НОВИНИ

У Харкові демонтували меморіальну дошку Йосипу Сліпому

Представники громадської організації «Велика Русь» у Харкові за рішенням суду зняли меморіальну дошку первоієрарху Української греко-католицької церкви, визначному церковному і науковому діячеві Йосипу Сліпому
Представники громадської організації «Велика Русь» у Харкові за рішенням суду зняли меморіальну дошку первоієрарху Української греко-католицької церкви, визначному церковному і науковому діячеві Йосипу Сліпому. Про це Тижню повідомили у прес-службі УПЦ МП.

«Міськрада жодних рішень з цього приводу не приймала, тільки брала участь третьою стороною в суді, надавала інформацію», - розповів секретар топонімічної комісії Харківської міської ради Олексій Хорошковатий.

За його словами, це вже друга дошка, встановлена незаконно у 2008 році.Її встановила організація «Спілка української молоді» після того, як невідомі викрали першу, встановлену в 2005 році за розпорядженням тодішнього мера Володимира Шумілкіна.

Хорошковатий відзначає, що перша дошка також була встановлена з порушеннями: текст напису та місце установки не погодили з топонімічної комісією та містобудівною радою. Другу ж дошку повісили просто «явочним порядком», ніяк не легалізувавши, заявив він.

«Причому вони повісили дошку на будівлю ДАІ Ленінського району, а будівля самої в'язниці, де сидів Сліпий, - у дворі, за ним. Це підміна історичних подій», - заявляє Хорошковатий.
Як повідомив у свою чергу представник Спілки української молоді Роман Черемський, організація направила телеграми президенту та міністру внутрішніх справ, а також подала заяву в міліцію. «Ми подали заяву щодо порушення кримінальної справи та притягнення до відповідальності за культурний вандалізм і знищення чужого майна і будемо домагатися компенсації і повернення дошки на колишнє місце», - заявив Черемський.

Кардинал Йосип Сліпий (17.02.1892 – 7.09.1984) – видатний український церковний і громадський діяч, патріарх Української Греко-Католицької церкви, вчений і богослов.

Після навчання в Інсбруці (Австрія) та Римі захищає докторат, стає професором догматичного богословія у львівській семінарії. З 1926 р. – ректор Греко-Католицької Богословської Академії у Львові. У грудні 1939 року за згодою папи Пія XII митрополит Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого на єпископа із правом наступництва. По смерті митрополита Шептицького 1 листопада 1944 року Йосип Сліпий перебрав керівництво галицької митрополії. У 1945 році разом з іншими українськими греко-католицькими владиками був ув'язнений радянською владою і засуджений на 8 років позбавлення волі. Під час етапу до Мордовських таборів, Йосип Сліпий перебував кілька тижнів у Харківській пересильній в'язниці.

У 1963 році завдяки клопотанням папи Івана ХХІІІ, президента США Дж. Кеннеді, інших відомих політичних і громадських діячів країн світу, митрополита Йосипа Сліпого звільнено і депортовано за межі СРСР.

За кордоном Йосип Сліпий розгортає активну діяльність, спрямовану на визнання в світі і створення Патріархату Української Греко-Католицької церкви, на пожвавлення релігійного, громадського життя української діаспори. Завдяки подвижницькій роботі Йосипа Сліпого, у Римі побудовано собор св. Софії, придбано і відновлено парафіяльний храм Жировицької Матері Божої, зорганізовано Український Католицький Університет св. Климента, налагоджена видавнича робота. У 1965 році став кардиналом.

У 1992 році його останки перевезли до Львова і поховали в кафедральному соборі Святого Юра.

Теги