Влада два роки захищає репутацію суддів Вовка та Кірєєва

28 Серпня 2013, 10:34

Суддя Кіррєв: як мінімум 15 скарг від опозиційних депутатів та жодного визнання порушень

Вперше заява з вимогою порушити справу на суддю Печерського районного суду міста Києва Родіона Кірєєва прозвучала від Юлії Тимошенко під час одного із засідань у так званій "газовій справі" на початку липня 2011 року. За її словами, його "підозрюють у винесенні 20 свідомо неправосудних рішень і покритті наркобізнесу, розбою, побиттів, злочинів проти особистості, реабілітації вбивць". 

Апеляційний суд Київської області, до компетенція якого входить перевірка законності прийняття місцевими судами області рішень при надходженні апеляційних скарг (а Кірєєв працював суддею Березанського міського суду Київської області), заперечив ці обвинувачення.

Наприкінці липня за перевірку близько 10 звернень народних депутатів щодо Кірєєва взялася Вища рада юстиції.

У вересні голова ВРЮ Володимир Колесниченко пояснив, що давати остаточну оцінку діям Родіона Кірєєва й Сергія Вовка, які головували у судах проти Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, доцільно лише після закінчення судового провадження у цих справах.

Поміж тим 8 вересня Вища кваліфікаційна комісія суддів, розглянувши звернення тоді ще народного депутата Сергія Власенкаповідомила, що підстав для відкриття дисциплінарної справи щодо Кірєєва немає.

Уже в жовтні 2011 року народний депутат від фракції «БЮТ-Батьківщина» Юрій Одарченко звернувся до Вищого адміністративного суду із позовом до президента Віктора Януковича з проханням визнати призначення Кірєєва суддею Печерського райсуду Києва – незаконним.

У позовній заяві Одарченка йшлося, що Кірєєв був незаконно призначений на посаду судді Печерського райсуду, оскільки під час його переведення з Березанського районного суду він нібито не здавав необхідний кваліфікаційний іспит. Крім того, інформація про його переведення не була опублікована в пресі, не було проведено конкурс на заміщення посади в Печерському суді. На думку Одарченка, сама процедура переведення судді теж порушена: Родіон Кірєєв подав заяву про переведення не в кваліфікаційну комісію, як цього вимагає закон, а безпосередньо до президента, який і задовольнив його прохання.

Суд залишив це звернення без розгляду, посилаючись на те, що термін оскарження цього рішення минув. У лютому 2012 року Вищий адмінсуд повторно відхилив скаргу Одарченка, що вже була адресована не лише Януковичу, а й Вищій кваліфікаційній комісії суддів.

Після засудження Тимошенко на сім років тоді ще депутат БЮТ-Батьківщини Наталія Королевська подала скаргу до Окружного адмінсуду Києва з проханням визнати незаконне рішення Кірєєва про відмову у відвідуванні екс-прем'єра. Суд відмовив у задоволенні її скарги.

Після визнання 30 квітня Європейським судом з прав людини затримання та арешту Тимошенко (5 серпня 2011 року) незаконним депутат від фракції «Батьківщина» Арсен Аваков подав проект постанови Верховної Ради, в якому пропонував порушити дисциплінарну справу щодо Кірєєва через порушення присяги судді. Опозиціонер вимагав порушити щодо судді дисциплінарну справу, здійснити дисциплінарне провадження та подати до Вищої ради юстиції відповідні матеріали для вирішення питання щодо звільнення судді за порушення присяги.

Водночас «Батьківщина» звернулася до Європейського союзу та світової демократичної спільноти з вимогою застосувати персональні санкції, зокрема, проти заступників генерального прокурора України Рената Кузьміна, Лілії Фролової та судді Родіона Кірєєва. За словами опозиціонерів, санкції є загальноприйнятими, зокрема до них входить заборона в’їзду до країн Європейського Союзу, перевірка їхніх фінансових можливостей тощо.

Суддя Вовк: епопея навколо його кримінальної справи

Не менше скарг надійшло і на адресу судді Сергія Вовка, що засудив Юрія Луценка на 4 роки. У травні 2011 депутат Верховної Ради від тоді ще фракції Блоку "Наша Україна – Народна Самооборона" Геннадій Москаль звернувся до Генпрокуратури із проханням перевірити інформацію про прийняття Вовком свідомо неправосудних рішень у справах, пов'язаних з виділенням землі, викраденням цивільної справи, і порушити у зв'язку з цим проти судді кримінальну справу. За словами депутата, у 2009 році прокуратура Києва порушила проти Вовка кримінальну справу за підробку та використання підробленого рішення суду, викрадення цивільної справи та шахрайське заволодіння земельною ділянкою 70 га. У зв'язку з цим Москаль подавав відповідні скарги на Вовка до Вищої ради юстиції та Вищої дисциплінарно-кваліфікаційної комісії суддів.

Генпрокуратура взялася за перевірку цієї інформації, втім, Москаль опублікував документи Генпрокуратури, в яких йшлося про справу проти Вовка.

Згодом ГПУ заявила, що кримінальних справ проти Вовка не знайшла. У відомстві пояснили, що 23 лютого 2010 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Верховного Суду залишила в силі постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 16 липня 2009 року про скасування як незаконної постанови про порушення кримінальної справи стосовно Вовка.

30 червня захист Луценка під час чергового судового засідання звернувся до колегії суддів з проханням вимагати від ВРЮ матеріали розгляду питання про звільнення Вовка у зв'язку з порушенням присяги.

Прес-служба ВРЮ одразу ж поширила повідомлення, в якому зазначила, що проводила вже перевірку діяльності судді Вовка. Як зазначила рада, провадження було закрито у зв'язку з ухвалою Верховного Суду від 29 вересня 2010 року, якою рішення судді Вовка було залишено у силі. А тому підстави для його звільнення – відсутні, зазначила ВРЮ.

Втім, 1 березня минулого року Верховний Суд відправив на новий судовий розгляд кримінальну справу, порушену за винесення неправосудних рішень Вовком, у зв’язку з нововиявленими обставинами. Таким чином, було скасовано постанову Голосіївського районного суду та ухвалу Апеляційного суду столиці, якими було підтверджено правомірність скасування порушення кримінальної справи стосовно Вовка.

Однак, у квітні того ж року Голосіївський райсуд Києва вдруге скасував постанову про порушення справи проти Вовка. 

Поміж тим, позов проти судді Вовка подавав і народний депутат Олександр Третьяков (у квітні 2012 року) через відмову йому у побаченні з Луценком. Окружний адмінсуд Києва залишив без розгляду позовну заяву депутата, аргументувавши відмову тим, що він не надав квитанцію про сплату судового збору на суму 32 гривні. Згодом він надав суду цю квитанцію і вимагав повторного розгляду його скарги.

Як повідомлялося, наприкінці серпня голова Вищої Ради юстиції Олександр Лавринович заявив, що ВРЮ наразі розглядає звернення щодо суддів Родіна Кірєєва та Сергія Вовка.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини визнав неправомірним затримання, арешт і утримання під вартою Юлії Тимошенко і Юрія Луценка.