17 березня на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АРК прийнято постанову «Про незалежність Криму». За нього проголосували 85 депутатів, повідомляється на сайті кримського парламенту, розпущеного ВР України.
У документі зазначається, що ВР АРК, виходячи з прямого волевиявлення народів Криму на референдумі 16 березня, яке засвідчило, що народи Криму висловилися за входження до складу Росії і, отже, за вихід зі складу України і за створення незалежної держави, керуючись Декларацією про незалежність Республіки Крим, прийнятої на позачерговому пленарному засіданні ВР Криму 11 березня і позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської Ради 11 березня 2014 року, постановляє проголосити Крим незалежною суверенною державою.
Також Верховна Рада Криму звернулася до Росії з проханням прийняти АРК до складу Російської федерації. Крім того, "влада" АРК прийняла рішення про перехід на московський час.
Крім того, Верховна Рада Криму оголосила власністю республіки розташовані на півострові активи "Чорноморнафтогазу", "Укртрансгазу" та Феодосійського підприємства із забезпечення нафтопродуктами.
У свою чергу міністр юстиції Павло Петренко заявив, що міжнародне право і законодавство України дозволяють Києву вимагати від Росії фінансових компенсацій у разі націоналізації так званою «владою Криму» українського майна на півострові.
Між тим, 17 березня, попри заяви США, Канади, країн ЄС та інших держав, президент Росії Владімір Путін підписав указ "Про визнання Республіки Крим", у відповідності з яким вона визнана РФ незалежною державою.
В той же час, законопроект про спрощений порядок приєднання до РФ нових суб'єктів, раніше внесений групою депутатів від "Справедливая Росия", відкликаний з Держдуми.
Цього ж дня самопроголошений прем'єр Криму Сергій Аксьонов у своєму Twitter заявив, що за підсумками незаконного референдуму 96,6% тих, хто брав участь у ньому, висловилися за приєднання до Росії.
Втім, Меджліс кримськотатарського народу виступив із заявою, у якій наголосив, що не визнає результатів незаконного «референдуму» і побоюється щодо безпеки своїх співвітчизників та чекає на реакцію України і міжнародної спільноти.
У понеділок Верховна Рада проголосувала за часткову мобілізацію на території усіх областей України та АРК України, розглянувши Проект закону України про часткову мобілізацію в Україні.
За проголосувало 275 народних депутатів. Мобілізація проводитиметься протягом 45 днів із дня набуття чинності цим указом.
Також перший віце-прем'єр-міністр Віталій Ярема повідомив, що українські військовослужбовці перебуватимуть у Криму до прийняття рішення згідно із ситуацією.
Цього ж дня стало відомо, що Україна відкликає свого посла в Російській Федерації Володимира Єльченка. Про це йдеться в коментарі Міністерства зовнішніх справ, поширеному в понеділок.
"У зв'язку з ситуацією довкола Автономної Республіки Крим та необхідністю обговорення деяких її міжнародних аспектів українська сторона відкликає для консультацій посла України в Російській Федерації Володимира Єльченка", – йдеться у повідомленні.
Перед цим у Москві активісти партіі «Другая Россия» скоїли напад на посольство України в Російській Федерації.
Та 17 березня США офіційно ввели санкції проти російських чиновників, причетних до загострення політичної ситуації в Україні, сепаратистів Криму та Януковича з Медведчуком.
Крім того, Рада з питань закордонних справ Європейського союзу затвердила санкції у вигляді заборони на в'їзд і заморожування активів щодо 21 чиновника Росії та України.
Разом з тим, санкції проти російських чиновників запровадила і Канада.