Human Rights Watch попереджає Пшонку про неприпустимість тиску на побитих “Беркутом” людей

23 Грудня 2013, 14:11

Як заявляють правозахисники, у деяких випадках владі не вдалося розслідувати побиття людей 30 листопада і 1 грудня у Києві, деякі з них отримали травми голови.

Cемеро мітингувальників, з якими спілкувалися представники Human Rights Watch, розповіли, що їм погрожували представники правоохоронних органів, які ведуть розслідування.

Один із чоловіків, якого побили 30 листопада на Майдані, заявив, що його допитували чотири години і питали, зокрема: «Чому ви брали участь у масових заходах і хто їх організував?», «Чому ви чинили опір міліції?», «Скільки вам заплатили?».

«Лише одне питання стосувалося побиття. Після цього допиту чоловік потрапив до лікарні з гіпертонією», – наголошують правозахисники.

Як заявляють у Human Rights Watch, декому з тих, хто звертався із скаргами про побиття, відмовляли в тому, щоб визнати їх жертвами або не реагували на їхні заяви.

«Українська влада пообіцяла розслідувати насильство з боку міліції, але натомість залякує тих, хто заявляє про зловживання з боку правоохоронців», – заявляє експерт Human Rights Watch з питань України Юлія Горбунова.

Правозахисники закликають генпрокурора гарантувати швидке і незалежне розслідування заяв про зловживання з боку міліції, а також негайно припинити тиск на людей, які подають скарги.

Як повідомлялось, 20 грудня в Раді генпрокурор Віктор Пшонка заявив, що наразі слідство не встановило, хто віддавав наказ розганяти Євромайдан у ніч на 30 листопада і чи був такий наказ.

Нагадаємо, близько 4-ї годин ранку 30 листопада бійці спецпідрозділу "Беркут" жорстоко розігнали людей з майдану Незалежності, що виступали проти призупинення євроінтеграції. Кадри з розгоном Євромайдану шокували українців і світову громадськість. 30 листопада обурені українці почали збиратися на Михайлівській площі. Акції протесту тривають досі.

14 грудня під час брифінгу генпрокурор Віктор Пшонка заявив: за розгін Євромайдану покарають заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, начальника київської міліції Валерія Коряка і голову Київської міської держадміністрації Олександра Попова. Президент Віктор Янукович підписав указ про відсторонення всіх трьох на час проведення розслідування.

ЗМІ опублікували частину протоколів одночасного допиту Генпрокураторою Сівковича, Коряка і Олександра Попова. Документи свідчать про те, що Сівкович транслював вказівки секретаря РНБО Андрія Клюєва.

Клюєв назвав звинувачення на свою адресу у причетності до розгону Євромайдану спланованою провокацією та  самостійно прийшов на допит в слідче управління ГПУ.

19 грудня Віктор Янукович розповів про свою розмову з Андрієм Клюєвим після розгону Майдану, і відзначив, що мета секретаря РНБО була стабілізувати ситуацію. Опозиція вважає, що такми чином Янукович зізнався, що Клюєв контролював перебіг подій на Майдані і був причетний до силового розгону мирних мітингувальників