«Піти, щоб залишитися»: Як світова преса оцінює перестановки в російській владі?

13 Травня 2024, 17:28

«Піти, щоб залишитися. Такою є доля Сергія Шойгу», — припускає щоденна французька газета Les Echos.  На думку аналітиків часопису, саме таким є багаторівневий план Кремля, стосовно керівництва міністерством оборони. « Сергій Шойгу тепер займатиме іншу
іншу, не менш ключову роль. Недільним указом президент призначив його секретарем Ради безпеки», уточнює медіа. Призначення на посаду міністра Андрєя Бєлоусова часопис називає «цілковитим сюрпризом». «Невідомо, чи співпрацював він із спецслужбами, але також належить до силовиків, — пише Les Echos. — У 2014 році він був єдиним з близького кола президента, хто належав радше до ліберальних економічних кіл, але підтримав анексію Криму» Видання зазначає, що він також фігурує в санкційних списках ЄС від початку повномасштабної війни в Україні. Навіть якщо Бєлоусов має репутацію «ретельного, професійного, близького до малого та середнього бізнесу» чиновника, «деякі підприємства, якими він керував, також опинилися в центрі економічних та юридичних скандалів», повідомляє французьке економічне медіа.

«Останнім часом зірка Сергєя Шойгу суттєво потьмяніла, — пише щоденна французька газета Le Figaro. — Його майже не показували в ЗМІ як “найкращого друга” президента, який розділяв з ним прогулянки в горах чи риболовлю. Імідж суворого міністра оборони був заплямований епізодом з Пригожиним, загиблим ватажком найманців  загону “Вагнер”, який обрав міністра оборони головною мішенню своєї дошкульної критики… На думку близького до Кремля політолога Сергєя Маркова, мета призначення Андрєя Бєлоусова на посаду глави Міноборони полягає саме в тому, щоб послати сигнал про потребу «зменшити корупцію і роль справ, пов’язаних з особистими стосунками, яких стало забагато довкола Міноборони».

Колишній міністр оборони США в уряді Дональда Трампа Марк Еспер в коментарі CNN зазначає, що Сєрґєй Шойґу, попри постійну появу у військовій формі, теж цивільний: «Він мабуть більше цивільний, ніж військовий». Генеральське звання Шойґу — результат його роботи на високих посадах, а не реального бойового досвіду. На його думку, важливим є аргумент Кремля про те, що російська економіка нині повертається на воєнні рейки, а новий міністр має бути більш інноваційним. Утім, на думку Еспера, у наступні дні причини перестановок у російському уряді буде більш зрозуміла.

В іншому матеріалі  CNN відзначає, що новини про зміну міністра оборони зʼявилися після «новин про арешт минулого місяця одного з близьких союзників Шойгу, заступника міністра оборони Тімура Іванова, якого звинуватили в отриманні хабара в рамках найгучнішого корупційного скандалу в країні з моменту початку вторгнення Путіна в Україну більше двох років тому».

Читайте також: Сем Ґрін: «Авторитарні режими завжди сильні. Аж до моменту падіння»

Британське видання The Economist у статті «Звільнення Серґєя Шойґу вказує на ще більше виснаження в Україні» пише, що Владімір Путін ніколи не був схильним до радикальних змін у своїй команді, тому новина про звільнення Шойґу викликала неабияке здивування. Видання цитує аналітикиню із центру Карнеґі Алєксандру Прокопенко, яка стверджує, що Бєлоусов політично ніколи не був «голубом».

«Нове призначення також свідчить про те, що Путін подвоює свою стратегію війни на виснаження. Президент вважає, що він може перевершити Україну та її західних прихильників. Такий підхід вже приніс дивіденди у виробництві певних видів озброєнь», — пише The Economist. Видання також цитує політичного аналітика, колишнього радника Кремля Константіна Калачьова, який припускає, що нове призначення — це «сигнал, що війна всерйоз і надовго», а розраховує Кремль на те, що «союзники України втомляться першими».

«Джерело, близьке до Кремля, стверджує, що ця зміна не матиме жодного впливу на бойові дії в той момент, коли Росія активізує операції в Харківській області на північному сході України. За словами джерела, Путін вже відсторонив свого міністра оборони від багатьох оперативних обговорень, надаючи перевагу прямим щоденним контактам з Валерієм Ґєрасимовим, своїм головним генералом (який, за чутками, вже давно стоїть в черзі на заміну). Особисті амбіції Шойґу і його бажання бути причетним до таких питань стали однією з причин його відставки, додало джерело. “У нового міністра не буде амбіцій керувати фронтовими військами. Він буде робити те, що повинен робити міністр оборони”», — пише The Economist.

Читайте також: Рашизм житиме й після Путіна

«Звільнення Шойгу є ознакою того, що російський президент не бачить свою позицію настільки сильною, як її оцінює багато хто на Заході. Ще одна причина продовжувати допомагати Україні», — пише у своєму коментарі для німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung Ніколас Буссе.

«У неділю ввечері стало ще раз зрозуміло, наскільки мало Захід насправді знає про внутрішню роботу путінського режиму. Несподівана відставка міністра оборони Сергія Шойгу відбулася в той час, коли багато спостерігачів вважали, що Росія отримала перевагу: у військовому плані в Україні і в політичному з її союзниками на Заході, яким стає все важче справлятися з тривалістю війни. Той факт, що Путін зараз усуває одного зі своїх найближчих і найстаріших соратників з ключової посади, свідчить про те, що він сам, вочевидь, не вважає свою позицію настільки сильною і, можливо, навіть бачить її під загрозою. Він завжди неохоче розлучався з ключовими кадрами. Якщо він вдається до цього методу, то, ймовірно, для цього є лише дві причини: Він боїться або палацового бунту, або поразки на полі бою», — пише Буссе. Оскільки ознак бунту поки не видно, то ймовірно причиною змін є страх програшу на полі бою. На думку Боссе, той факт, що Путін зараз змінює своїх ключових політичних гравців означає, що він ставиться до нових поставок озброєнь із Заходу «набагато серйозніше, ніж багато політиків у Європі чи Америці. Це ще один привід не послаблювати нашу підтримку України. Не можна сказати, що час грає на користь Путіна, як багато хто вважає», — вважає журналіст FAZ.