НОВИНИ

Регіонали і комуністи Харківської міськради проголосували за демонтаж меморіальної дошки Шевельову

Харківська міськрада рекомендує меру Геннадію Кернеру демонтувати меморіальну дошку відомому мовознавцю-славісту та історику літератури, харків'янину Юрію Шевельову (Шерех) встановлену на фасаді будинку по вулиці Сумська , 17, де він жив.

Перед голосуванням протягом півтори години відбувалося досить емоційне обговорення питання.

Представник Харківської правозахисної групи Ірина Рапп зазначила, що, працюючи в газеті "Нова Україна " Шевельов не прославляв Гітлера і його соратників. Коментуючи заяви про те , що Шевельов працював і цензором в управі, вона пояснила, що він перевіряв правильність написання заяв та інших документів, оскільки добре знав німецьку мову.

"Шевельов не хотів співпрацювати ні з радянською владою, ні з фашистською Вважати його зрадником немає жодних підстав", - наголосила Рапп.

Ініціатори встановлення меморіальної дошки і депутати від "Батьківщини" підкреслювали також наукові заслуги вченого, Вони наголошували, що звинувачення в колабораціонізмі інспіровані у 60-ті роки радянськими спецслужбами і перевірялися в США, але не підтвердилися. Опозиціонери також цитували віце-прем'єра Костянтина Грищенка, який висловив "крайнє здивування у зв'язку з розвитком подій навколо ситуації з увічненням нашого класика, мовознавця Юрія Шевельова".

Водночас представники Антифашистського комітету Харківщини, КПУ і ПР доводили, що Шевельов - колаборант, цитуючи його спогади і спогади Олеся Гончара.

"Ідеологія у фашистській Німеччині була важливіша, ніж міць армії і економічна складова Ми забули, що слово вбиває краще кулі", - заявив голава Харківської ОДА облдержадміністрації Михайло Добкін, коментуючи роботу Шевельова в газеті "Нова Україна". А мер Харкова Геннадій Кернес продемонстрував звернення мешканців будинку, на якому встановлена дошка, з проханням про її демонтаж і процитував довідку з СБУ.

Своїм рішенням міськрада рекомендує міському голові Харкова Геннадію Кернесу скасувати своє розпорядження, на підставі якого Фонду національно-культурних ініціатив ім. Гната Хоткевича було надано дозвіл на встановлення меморіальної дошки, і дати доручення виконавчим органам міської ради у встановленому порядку вжити заходів щодо її демонтажу та приведення фасаду будинку на місці демонтажу в первинний стан.
У документі зазначається, що він прийнятий з урахуванням значного суспільного резонансу, а також "суперечливих відомостей про життєвий шлях Ю.Шевельова і діяльність на окупованій німецько-фашистськими загарбниками території міста Харкова у 1941-1943 р.р.", на підставі Закону України " Про захист суспільної моралі" з урахуванням резолюції 2331 (XXII ) Генеральної Асамблеї ООН від 18 грудня 1967 "Заходи, які повинні бути прийняті проти нацизму та расової нетерпимості».

Як повідомлялись, науковці провідних університетів США, Канади і Британії звернулися з відкритим листом до міського голови Харкова Геннадія Кернеса, яким закликали його зберегти встановлену у вересні 2013 року меморіальну дошку мовознавцю та історику літератури Юрію Шевельову.

До цього інтелігенція Харкова закликала громадськість не допустити демонтажу меморіальної дошки.

Раніше Громадський комітет зі вшанування 105-річчя Юрія Шевельова заявляв про фальсифікацію рішення комісії з топоніміки Харківської міськради щодо заборони встановлення меморіальної дошки відомому українському мовознавцю. Зокрема, до документу «заднім числом» включені пункти про скасування рішення Топонімічної комісії від 24 травня 2011 року та рекомендацій відмінити рішення Харківського міського голови про встановлення дошки Юрію Шевельову.

Як повідомляв Тиждень.ua, до міського голови Геннадія Кернеса та губернатора Михайла Добкіна надійшли звернення від ветеранських та «антифашистських» організацій, у котрих Шевельов названий «поплічником нацистів», а відтак увічнення його пам’яті вимагають заборонити.

Нагадаємо, у Харкові 3 вересня пізно ввечері терміново відкрили меморіальну дошку видатному мовознавцеві Юрієві Шевельову, заявляючи, що міська влада має намір у середу скасувати своє рішення про її встановлення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.