Колишній працівник польської розвідки: агенти Кремля намагаються розколоти політикум Польщі

1 Серпня 2013, 07:59

Експерт вважає, що ключова і найважливіша геополітична мета Росії – відновлення сфери впливу на пострадянському просторі. "Для Росії це «бути чи не бути»: азійські держави, Україна, Білорусія … Тому Кремль зробить все можливе, щоб нікому не дозволити втручатися в ці справи і намагатися перетягнути ці країни на свій бік", – сказав він.

Сіверський нагадав, що Польща вела  активну політику щодо залучення до європейського простору України, Білорусі та Грузії. 

"Ми всі пам'ятаємо, як реагував Кремль на наші дії в Україні. Якщо Москва показує своє роздратування, можна уявити, що відбувається всередині – у спецслужбах. Там не звучать дипломатичні оберти «нам не подобається», там використовують різкі висловлювання й такі ж різкі накази до здійснення нових завдань", – сказав він.

Експерт наголосив, що "розділена, політично нестабільна Польща зі слабким парламентом вигідна росіянам в плані відновлення сфер впливу".  Разом з тим він відзначив, що Росія зацікавлена в економічних успіхах Польщі, оскільки товарообіг між країнами  – збільшується.

"Росія хоче, щоб ми просто не втручалися у східні справи, і вона використовує всі доступні інструменти, щоб нам перешкодити. Тому що без України, Середньої Азії Росія через 50 років може просто зникнути через економічну і політичну імплозіі. Путін і Медведєв не вічні. Росії, як мені здається, слід консолідувати свої сфери впливу ще за них. А спецслужби служать у досягненні цих цілей щитом і мечем, але вони займаються цим не самі по собі, а за наказом держави", – сказав він.

Сіверський вважає, що конфлікт в польському суспільстві для Росії є справжнім скарбом. «Для Росії, у якої є свої інтереси в цьому місці, прірва, що існує між різними групами нашої еліти і нашого суспільства, – це подарунок. Уявімо собі, що на наступних виборах у нас перемагає опозиція. Якщо подивитися на це з точки зору росіян, їм би цього дуже хотілося, адже в такій ситуації наша політична сцена розкололася б ще сильніше, повернулися б старі емоції, з новою силою спалахнула б смоленська тема … Для Росії – це ідеальна ситуація «розділяй і володарюй», яка працює завжди і скрізь», – пояснив Сіверський.

Він також вважає, що в  основному розвідувальні служби займаються пошуком інформації, економічних прогнозів, подробиць політичних і військових планів – "тобто всього того, що противник приховує". "Росіяни цікавляться розкладом сил у нашому парламенті, тим, як за наявності оперативно-розвідувальних можливостей можна вплинути на роботу політичних еліт в нашій країні, щоб Москва могла отримати бажане. Це не війна розвідок, а в деякій мірі війна їх розвідки з нашою державою. Інші роблять щодо Росії те ж саме", – сказав екс-розвідник.

На уточнююче запитання, чи означає це, що у польських політиків є опікуни, які можуть чинити на них вплив, він відповів: "Я не натякаю, а просто  як колишній працівник розвідки знаю, що так це робиться. А навіщо розвідки складають детальні характеристики політиків, бізнесменів, генералів та навіть журналістів? Не тільки для вербування, але і для того, що знати, як на них можна вплинути, у кого яке слабке місце".