Верховна Рада підтримала декларацію про боротьбу за звільнення України. За документ проголосували 274 депутати. Депутати від КПУ не голосували.
У декларації Рада звертається до всіх членів міжнародного співтовариства з наполегливим проханням утриматись від міжнародного визнання так званої "Республіки Крим" та анексії Криму та міста Севастополь до складу Росії у якості нових суб’єктів Федерації.
"Верховна Рада звертає увагу урядів та парламентів світу, міжнародних організацій та світової громадськості, що український народ ніколи не визнає анексію невід’ємної частини своєї території – Автономної Республіки Крим, захопленої Росією з брутальним порушенням фундаментальних норм міжнародного права та загальновизнаних принципів співжиття держав", – сказано в документі.
Від імені народу України Верховна Рада України заявляє, що Крим був, є та буде в складі України. Український народ ніколи і за жодних умов не припинить боротьбу за звільнення Криму від окупантів, якою б важкою і тривалою вона не була.
"Уперше після завершення Другої світової війни загально визнані кордони Європи цинічно "перемальовує" країна, яка за багатосторонніми і двосторонніми договорами гарантувала територіальну цілісність України, недоторканність і непорушність її кордонів", – сказано в декларації.
"Єдиним неприхованим мотивом Російської Федерації у здійсненні цього міжнародного злочину є горезвісна доктрина "приростання руського світу"", – сказано в документі.
Крім того, Рада визнала кримськотатарський народ корінним народом у Криму з усіма правовими і соціальними наслідками цього статусу. За прийняття відповідного проекту постанови "Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави" проголосувало 283 депутати при мінімально необхідних 226.
У своїй постанові депутат Ради Петро Порошенко (позафракційний) спирається на статтю 3, 11, 15 Конституції та статтю 1 статуту Організації Об'єднаних Націй, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, а також Віденську декларацію.
«Верховна Рада доручає Кабінету Міністрів терміново представити законопроекти, нормативно-правові акти, які визначають і закріплюють статус кримськотатарського народу як корінного народу України» , – йдеться постанові.
У ній наголошується, що Україна гарантує збереження і розвиток етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності кримських татар як корінного народу і всіх національних меншин України.
Згідно з постановою, Україна гарантує захист та реалізацію права на самовизначення кримськотатарського народу в складі країни, визнає Меджліс – виконавчий орган Курултаю – як вищий повноважний орган народу.
Стало відомо, що США накладуть санкції не лише на певних осіб, але й на ключові сектори російської економіки у зв’язку із ескалацією ситуації в Криму. Про це сьогодні повідомив президент США Барак Обама у своїй заяві.
«Я сьогодні підписав нове урядове розпорядження, яке дозволяє нам накласти санкції не лише на певних осіб, але й на ключові сектори російської економіки. Це не той результат, якого ми б хотіли, оскільки санкції не лише матимуть значний вплив на російську економіку, але й можуть бути підривними для світової економіки», – заявив Обама.
Також Білий дім розширив санкційний список щодо російських чиновників. До нього потрапили люди із найближчого оточення президента РФ Владіміра Путіна.
Росія ж у відповідь оприлюднила "адекватний" список санкцій проти чиновників США.
Американські посадовці з іронією поставилися до таких дій. Зокрема, сенатор Джон Маккейн у своєму Twitter написав: "Мої весняні канікули у Сибіру зірвано, акції "Газпрому" втрачені, а таємний банківський рахунок у Москві заморожений".
У Криму звільнили сімох українських заручників – громадських активістів та військових.
На адміністративному кордоні між Кримом і Херсонською областю біля села Чонгар на волю вийшли Анатолій Ковальський і Андрій Щекун. Сергій Ковальський повідомив, що їх обміняли, але не уточнив, на кого саме. Про звільнення заручників на своїй сторінці у Facebook повідомив і депутат Верховної Ради Анатолій Гриценко. Його син, активіст Автомайдану Олексій Гриценко був серед людей, затриманих представниками самопроголошеної влади Криму. Серед звільнених і автомайданівець Сергій Супрун.
Тим часом, у Меджлісі заявили про зникнення ще одного кримського татарина – Нурі Сулейманова. Про це повідомила прес-секретар Меджлісу Лейла Муслімова.
«Сьогодні, 20 березня, зник ще один кримський татарин – Сулейманов Нурі Фемієвич, 1977 року народження», – написала Муслімова на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.
Користувачі соцмережі повідомляють, що Сулейманов збирався у четвер виїхати до Одеси на поїзді "Сімферополь-Одеса". Останній раз він спілкувався з матір'ю по мобільному телефону, після чого зв'язок зник.
Також у Криму досі шукають зниклих операторів об’єднання "Babylon’13" Ярослава Пілунського та Юрія Грузінова, які знімали події, що розгортаються в Криму, вже п'ятий день не виходять на зв'язок, про їх стан здоров'я та місце перебування наразі нічого невідомо. Про це розповів координатор пошуків зниклих операторів Сергій Саломатін.
20 березня на сторінці проекту "Babylon`13" у Facebook Наталія Горбонос написала, що знає, що оператори живі, але сильно побиті і знаходяться у Сімферополі. Соломатін зауважив, що ця інформація не відповідає дійсності, а сторінка цієї користувачки заблокована і з нею неможливо зв'язатись.
Держдума ратифікувала міждержавний договір про прийняття до складу Росії нових суб'єктів – республіки Крим та міста федерального значення Севастополя, підписаний 18 березня в Москві. На підтримку закону проголосували 443 депутати , 1 – проти.
У свою чергу за конституційний законопроект про прийняття Криму до складу Росії в цілому проголосували 445 депутатів.
Нагадаємо, президент РФ Владімір Путін напередодні вніс до Держдуми законопроект про ратифікацію договору між Російською Федерацією та республікою Крим про прийняття в РФ республіки Крим та утворення в складі РФ нових суб'єктів.
Обіг гривні на території Криму буде дозволено до 1 січня 2016 року, а податкове законодавство РФ буде застосовуватися на півострові з 1 січня 2015 року. Про це йдеться у Федеральному конституційному законі "Про прийняття до РФ Республіки Крим та утворення в складі РФ нових суб'єктів", прийнятому Держдумою в четвер.
Згідно із документом, у складі Російської Федерації утворюються нові суб'єкти – Республіка Крим і місто федерального значення Севастополь. Вони будуть мати відповідно статус республіки і міста федерального значення.
Вибори до органів державної влади Криму і Севастополя проводитимуться у другу неділю вересня 2015 року. До цього часу працюватимуть парламент Республіки Крим та Рада міністрів Республіки Крим, Законодавчі Збори міста Севастополя.
Документи громадян Росії будуть видаватися протягом трьох місяців з дня прийняття до РФ республіки Крим та утворення у складі РФ нових суб'єктів.
Державними мовами Криму будуть російська, українська і кримсько-татарська.
Також у законопроекті йдеться про те, що Росія надаватиме фінансову підтримку Криму і Севастополю відповідно до російського законодавства.
Тим часом, в Україні Генеральна прокуратура оголосила підозру голові спостережної ради ГК “СЄПЕК” Сергій Курченку у спільному з іншими особами розкраданні майна державного підприємства ПАТ “Укргазвидобування”. Про це повідомляє прес-служба ГПУ.
Згідно з повідомленням, вказані особи шляхом здійснення протиправних господарських операцій купівлі-продажу скрапленого газу завдали інтересам держави збитки в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1 млрд гривень.
Злочин кваліфікований за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
Підозрюваного оголошено у розшук, його місцезнаходження встановлюється.
Як відомо, раніше глава МВС Арсен Аваков повідомив, що МВС встановила схему незаконного ввезення на територію України та реалізації нафтопродуктів групою компаній "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія".
10 березня МВС повідомило, що за результатами перевірки компаній, підконтрольних підприємцю Сергію Курченку, слідчі відкрили 11 кримінальних справ.
Активи 27-річного Курченка становлять, за даними журналу "Фокус", не менше $650 млн.