НОВИНИ

На сайті Ради опублікували текст президентського законопроекту про Антикорупційний суд

Порошенко пропонує Раді передбачити створення Громадської ради міжнародних експертів і дозволити йому ветувати кандидатури в антикорупційний суд.

На сайті Верховної Ради виклали текст законопроекту, внесеного президентом Петром Порошенком, "Про Вищий антикорупційний суд". Відповідний документ розміщений на сайті парламенту.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект "спрямований на визначення засад організації та діяльності Вищого антикорупційного суду і спеціальних вимог до суддів цього суду та гарантій їх діяльності". Так, Вищий антикорупційний суд пропонується визначити як постійно діючий вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України, який має розглядати кримінальні провадження, пов'язані із вчиненням правопорушень, які містять корупційну складову.

Зазначається, що законопроектом передбачається поширити юрисдикцію Вищого антикорупційного суду на всю територію України. При цьому пропонується утриматися від запровадження на місцевому рівні антикорупційних судів, у місцевих або апеляційних судах - посад антикорупційних суддів чи на місцях - слідчих суддів у антикорупційних кримінальних провадженнях, ураховуючи можливе завантаження та ризик впливу регіональних еліт.

Читайте також: Антикорупційний суд. Питання смаку

Також законопроектом не передбачено розміщення палат Вищого антикорупційного суду, окремих його суддів у різних населених пунктах.

Також пропонується передбачити створення Громадської ради міжнародних експертів і дозволити їй ветувати кандидатури в антикорупційний суд.

«Громадська рада прийматиме рішення про надання вмотивованого висновку щодо невідповідності кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду визначеним критеріям 2/3, а з інших питань – більшістю голосів від складу Громадської ради. Встановлюється також обов’язок членів Громадської ради брати участь у її засіданнях особисто без права делегування своїх повноважень іншим особам та не використовувати в цілях інших, ніж для виконання своїх обов'язків як члена Громадської ради міжнародних експертів, персональні дані та іншу інформацію, яка стала йому відома у зв'язку з участю в роботі Громадської ради; порушення цієї вимоги тягне відповідальність, передбачену законом», - йдеться у пояснювальній записці.

Згідно із законопроектом, очолюватиме Вищий антикорупційний суд голова цього суду, який обиратиметься на посаду та звільнятиметься з посади в порядку, встановленому Законом України "Про судоустрій і статус суддів" (обиратиметься на посаду зборами суддів Вищого антикорупційного суду з числа суддів цього суду). Для призначення на посаду судді Вищого антикорупційного суду  громадянин України має бути не молодшим 35 років, мати стаж роботи на посаді судді не менше 5 років або мати науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше 7 років, або мати досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше 7 років, або мати сукупний стаж (досвід) такої роботи (професійної діяльності) щонайменше 7 років та мати значний досвід здійснення у міжнародних міжурядових організаціях чи міжнародних судових установах за кордоном професійної діяльності у сфері права з питань протидії та боротьби із корупцією і володіти знаннями та практичними навичками застосування сучасних міжнародних антикорупційних стандартів і найкращих світових практик у сфері протидії та боротьби із корупцією, практики Європейського суду з прав людини.

Водночас законопроектом встановлюються обмеження для призначення на посаду судді Вищого антикорупційного суду окремих категорій осіб у зв'язку з перебуванням на певних посадах у державних органах чи зайняттям певною діяльністю.

Як повідомлялося, 22 грудня у Раді зареєстрували законопроект "Про Вищий антикорупційний суд", внесений президентом України Петром Порошенком.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.