На агресію Путіна проти України відповіли санкціями країни ЄС, США, Австралія, Канада і Японія

21 Березня 2014, 16:44

Адресні санкції

ЄС

17 березня Євросоюз у зв’язку з діями Росії в Криму склав список з 130 російських чиновників і глав найбільших компаній, проти яких застосовуватимуться санкції.

Згодом Рада з питань закордонних справ Європейського союзу затвердила санкції у вигляді заборони на в'їзд і заморожування активів 21 чиновника Росії та України. Сьогодні до списку додались ще 12 осіб.

Санкції ЄС передбачають візові обмеження і замороження рахунків цих чиновників. Домовленості про це досягли на тригодинному засіданні глав МЗС країн ЄС у Брюсселі.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус повідомив, що рішення про подальші заходи ухвалять у наступні дні.

Як очікується, список осіб, щодо яких передбачено введення санкцій, буде розширений за рахунок високопоставлених чиновників з найближчого оточення президента Росії Воладіміра Путіна.

Австралія

19 березня Австралія оголосила про "запровадження адресних фінансових санкцій та заборону на в'їзд до країни для 12 осіб, які відіграють важливу роль у російській загрозі суверенітету і територіальної цілісності України". 

Водночас МЗС Австралії не оприлюднюватиме список осіб, яким заборонений в'їзд до країни: імена людей, проти яких введені фінансові санкції, оголоcять лише після прийняття поправок до законодавчого акту про правила введення санкцій від 2011 року.

США

17 березня США офіційно ввели санкції проти семи російських чиновників, причетних до загострення політичної ситуації в Україні. 

Серед росіян, проти яких введені санкції США у вигляді блокування власності, спікер Ради Федерації Валєнтіна Матвієнко, віце-прем'єр-міністр Дмітрій Рогозін, радник президента Росії Сєргєй Глазьєв, помічник президента РФ Владіслав Сурков, депутати Держдуми РФ Єлєна Мізуліна і Лєонід Слуцкій, член Ради Федерації Андрєй Клішас.

Також санкції були впроваджені проти самопроголошеного прем’єра Криму Сергія Аксьонова та самопроголошеного спікера Криму Володимира Константинова. Крім того, під дію санкцій потрапили й відсторонений екс-президент Віктор Янукович та лідер "Українського вибор", кум Владіміра Путіна – Віктор Медведчук.

20 березня стало відомо, що Білий дім розширив санкційний список щодо російських чиновників.

До нього потрапили люди із найближчого оточення президента РФ Владіміра Путіна, зокрема Євген Бушмін, заступник Голови Ради федерації Федеральних зборів РФ, Владімір Джабаров, перший заступник голови комітету із закордонних справ Ради Федерації РФ, Андрєй Фурсєнко, помічник Путіна, Алєксєй Громов, перший заступник керівника Адмінстрації президента Путіна, Сєрґєй Іванов, глава АП Путіна, Аркадій і Борис Ротенберги, мільярдери, яких вважають друзями Путіна по секції дзюдо, Ніколай Рижков, сенатор Верхньої палати Держдуми, член Ради Федерацій, Ігор Сєргун, заступник начальника Генштабу збройних сил РФ, Юрій Ковальчук, основний акціонер банку "Росія", Сєргєй Міронов, депутат Державної думи, лідер партії "Справедлива Росія", Гєннадій Тімчєнко, громадянство: Фінляндія, Росія, Вірменія, Сєргєй Наришкін, голова Державної думи, Віктор Озєров, голова Комітету Ради Федерації із оборони та безпеки, Олег Пантєлєєв, представник у Раді Федерації від виконавчого органу Курганської області, Сєргєй Жєлєзняк, віце-спікер Держдуми РФ, Банк "Росія", Владімір Якунін, президент ВАТ "Російські залізниці", Віктор Іванов, керівник федеральної служби за контролем наркотиків, Владімір Кожин, керуючий справами президента РФ з 2000 року, Алєксандр Тотоонов, член Ради Федерації, член комітету з питань культури, науки та інформації Ради Федерацій.

Канада

17 березня Канада ввела санкції щодо семи російських і трьох кримських посадовців, які "несуть політичну відповідальність за кризу" в Україні. Санкції передбачають заборону на в'їзд на територію Канади і заморожування активів цих чиновників.

У списку санкцій фігурує віце-прем'єр уряду РФ Дмітрій Рогозін. У список потрапили також самопроголошений прем'єр Криму Сергій Аксьонов і спікер розпущеного кримського парламенту Володимир Константинов.

Тим часом 17 березня стало відомо, що Україна готує санкції проти високопосадовців Російської Федерації: мова йде про заборону в'їзду та відчуження майна чиновників РФ.

Політичні та економічні санкції

Офіційно оголосила про застосування санкцій до Росії і ще одна країна Великої вісімки – Японія. 18 березня Токіо запровадило перші санкції проти РФ, а також призупинило переговори з Москвою про пом'якшення візового режиму. Також уряд Японії прийняв рішення заморозити переговори з Росією про інвестиції, гарантії використання космічного простору у мирних цілях, а також про запобігання військової активності, що представляє загрозу.

Наступного дня Німеччина повідомила, що зупиняє виконання свого значного військового контракту для Росії на суму близько ста мільйонів євро.

Раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель попередила Росію про трирівневий план санкцій від Євросоюзу, якщо країна не відмовиться від військової агресії відносно України. Окремі країни ЄС також вводять санкції і щодо відносин у військовій сфері. Так, міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ оголосив, що його країна призупиняє військове співробітництво із Росією. 

Тим часом Європейська комісія вже приступила до розробки кількох варіантів санкцій, які торкнуться "широкого діапазону економічної діяльності" РФ.

"Третя фаза" санкцій передбачає серйозні економічні обмежувальні заходи, які, втім, можуть завдати відчутного удару і по економіці самого ЄС. Виконавчій колегії ЄС дано завдання розробити такі варіанти, при яких шкода для ЄС буде якнайменш значуща.

20 березня президент США Барак Обама заявив, що Сполучені Штати можуть накласти санкції не лише на певних осіб, але й на ключові сектори російської економіки у зв’язку із ескалацією ситуації в Криму. Так, регулятори можуть заблокувати купівлю «Роснефтью» трейдингового підрозділу Morgan Stanley. 

За інформацією видання The Wall Street Journal, планується блокування власності підприємств і осіб, які займаються в Росії озброєнням та військовим обладнанням. Прізвища осіб має визначити міністр фінансів США.

Тим часом російські банки почали на собі відчувати дії санкцій. Так платіжні системи Visa і MasterCard без сповіщень перестали надавати послуги з проведення платіжних операцій клієнтам банку «Россия», проти якого напередодні влада США ввела санкції. Пізніше ці платіжні системи заблокували операції СМП Банку.

У той час оглядач «Українського тижня» Олександр Крамар вважає, що санкції проти Росії можуть спровокувати ще більшу агресію з боку Кремля.

Його слова частково почали справджуватись: 20 березня Росія у відповідь оприлюднила "адекватний" список санкцій проти чиновників США.

Щоправда, американські посадовці з іронією поставилися до таких дій. Зокрема, сенатор Джон Маккейн у своєму Twitter написав: "Мої весняні канікули у Сибіру зірвано, акції "Газпрому" втрачені, а таємний банківський рахунок у Москві заморожений".