Створення Антикорупційного суду. За що критикують президентський законопроект у міжнародних організаціях

17 Січня 2018, 15:02

У грудні минулого року у Верховній Раді зареєстрували законопроект №7440 "Про Вищий антикорупційний суд", внесений президентом України Петром Порошенком. Однак відповідний документ розкритикували, зокрема, у МВФ та Світовому банку, насамперед, через те, що в адміністрації президента не виконали рекомендацію Венеціанської комісії. При цьому світові лідери уже довгий час наполягають на якомога швидшому створенні Антикорупційного суду (АКС).

Тиждень.ua розглянув позиції міжнародних організацій щодо створення Антикорупційного суду в Україні та зібрав критику відповідного президентського законопроекту.

 

 

Венеціанська комісія

У жовтні 2017 року Венеційська комісія опублікувала висновок щодо створення в Україні Антикорупційного суду, передбаченого Законом "Про судоустрій і статус суддів". У своєму висновку експерти звернули особливу увагу на потребу "запровадження додаткових захисних механізмів для забезпечення незалежної процедури призначення суддів від виконавчої та законодавчої влади".

Також у документі йдеться про низку недоліків законопроекту. Зокрема, занепокоєння викликали положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів. Крім того, у висновку Венеціанської комісії наголошується, що призначення антикорупційних суддів повинно відбуватися з відхиленням від загальної процедури, тобто не більше, ніж необхідно з урахуванням специфіки суду. Експерти комісії визнали, що певні відхилення від загальних правил для суддів та судів можуть бути прийнятними, з урахуванням «спеціальних викликів для України у боротьбі з корупцією на найвищих рівнях».

У комісії зазначили, що участь міжнародних експертів у відборі суддів можлива, лише "з урахуванням принципу суверенітету України".

Згідно з висновком, "спеціальні правила для антикорупційних судів та суддів (включаючи їх призначення та статус), які відрізняються від загальних положень визначених Законом України «Про судоустрій та статус суддів», повинні бути обмежені до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи".

Експерти додають, що останню крапку в питанні конституційності закону ставитиме Конституційний суд України, і при ухваленні відповідного закону потрібно "зменшити ризик визнання закону неконституційним" порівняно з законопроектами, що зараз перебувають на розгляді в ВР України.

Згодом голова Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що у висновку Венеціанської комісії йдеться про відкликання законопроектів щодо створення в Україні Антикорупційного суду. При цьому експертна оцінка також передбачала, що президент має внести на розгляд свій варіант проекту закону.

 

МВФ

На початку листопада минулого року представник МВФ в Україні Йоста Люнгман назвав чотири вимоги до українського уряду для наступного траншу. Зокрема, за його словами, Україні необхідно створити антикорупційний суд.

Через місяць директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард обговорила під час телефонної розмови з Петром Порошенком підходи до створення Антикорупційного суду в Україні. Лагард також закликала Раду якнайшвидше розглянути відповідний законопроект.

Уже в січні 2018 року голова місії МВФ в Україні розкритикував внесений до ВР законопроект Порошенка про Антикорупційний суд. У своєму листі він звернув увагу на те, що ухвалення президентського законопроекту про Антикорупційний суд у його нинішній редакції означатиме порушення Києвом своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами.

Представник фонду категорично виключає можливість того, що МВФ погодиться із ухваленням президентського законопроекту про Антикорупційний суд. При цьому найбільший блок претензій пов’язаний із питанням відбору суддів – у фонді вимагають, щоби в АП виконали рекомендацію Венеціанської комісії і надали представникам міжнародних донорів України у антикорупційних питаннях право блокувати призначення не доброчесних суддів.

Також Фонд наполягає, що до складу Ради мають будуть включені не тільки міжнародні організації, але також представники донорів, "у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії".

"Створення та запуск Антикорупійного суду – ключове завдання в українському антикорупційному порядку денному… Однак у поточному вигляді закону про АКС ми не будемо готові його підтримати. МВФ готовий допомогти адміністрації президента переглянути закон,  щоби привести його у відповідність із зобов’язаннями української влади та рекомендаціями Венеціанської комісії", – наголошується у документі.

