Формування і робота окружкомів почалися зі скандалів

3 Вересня 2012, 11:58

Окружні виборчі комісії (окружкоми) – всього 225 ОВК, по 18 членів у кожній – були утворені на засіданні ЦВК 26 серпня.

До 29 серпня включно голови окружкомів мали провести перше засідання. Його важливість полягає в тому, що на ньому члени комісій мають двома третинами (тобто 12 осіб) скласти присягу, в такий спосіб легітимувавши свою подальшу роботу. І вже на цьому етапі громадські активісти зафіксували масу порушень.

Як зазначають представники громадянського руху «Опора», до складнощів під час початку роботи ОВК призвела участь технічних партій в формуванні окружкомів. Так, частина членів комісій проживають далеко за межами округів і їх прогнозована відсутність на робочому місці заблокувала їх роботу.

Читайте також: Партія влади отримала безпрецедентні можливості виграти вибори ще до їхнього початку

Приміром, в окрузі № 161 (Центр – місто Ромни) не могли знайти керівників ОВК. Її голова (партія «Руський блок») живе в Сімферополі, а заступник (Політична партія «Руська Єдність») – у Києві, і на перше засідання вони не з’явилися без поважних причин. Фактично вони поставили під загрозу подальшу роботу комісії, зокрема виділення коштів для роботи ОВК, для чого до 30 серпня голова комісії або в разі його відсутності заступник має зареєструвати окружком як юридичну одиницю.

Такі випадки, коли керівні органи комісій або не з’явилися на перше засідання, або взагалі відмовилися виконувати свою роботу, непоодинокі.

Так, у Тячеві, що на Закарпатті , засідання ОВК 31 серпня відбулося з третьої спроби. Дві попередні спроби зібрати всіх членів комісії не давали змоги розпочати її легітимну роботу через відсутність самої голови – Наталії Коваленко від Всеукраїнської партії «Братство», та більшості членів комісії. 

У Ніжині, за інформацією ВО «Свобода», п'яний представник партії Королевської не зміг зареєструвати окружну комісію № 209, яку він очолює, оскільки втратив свій паспорт. А секретар комісії, представник Партії анархістів, навіть не знав про існування міста Ніжин і про власну участь у виборчому процесі. Крім того, 7 з 18 членів комісії не з'явилися на засідання взагалі. Зокрема, збори проігнорували представники «Російського блоку» й «Русь єдина».

Крім того, перші засідання ОВК в багатьох регіонах пройшли без необхідного кворуму. Приміром, присягу на засіданнях кожного із шести окружкомів Сумщини прийняли в середньому 11-12 осіб із 18. Нагадаємо, відсутність кворуму ставить під сумнів легітимність присяги членів ОВК, яка є обов’язковою нормою та має прийматися на першому засіданні.

За даними «Опори», у більшості випадків участь у засіданні не взяли представники тих партій, які не мають широкої підтримки українців, однак при жеребкуванні отримали місця подекуди в усіх 225 окружкомах. Це, зокрема, партії «Єдина Родина», «Руський блок», «Руська Єдність», «Братство» тощо.

А от у ході засідання ОВК № 185 (Каховка, Херсонська обл.), окрім того, що не зібрався кворум, були відсутні заступник та секретар комісії, стало відомо, що заступник голови комісії Віталіна Щербина (Союз Анархістів України) взагалі мешкає в Москві й давала свою згоду працювати в ОВК в столиці Росії, а не в Каховці Херсонської області.

Поза тим далеко не завжди адреса, оголошена на сайті ЦВК, співпадає з дійсною адресою роботи комісії.

Ще однією проблемою є необладнані для роботи приміщення ОВК, зокрема, відсутність меблів, телефонного зв’язку, вивісок, інформаційних стендів з матеріалами.

У деяких регіонах, зокрема на Закарпатті, окружкоми були утворенні із запізненням, про що були складені відповідні акти і направлені в ЦВК, або ж із порушеннями, коли перше засідання скликав не голова ОВК, а його заступник.

Так, приміром на Херсонщині, для зібрання на перше засідання членів окружкому обдзвонювала не голова комісії, як того вимагає закон, а її заступник. У відповідь на питання, чому обдзвонює не голова комісії, одино з членів ОВК № 186 (Цюрупинськ) почув: «Це вже узгоджено з Тамарою Федько(заступник голови облради, член Партії регіонів)».

Разом з тим об’єднана опозиція заявляє, що влада запустила нову технологію фальсифікації виборів.

За даними опозиції, її суть полягає у створенні «двійників» на кандидатів у комісію  від об’єднаної опозиції. Так, невідомі пишуть від імені затверджених від об’єднаної опозиції членів ОВК заяву про бажання представляти іншу політичну силу. «Таким чином  комісія автоматично викреслює цю особу, і виходить, що опозиція не матиме свого представника у ТВК», – заявляють у опозиції.

Опозиція зафіксувала уже близько трьох  десятків таких випадків у Чернігівській, Харківській, Дніпропетровській областях та у місті Києві.

А ВО «Свобода» оприлюднила інструкції для членів окружних комісій Партії регіонів, розроблений штабом ПР, де є чіткий поділ на «наших» і «не наших». Втім у Партії регіонів відкидають звинувачення у підготовці інструкцій своїм членам окружкомів, про які заявляє «Свобода».

Нагадаємо, 26 серпня ЦВК на своєму засіданні прийняла постанову про утворення окружкомів із зазначенням розподілу керівних посад. Місця в окружкомах були розподілені між 19 партіями. Водночас до складу жодної ОВК не потрапили представники партій «УДАР Віталія Кличка» і ВО «Свобода».