«Внаслідок підписання цих документів (заяви президентів та меморандуму про поглиблення взаємодії між Євразійською економічною комісією та Україною – Ред) ми, по суті, розставляємо всі крапки над «і» відповідно напрямів і перспектив щодо співпраці з відповідними утвореннями. Ми чітко фіксуємо, що Україна з 2015 року набуде статусу спостерігача в Євразійському союзі – не більше і не менше», – сказав Єлісєєв.
На його думку, формалізація відносин з Євразійською економічною комісією припиняє будь-які спекуляції щодо зовнішньоінтеграційних прагнень України.
Єлісєєв підкреслив, що Україна зацікавлена у поглибленні і вдосконаленні режиму зони вільної торгівлі з Митним союзом, прагне мати рівноправні торговельно-економічні відносини з країнами, які входять до нього.
Він також зауважив, що розвивати такі відносини прагнуть багато країн, зокрема і ЄС.
За його словами, співробітництво з країнами Митного союзу Україною будується із дотриманням трьох важливих пунктів. Перше – це відповідність домовленостей національному законодавству. Друге – відповідність цих домовленостей із стандартами і нормами СОТ і третій – дотримання зобов’язань перед ЄС, зокрема в контексті створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС.
Єлісєєв вважає, що домовленості, досягнуті в Астані, були вигідними і для України, і для країн Митного союзу.
«Тут не потрібно думати, що хтось переміг, або хтось когось перехитрив, я вважаю, що все чесно, і я думаю, що в такий спосіб ми повинні будувати і наші подальші відносини з нашими партнерами», – сказав Єлісєєв.
При цьому він ще раз підкреслив, що ці домовленості жодним чином не суперечать євроінтеграційним прагненням України.
Нагадаємо, 31 травня прем'єр-міністр Микола Азаров і голова Євразійської економічної комісії (ЄЕК) Віктор Христенко підписали меморандум про поглиблення взаємодії між ЄЕК і Україною.
Згодом прем'єр Росії Дмітрій Мєдвєдєв висловив сподівання, що Україна не братиме на себе зобов'язань, які в подальшому перещкоджатимуть інтеграції до ЄЕК.
Як відомо, 29 травня країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації.
За словами першого віце-прем'єра Росії Ігора Шувалова, оскільки у Митному союзі не передбачений статус спостерігача, такий статус може виникнути в України тільки після підписання договору про створення Євразійського економічного союзу, яке заплановане 1 січня 2015 року.
Віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко заявив, що надання Україні статусу спостерігача у Митному союзі не вплине на євроінтеграційні прагнення країни.
Між тим, європейські політики неодноразово наголошували на неможливості одночасної інтеграції України до Митного союзу та ЄС.