Юрист: місцева влада не може заборонити червоні прапори

24 Травня 2011, 10:53

«В Україні існує так звана ієрархія нормативно-правових актів. Тобто, найвищу юридичну силу мають Конституція та міжнародні договори України, далі – ухвалені парламентом закони, а також укази президента, постанови та розпорядження уряду, акти міністерств і відомств. Акти місцевих органів влади та самоврядування займають місце серед підзаконних нормативно-правових актів, тобто вони не можуть суперечити Конституції та законам України», – стверджує адвокат.

«Відповідно місцева влада не може приймати будь-які рішення, які б суперечили Конституції та законам. Якщо законом встановлена можливість для громадян безперешкодно користуватися відповідною атрибутикою, у даному випадку – право виходити з червоним прапором на урочисті події, пов’язані зі святкуванням перемоги у Другій світовій війні, то місцеві ради не можуть це заборонити», – додає Скляренко.

За словами експерта, за створення перешкод у реалізації вищевказаних заходів законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

«Якщо будуть задіяні методи, які використовувались у Львові під час святкування 9 травня, то за такі дії передбачена відповідальність, в тому числі й кримінальна», – зазначив адвокат.

За дотриманням цього закону повинні слідкувати правоохоронні органи. І хоча міліція безпосередньо не наділена функцією контролю за вивішуванням прапорів на державних будівлях, водночас, за словами Скляренка, недотримання закону місцевими чиновниками може бути предметом уваги з боку правоохоронців за наявності відповідних скарг громадян та громадських організацій.

Нагадаємо, міський голова Львова Андрій Садовий наголосив на тому, що у Львові завжди будуть лише державні прапори.

«Є ухвала, яка прийнята Львівською міською радою про заборону радянської та нацистської символіки на території міста Львова. Вона прийнята до підписання закону Президентом. 
 
Я думаю, що депутати міської ради це питання окремо розглянуть. Але, не зважаючи на будь-які дискусії, ми чітко знаємо, що таке для Львова червоний прапор, що таке для Львова фашистський прапор. Тому я думаю, що для нашого життя ми будемо робити все можливе, щоб для у місті Львові були наші національні прапори, за які ми вмирали, за які воювали діди, прадіди, всі, хто мріяв про незалежну Україну. Ухвала міської ради на сьогоднішній день діє, ніхто її не оскаржував. Якщо держава має зауваження до тої чи іншої ухвали, тоді прокуратура може опротестувати цю ухвалу. Ця ухвала є неопротестована, вона діє на території міста Львова», – зазначив мер.
 
Водночас депутати Львівська облрада має намір звернутися до Конституційного суду України для оскарження закону про вивішування червоних прапорів 9 травня.
 
Як повідомлялося, президент Віктор Янукович підписав Закон України щодо порядку офіційного використання копій Прапора Перемоги у п'ятницю, 20 травня.
 
Голова фракції Комуністичної партії у Верховній Раді Петро Симоненко заявляв, що правоохоронні органи повинні жорстко контролювати виконання відповідного закону на всій території України. У разі відмови місцевої влади виконати закон Генеральна прокуратура повинна розглянути відповідальність посадових осіб за невиконання вимоги законодавства.

Нагадаємо, 9 травня після офіційних заходів біля Пагорба Слави і Марсового поля у Львові відбулися зіткнення між представниками патріотичних сил і особами, які святкували День перемоги, – представниками партій КПУ, "Родина", "Русское единство" і ветеранами.

За даними міліції, внаслідок бійок у Львові постраждали 14 людей, було затримано 9 осіб. При цьому у ВО «Свобода» заявили, що в лікарню потрапили двоє її членів – один з пораненням від пострілу з травматичного пістолета, другий – зі струсом мозку.