«Змусити Путіна боятися»: Польща готова розгорнути свої війська в Україні, але є нюанси 

29 Травня 2024, 15:02

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в інтерв’ю Gazeta Wyborcza заявив, що його країна не має виключати можливість відправлення своїх військових в Україну, хоч і не уточнив, яку саме роль вони можуть відігравати. «Ми повинні залишити Путіна у здогадках про наші наміри», — додав він. Це вже не перша така заява Сікорського: у березні він теж називав можливість відправки військових НАТО в Україну «не неймовірною». 

Напередодні німецьке видання Der Spiegel також повідомило, що країни Балтії та Польща можуть розгорнути свої війська в Україні, якщо Росія досягне прориву під час наступу на сході. Стримане ставлення до країни-агресорки, на думку представників балтійських країн, може викликати зворотний ефект й підштовхнути Москву до ескалації. «У такому разі країни Балтії та Польща не чекатимуть на розгортання російських військ на своїх кордонах, а самі надішлють війська в Україну», — заявили вони. Видання підкреслює, що це зробить НАТО учасником конфлікту, чого власне і побоюються канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент США Джо Байден. Утім у відповідь на публікацію видання речник Міністерства оборони Польщі Януш Сеймей заявив, що йому «нічого невідомо» про те, що Польща може відправити війська в Україну, пише The Washington Post.  

На думку колишнього посла України в Польщі Андрія Дещиці, якщо країни дадуть згоду на відправку солдатів в Україну, це буде сприйнято дуже позитивно. «Навіть відправлення миротворчої місії буде жестом підтримки, ще більшим посиленням демократичної коаліції, яка вже діє, — сказав він в інтерв’ю польському виданню Gazeta Prawna. — Тому що надсилання зброї в Україну та створення протиповітряних і протитанкових коаліцій вже відбувалися в минулому, а тепер ця коаліція буде ще сильнішою, якщо війська будуть відправлятися в різні типи місій». До слова, раніше німецьке видання Bild повідомило, що зараз Польща також працює над створенням коаліції для «розширеної протиповітряної оборони» заходу України. Наразі вона ще несформована, такі плани не мають схвалення ні з боку США, ні з боку Німеччини.  

Водночас колишній заступник начальника Генштабу Збройних сил Польщі, генерал Леон Коморницький вважає, що така «закамуфльована» інформація по-різному інтерпретується в польському суспільстві, а тому її має бути обмаль. «Політики повинні знати, що до неї прислухаються громадяни Польщі. Польські військові слухають це і починають тривожитися. Це соціальне явище з’являється в різних просторах і підживлюється інформаційною війною, яку веде Росія», — заявив він в ефірі Polskie Radio 24. Генерал також додав, що зараз немає жодної необхідності запевняти Путіна, що НАТО не буде вживати ніяких військових зусиль у російсько-українській війні. 

Нагадаємо, першим ідею щодо можливості розгортання західних військ в Україні за певних обставин висловив у лютому глава Франції Еммануель Макрон. Тоді ідею підтримали країни Балтії та Польща. Наприклад, видання Breaking Defense з посиланням на радника з національної безпеки президента Естонії Мадіса Ролла пише, що уряд країни зараз розглядає можливість відправити естонських військових на захід України для виконання тилових завдань і підтримки, що дозволило би вивільнити більше українських бійців для безпосередньої участі у бойових діях на передовій. Водночас чимало інших очільників держав та представників міжнародних організацій виступають проти такої ідеї та кажуть, що не відправлятимуть в Україну своїх військових.