Річниця арешту Тимошенко: вирок, колонія, погіршення здоров’я та нові справи

5 Серпня 2012, 10:00

Арешт Тимошенко

Юлію Тимошенко арештували 5 серпня 2011 року і вивезли у Лук’янівське СІЗО прямо із зали суду. Таке рішення прийняв суддя Родіон Кірєєв, який розглядав «газову» справу.

Підставою для зміни запобіжного заходу для Тимошенко з підписки про невиїзд на взяття під варту стали «системні порушення підсудної, зокрема, перешкоджання допиту свідків».

Здоровя Тимошенко

Тимошенко влітку минулого року скаржилася на кондиціонер, який дув їй прямо в спину. Її захист заявляв, що суддя її катує.

На початку жовтня 2011 року захисники Тимошенко повідомили про погіршення стану її здоров’я. Вже у листопаді пенітенціарна служба повідомила про «порушення функції ходи» у екс-прем’єра.

Зазначимо, що Тимошенко відмовлялася від більшості оглядів українськими лікарям, оскільки не довіряє їм.

20 квітня Тимошенко оголосила голодування на знак протесту проти застосування сили проти неї при переведенні в клініку проти її волі.

9 травня Тимошенко за її згоди таки перевезли до центральної клінічної лікарні «Укразалізниці» у Харкові. У той же день вона припинила голодування.

Лікування Тимошенко здійснюють лікарі німецької клініки «Шаріте». Діагноз не відомий. Відомо лише про проблеми екс-прем’єра зі спиною.

30 липня з'ясувалося, що німецьким лікарям потрібно ще 4-8 тижнів, щоб завершити реабілітацію Тимошенко.

«Газова» справа

Печерський суд почав розгляд «газової справи» 24 червня.

11 жовтня  суд визнав Тимошенко винною у перевищенні повноважень при укладанні газових контрактів з Росією 2009 року.

Екс-прем'єра засудили до 7 років в'язниці і зобов'язали відшкодувати НАК «Нафтогаз України» 1,5 млрд гривень збитків.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив чинним вирок Печерського суду.

30 грудня Державна пенітенціарна служба у зв’язку із набуттям вироком чинності перевела Тимошенко у Качанівську колонію.

15 травня цього року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ розпочав розгляд касації на вирок Тимошенко. Екс-прем’єр не брала безпосередньої участі на жодному засіданні через стан здоров’я. Розгляд касації триває. Наступне засідання суду відбудеться 16 серпня.

Справа ЄЕСУ

13 жовтня 2011 року СБУ порушила проти Тимошенко нову кримінальну справу за покладання боргів корпорації «Єдині енергетичні системи України» ($405 млн 500 тис.) на державний бюджет. Як відомо, у 1990-х Тимошенко очолювала компанію ЄЕСУ, яка займалася імпортом природного газу.

Згодом цю справу об’єднали зі справами по ЄЕСУ, що перебували у провадженні Податкової (приховування валютної виручки у сумі понад $65 млн, незаконне відшкодування ПДВ та ухилення від сплати податків на загальну суму більше 47 млн грн, приховування отриманих від підконтрольних їй офшорних компаній доходів, які використані для особистого збагачення).

Зі 117 сторінок обвинувачувального висновку у справі щодо ЄЕСУ понад 100 стосуються особистих покупок і витрат Тимошенко.

8 грудня 2011 року Шевченківський райсуд Києва арештував Тимошенко у справі ЄЕСУ. Засідання суду відбулося у Лук’янівському СІЗО.

18 січня у зв’язку із декриміналізацією СБУ закрила один з епізодів справи ЄЕСУ в частині організації приховування валютної виручки.

19 квітня цього року Київський райсуд Харкова розпочав засідання у праві щодо ЄЕСУ.

Тимошенко не була присутня на жодному засіданні через стан здоров’я. Прокурори вимагають, щоб Тимошенко брала участь у засіданнях суду за допоомогою відеоконференції, однак захист екс-прем’єра і вона сама проти. Розгляд справи продовжиться 14 серпня.

Інші справи

15 грудня 2010 року проти Тимошенко порушили кримінальну справу про нецільове використання 200 мільйонів євро, отриманих від продажу квот парникових газів у рамках Кіотського протоколу.

27 січня 2011 року – порушена справа про придбання за завищеними цінами автомобілів Opel Combo.Загальна сума завданих державі збитків визначенна слідством у 67 мільйонів гривень.

Згодом обидві справи об’єднали в одне провадження. Їх розслідування завершене.

Крім того, представники Генпрокуратури заявили, що відомство розслідує причетність Тимошенко до вбивства народного депутата Євгена Щербаня, а також до справ про замах на дачу хабара членам Верховного суду, про нанесення тілесних ушкоджень працівникам слідчого ізолятората за обвинуваченням Павла Лазаренка, в якій Тимошенко проходить як один з його спільників.

Європейський суд

10 серпня 2011 рокуТимошенко подала скаргу до Європейського суду з прав людини, в якій аргументує своє переслідування владою політичними мотивами та суттєві порушення прав під час арешту та утриманні в СІЗО та колонії. 

14 грудня минулого року суд прийняв рішення про пріоритетний розгляд справи у зв'язку «з серйозним і делікатним характером звинувачень».

15 березня 2012 року суд доручив українському уряду забезпечити Тимошенко адекватною медичною допомогою. 31 травня Європейський суд прийняв рішення, яким встановлено, що уряд виконав це доручення.

22 червня Європейський суд оприлюднив дату розгляду скарги Тимошенко –  28 серпня нинішнього року.