Події 28 березня: візит Азарова до Угорщини, російські військові навчання поблизу Чорного моря та протести на Кіпрі

29 Березня 2013, 00:45

28 березня прем’єр-міністр Микола Азаров відвідав з офіційним візитом Угорщину. Там він зустрівся з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном та відповів на питання журналістів. Так, Азаров розповів, що Україна вже розпочала імпорт газу з Європи через Угорщину і додав, що що існуючі можливості дозволяють імпортувати 2 млрд. кубометрів у рік, але за розрахунками експертів ці потужності можна збільшити у п’ять разів – до 10 млрд. кубометрів. Водночас сторони домовилися про розробку ще кількох напрямків транспортування вуглеводнів.

Також в інтерв’ю угорському телеканалу M1 український прем’єр заявив, що в Україні «досить міцна фінансово-економічна ситуація», відтак «немає гострої необхідності погоджуватись на будь-які умови» для співробітництва з Міжнародним валютним фондом. Водночас, Азаров назвав небезпечним об’єднання опозиційних сил та ВО «Свобода».

«Об’єднання «Свободи» та інших опозиційних сил – це не смішно, а небезпечно… Це дуже небезпечно для демократії в Україні, для національного миру та злагоди», – цитує прем’єра Урядовий портал.

Крім того, голова українського уряду висловив думку, що європейські політики будуть відповідальні у випадку, якщо Україна не підпише угоду про асоціацію з Євросоюзом.

"Це буде дуже серйозною поразкою, коли крупна європейська країна з абсолютно надуманих причин не отримає право підписати цю угоду. Це не буде говорити про те, що керівництво України не бажає інтеграції. Саме європейські політики візьмуть на себе відповідальність за це", – сказав Азаров.

Також у четвер до центральної клінічної лікарні №5 у Харкові де проходить курс лікування екс-прем'єр Юлія Тимошенко, приїхали представники наглядової місії Європарламенту – екс-президент Європейського парламенту Пет Кокс і колишній президент Польщі Александр Кваснєвський. Кортеж із шести машин із мікроавтобусом, в якому були представники Європарламенту, в'їхав на територію лікарні об 11.05. Незадовго до цього до лікарні приїхали начальник Качанівської виправної колонії Ігор Колпащіков, начальник управління Державної пенітенціарної служби в Харківській області Євген Бараш і прокурор Харківської області Геннадій Тюрін.

Згодом європарламентарі залишили територію лікувального закладу, не надавши коментарів працівникам ЗМІ.

Цього ж дня стало відомо, що суд задовольнив клопотання захисників лідера опозиції Юлії Тимошенко щодо допиту у судовому засіданні в рамках досудового розслідування у «справі Щербаня» бізнесменів Сергія Тарути та Віталія Гайдука. Допит Тарути призначений на 2 квітня 2013 року, попередня дата допиту Гайдука – 5 квітня.

Президент Росії Владімір Путін віддав наказ про початок навчань в районі Чорного моря. Як повідомив прес-секретар президента Дмітрій Пєсков, міністр оборони Сєргєй Шойгу отримав наказ в 4:00 ранку 28 березня.

У прес-службі Міноборони РФ зазначили, що мова йде про "раптової перевірки бойової готовності".

За сигналом тривоги підняті з'єднання і частини Південного військового округу, Чорноморського флоту, ВДВ і Військово-транспортної авіації. Всього в навчаннях беруть участь близько семи тисяч осіб, 250 бронемашин, 50 артилерійських гармат, 20 бойових літаків і 36 кораблів різного призначення.

За словами Пєскова, Росія не повідомляла зарубіжні країни про початок навчань, оскільки навчання такого масштабу, згідно з міжнародною практикою, не передбачають необхідності такого повідомлення.

Між тим, виконуючий обов’язки директора Департаменту інформації політики Міністерства закордонних справ України Євген Перебийніс заявив українським журналістам у Москві, що Україна завчасно була поінформована про намір РФ провести раптові широкомасштабні навчання у Чорному морі.

"Відповідно до інформації, яку ми маємо від Міністерства оборони (України), російська сторона відповідно до всіх двохсторонніх угод, укладених Україною з РФ, повідомила завчасно українську сторону про проведення цих навчань", – сказав дипломат.

За його словами, повідомлення надійшло українській стороні за шість днів до початку навчань.

Відповідаючи на питання, чи не становлять такі військові маневри загрози безпеці Україні, Перебийніс наголосив: "Це навчання. І я не думаю, що навчання можуть становити якусь загрозу інтересам України. Навчання проводяться на регулярній основі як Збройними силами України, так і Збройними силами Росії та інших держав. Я не бачу ніяких загроз".

Він також наголосив, що в цих навчання не треба шукати якихось месиджів, адже Міністерство оборони України інформується російськими партнерами про їх проведення.

У четвер стало відомо, що голова уряду Польщі Дональд Туск вважає реальним організацію та проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року разом зі Словаччиною. Прем’єр Дональд Туск висловив упевненість, що Польща і Словаччина у випадку виграшу конкурсу на організацію Олімпіади отримають вигоду так само, як інші, попередні організатори.

У свою чергу міністр спорту Польщі Йоанна Муха, слова якої наводить сайт міністерства, зазначила, що проведення фіналу Чемпіонату Європи з футболу 2012 року підтвердило, що такий захід є економічно вигідним для країни.

Водночас прес-секретар Міністерства спорту Польщі Катажина Коханяк повідомила, що українська сторона офіційно не зверталася до польської з ідею разом подавати заявку на організацію зимової Олімпіади 2022 року. За її словами, вона не чула про переговори стосовно подачі заявки трьома державами: Польщею, Словаччиною та Україною.

Та у столиці Кіпру Нікосії люди вийшли на демонстрацію проти ухвалення урядом країни антикризових заходів, запропонованих "трійкою" міжнародних кредиторів – Євросоюзом, Міжнародним валютним фондом і Європейським центральним банком. В акції протесту взяли учать близько 5 тисяч осіб. Спочатку демонстрація проходила біля будівлі місцевого представництва Єврокомісії. Після цього демонстранти пройшли маршем до президентського палацу.

Позначки: