Влада відгороджується від народу парканами і посилює свою охорону снайперами

23 Листопада 2011, 09:00

За останні декілька місяців можновладці використали різні способи, аби вберегти себе від можливих небезпек.

Зокрема, під час участі перших осіб держави у різних заходах їм посилюють охорону. Наприклад, 11 квітня Палац залізничників у Львові, де відбудеться нарада за участю президента Віктора Януковича, оточили озброєні міліціонери із собаками, заблокувавши усі підходи до будівлі. А коли він відвідав Ужгород, його возили безлюдними вулицями.

Прем’єра Азарова також посилену охороняє Державна служба охорони. Тепер жоден вихід прем'єра в люди не обходиться без супроводу снайперів.

Зокрема, 15 листопада опівдні Азаров відвідав будівництво нового корпусу на території дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» у Києві. Працівники Держохорони задовго до приїзду прем'єра взяли під контроль територію лікарні. Охоронці були закріплені навіть за працюючими в котловані водіями. Проте найбільше привертали увагу снайпери, що чергували на даху прилеглої лікарні.

Вони активно спостерігали за подіями навколо, а ще більше активізувалися за кілька хвилин до появи прем'єр-міністра. Зокрема, стали розглядати у бінокль наближені до території «Охматдиту» будівлі. Судячи з усього, снайперське супровід прем'єра-міністра з'явилося нещодавно.

Окрім цього, снайпери були помічені на початку осені під час відвідування Азаровим з'їзду кардіологів, який проходив в Театрі опери.

Напередодні візитів Януковича чи Азарова в регіони України, як правило, місцеві суди забороняють проводити акції протесту місцевим організаціям. До прикладу, 18 серпня – напередодні запланованого візиту Азарова на Харківщину комісія міськради заборонила партії «Батьківщина» проведення будь-яких акцій протесту.

Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області заборонив проведення у місті масових заходів у день візиту Януковича. Зокрема, в цей день опозиція також планувала у всіх райцентрах області проведення мітингів на підтримку екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

В Одесі 15 листопада три громадські організації, в тому числі Чорноморське Гайдамацьке з’єднання, планували провести пікет аеропорту і хотіли почути від Януковича оцінку незаконним діям Одеського міського голови. Однак, суд також не дозволив їм вийти на акцію протесту.

Крім цього, Януковичу посилили охорону і в резиденції «Межигір’я», де він мешкає. Зокрема, нещодавно там становили шестиметрову огорожу, а також заборонили здійснювати польоти над цієї територією.

Тиждень також повідомляв про затримку на 7 годин візиту Януковича до Польщі, де планувалась зустріч з президентами Польщі та Німеччини, через туман над Вроцлавом. Позиція Адміністрації президента пізніше змінилася, мовляв, злетіти до Польщі літак Януковича міг, але були побоювання, що повернутися в Україну він не зможе швидко через погодні умови. «Не сидіти ж там сім днів», – пояснювали в АП. Хоча в аеропорту Вроцлава не скасовували жодного рейсу в той день.

Експерти стверджують, що причина такої поведінки – і власні фобії Януковича, і посилення їх з боку його близького оточення.

За словами політолога Віктора Небоженка, президент і так боїться літати, про що свідчить той факт, що він досі не пересів на вертоліт, хоч вже подбав про будівництво площадок та закупівлю вертольотів. Янукович, на думку експерта, звик до конкретики, а отже до землі під ногами. Не варто забувати, що через такі ж погодні умови сталася катастрофа під Смоленськом, де загинули керівники Польщі разом з президентом Лехом Качинським. Ці фактори, на думку Небоженка, стали на заваді вчасному вильоту Януковича до Польщі.

Водночас експерти вважають, що МВС та СБУ періодично нагнітають страхи Януковича, підтвердженням чого стала його заява про масове скуповування зброї в Україні та небезпеку скоєння нападів на органи влади.

Як відомо, у той же день у МВС і СБУ заявили, що поки не володіють озвученою президентом інформацією. Однак 3 листопада МВС заявило, що окремі особи, у яких з початку 2011 року було вилучено нелегальну зброю, серед мотивів його зберігання вказували намір використати її для нападу на державні установи.

Пізніше Тиждень повідомляв, що за даними МВС, кількість зброї, якою на законних підставах володіє населення України, за рік збільшилась на 6347 одиниць.

Крім цього, заходи безпеки застосували і щодо Верховної Ради – навколо будівлі спорудили металевий паркан ще на початку осені. Уже декілька разів його зносили громадяни під час акцій протесту.

А 18 листопада депутати від опозиції спиляли частину паркану біля Ради. А народний депутат від НУ-НС Андрій Парубій заявив, що «…власник паркану Володимир Литвин. Поставлено його на гроші Верховної Ради, всупереч бажанню депутатів».

Огорожу неодноразово відновлювали, втім, до недавнього часу ніхто не зізнавався, кому належить ця споруда.

Пізніше Київська міська державна адміністрація заявила, що не давала дозволу на встановлення огородження біля будинку Ради. При цьому керівництво парламенту й апарат Ради заперечувало свою причетність до встановлення паркану. Київські чиновники також відхрещуються від огорожі біля Ради і на запити журналістів.

Втім, через півтора місяця заступник глави КМДА з питань ЖКГ Олександр Мазурчак заявив, що паркан встановило Печерське управління зелених насаджень.

А 16 листопада стало відомо, що Управління справами Верховної Ради закупить устаткування для централізованого пункту відеоспостереження за 199 тисяч гривень.

У регіонах подібні заходи безпеки для чиновників поки не так поширені.