 

Світовий банк

Президент Світового банку Джим Йонг Кім під час візиту до Києва у листопаді позитивно оцінив боротьбу з корупцією в Україні та закликав якомога швидше створити Антикорупційний суд.

Однак про неприпустимість ухвалення закону про Антикорупційний суд у редакції, запропонованій президентом, згодом попередила директор Світового банку, відповідальна за український напрямок, Сату Кахконен. Зокрема, у Світовому банку заявили, що Україна має привести законопроект у відповідність до рекомендацій Венеціанської комісії, якщо зацікавлена отримати гарантії банку на суму $800 млн.

Серед вимог Світового банку – зміна кваліфікаційних вимог до суддів АКС. Передусім йдеться про нереальну вимогу щодо досвіду роботи одночасно в Україні та в міжнародних антикорупційних організаціях чи судових органах.

Зауважується, що для розблокування фінансової підтримки з боку Світового банку Верховна рада має привести юрисдикцію АКС у відповідність до юрисдикції НАБУ і САП.

Ще одна вимога: громадській  раді має бути надане право ветувати кандидатури недоброчесних претендентів на роботу суддями АКС, замість нині передбаченої для них дорадчої ролі.

Також наводиться блок претензій щодо тих положень президентського законопроекту, які можуть суттєво загальмувати початок роботи АКС.

Читайте також: На сайті Ради опублікували текст президентського законопроекту про Антикорупційний суд

 

Transparency International

Після того як Петро Порошенко вніс законопроект "Про Вищий антикорупційний суд", у ТІ закликали президента відкликати його проект закону та внести новий з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.  В організації зазначили, що проектом передбачена лише дорадча роль Громадської ради міжнародних експертів, негативний висновок якої може проігнорувати Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Натомість Венеціанська комісія рекомендувала надати міжнародним організаціям та донорам вирішальну роль в процесі добору суддів.

Згідно з текстом заяви, предметна підсудність Вищого антикорупційного суду не включає усі злочини, що підслідні НАБУ. Водночас – розширена до цілої низки злочинів, які підслідні Націполіції та Держбюро розслідувань. У висновку Венеціанської комісії чітко вказано, що юрисдикція суду повинна відповідати підслідності НАБУ і САП.

Крім того в організації додали, що закон визначає нереалістично високі вимоги до кандидатів на посаду судді Вищого антикорупційного суду. Так, кандидат окрім стажу роботи на посаді судді та наукової діяльності повинен мати значний досвід боротьби з корупцією в судових установах за кордоном.

Дивіться також: TI показала іноземний досвід роботи антикорупційних судів та їхній вплив на рівень корупції – інфографіка

 

ЄС

Депутат Європарламенту Ребекка Гармс наголосила, що у Євросоюзі очікують створення Антикорупційного суду та будуть пильно стежитити за цим. За її словами, Україна уже досягла помітних успіхів у створенні багатьох антикорупційних інституцій.

Однак Гармс зауважила, що від моменту голосування в парламенті відповідного закону про створення Антикорупційного суду і до його повної імплементації треба буде пройти доволі тривалий шлях.

Додамо, що в інтерв’ю Тижню голова представництва Європейського союзу в Україні Хюґ Мінґареллі підкресливв, що українська влада має дослухатися до рекомендацій Венеціанської комісії і створити антикорупційний суд без жодних зволікань. 

Через деякий час представники групи "Друзі європейської України" в Європарламенті у спільній заяві наголосили на необхідності прискорення створення антикорупційного суду, але з переглядом поточного законопроекту. Згідно з заявою, ЄС очікує побачити "консолідовану та спільну роботу всіх державних інституцій щодо справжнього протистояння корупції", що, на думку євродепутатів, є найважливішим елементом порядку денного в процесі асоціації України та ЄС.


Зазначимо, що серед пріоритетів України на 2018 рік Петро Порошенко назвав, зокрема, і створення Антикорупційного суду.