Влада Харкова намагається повернути місту “звання” столиці радянської України

26 Вересня 2013, 16:14

Резонансний скандал у Харкові виник навколо меморіальної дошки патріарху Української греко-католицької церкви, церковному й громадському діячеві Йосипу Сліпому, яку встановлювали двічі – у 2005 і 2008 році. Але 2010 року Дзержинський районний суд прийняв рішення, що вона встановлена незаконно, тож представники громадської організації "Велика Русь" демонтували її. Це обурило львівського мера Андрія Садового. Задяки його домовленості з харківською владою у лютому 2011 року меморіальну дошку митрополиту Йосипу Сліпому все-таки відновили.

Минулого року у Харкові спаплюжили могилу відомого режисера Леся Курбаса. Зокрема пошкодили барельєф на надгробному пам'ятнику Курбасу, який розташований на харківському міському кладовищі №17.

У жовтні того ж року у Харкові перейменували більше сотні вулиць, провулків і площ. Чимало вулиць отримали імена Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці та інших радянських діячів.

Вже в лютому нинішнього року обласна організація КПУ влаштувала в місті акцію на честь70-річчя Сталінградської битви. Харків'ян безкоштовно возили трамваєм №6 "Південний вокзал – 606 мікрорайон", прикрашеним портретом Сталіна.

Того ж місяця з нагоди Дня захисника Вітчизни приблизно 200 людей пройшли центром міста колоною, на чолі якої несли портрет Сталіна, а потім провели мітинг на майдані Свободи – неподалік від пам’ятника Леніну.

Проте у Харкові не виявляють особливої толерантності до національних героїв України. Так 26 квітня у Молодіжному парку Харкова невідомі особи демонтували пам’ятний камінь воякам УПА.

Наступного дня активісти різних громадських організацій пікетували обласне управління міліції з вимогою повернути знак.

Проте міська рада відреагувала на це зверненням до правоохоронців з проханням цілодобово охороняти всі пам'ятники, які пов'язані із Другою світовою війною. За словами речників влади, це спричинено тим, що «радикально налаштовані шовіністи, які сповідують фашистські цінності, пообіцяли розмалювати свастикою пам'ятники, що символізують перемогу радянського народу у війні».

Показово, що 2008 року тодішній міський голова Харкова Михайло Добкін намагався обміняти памятний камінь УПА на пам’ятника Леніну в Івано-Франківську. Зрештою, наприкінці 2009 року у Добкіна вистачило здорового глузду залишити пам’ятний камінь на місці заради «збереження політичного спокою в регіоні».

Після ігнорування владою вимог патріотичних громадян представники харківських націоналістів створили комітет з відновлення пам’ятки.

Черговий скандал, що вийшов далеко за межі України, розгорівся у вересні цього року – з встановленням меморіальної дошки відомого мовознавця, історика літератури, професора Гарвардського, Колумбійського університетів та багаторічного президента Всеукраїнської вільної академії наук Юрія Шевельова.

3 вересня до міського голови Геннадія Кернеса та губернатора Михайла Добкіна надійшли звернення від ветеранських та «антифашистських» організацій, у котрих Шевельов названий «поплічником нацистів», а відтак увічнення його пам’яті вимагали заборонити.

У звязку з активізацією так званих антифашистів та намірами влади підтримати їхні вимоги, меморіальну дошку  терміново відкривали майже вночі.

Незважаючи на заяви Громадського комітету зі вшанування 105-річчя Юрія Шевельова й громадських активістів про фальсифікацію рішення комісії з топоніміки Харківської міськради щодо заборони встановлення меморіальної дошки, а також на фальсифікацію голосів, та попри заклики науковців провідних університетів США, Канади і Британії зберегти дошку, 25 вересня регіонали і комуністи Харківської міськради проголосували за її демонтаж.

Буквально через півгодини після рішення міськради троє чоловіків розбили і забрали пам'ятний знак.

Пізніше Кернес заявив, що комунальні служби міста не причетні до демонтажу пам’ятної дошки, а в обласному управлінні МВС правоохоронці проводять перевірку за фактом демонтування. 

Показово, що того ж дня сесія Харківської міськради своїм рішенням присвоїла двом харківським школам №79 та 92 імена героїв Радянського Союзу – Василя Поколодного та Петра Набойченка.