Події 12 березня: на “обіцянки Януковича” не вистачає 5 млрд. грн; іпотечні кредити під 2%-3% отримають не всі; президент Путін “дотискатиме” Україну

12 Березня 2012, 23:20

Перший заступник глави Адміністрації президента Ірина Акімова оптимістична щодо можливості виконання соціальних ініціатив президента, хоча і визнає, що зробити це непросто. 

"Приблизна оцінка всього обсягу, без програми іпотечного кредитування, становить близько 16 млрд грн. На сьогоднішній день… звідки взяти ці кошти? Ви вже бачили коментар голови НБУ, заяви президента, що кошти не можуть бути отримані за рахунок друкарського верстата", – зазначила вона й додала, що в бюджеті є і додаткові гроші. Однак, судячи з її слів, до необхідних 16 млрд грн все ще "не дотягують".

"Збільшення економічного зростання за результатами першого кварталу дозволить переглянути дохідну, і, відповідно, видаткову частини бюджету. На сьогодні, за попередніми оцінками Мінфіну, вже є додаткові 10–11 млрд грн, що надходять насамперед від перевищення планових показників із ПДВ і за рахунок планового підвищення надходжень від податку на прибуток", – зазначила вона. Також Акімова наголосила, що є й додаткові джерела, щоправда, не уточнила які саме.

Що стосується іпотечного кредитування під привабливі відсотки, то поспішати радіти не слід, адже далеко не всі матимуть можливість отримати кредити.

"Цілком очевидно, що тема масових кредитів, абсолютно для будь-якого громадянина в рамках цієї ініціативи піднята бути не може. Ініціатива, безумовно, повинна бути адресна і, перш за все, стосуватиметься людей, найбільш соціально незахищених, це в основному стосується і молоді, хоча у нас і є програма молодіжного кредитування, і інших людей, незалежно від віку, які потребують житла, не можуть самі заплатити досить високу ціну, вони готові брати участь в кредитуванні, тому що це не безкоштовна роздача квартир, але рівень їх матеріальних можливостей обмежений", – пояснила Акімова.

За її словами, визначити цю цільову категорію по доходу, за віком, за іншими критеріями – завдання НБУ і Мінфіну. Які це будуть критерії наразі невідомо. Як невідомо і те, які гарантії будуть для банків, що наважаться взяти участь у програмі. За словами виконавчого директора Української національної іпотечної асоціації Павла Матіяша, банки без належних гарантій не погодяться брати участь в іпотечному кредитуванні.

"Наразі ми перебуваємо в інформаційному вакуумі. У нас є лише заява президента й жодних механізмів, які б дозволили її реалізувати. Відтак комерційним банкам потрібні гарантії, без яких вони не погодяться брати участь в іпотечному кредитуванні" – заявив Матіяш.

Поки український президент намагається пояснити громадянам реалістичність власних обіцянок, у Росії готується повернутися в крісло глави держави нинішній прем'єр-міністр РФ Владімір Путін. Та й не просто повернутися, а й почати активно діяти в напрямку України. На думку політолога Олександра Палія, майбутній російський президент Україну бачить пріорітетною у розвитку зовнішньої політики РФ.

"Як розвиватимуться відносини Путін вже чітко сказав. За його словами, абсолютний (підкреслюю) пріоритет його зовнішньої політики – це СНД, тобто він назвав ту структуру, яка включає Україну. Тобто очевидно, що основний удар буде спрямований на Україну. Очевидно, що складається ситуація, котра змушує російського прем’єра діяти саме так: із Заходу Росія обмежена НАТО і Європейським Союзом, їй нічого там "не світить", зі Сходу – Китаєм, на Півдні – демографічно виштовхується тюрськими народами, які вже приїжджають в Москву, в Грузії – відгриміли всі основні бої. У таких умовах боротьба йде за Україну", – зазначає політолог.