Чорноморський флот РФ продовжує генерувати скандали

21 Листопада 2013, 16:32

Несвоєчасна виплата компенсації Севастополю

Хоча Російська Федерація повинна щороку виплатити Україні $97,7 млн за перебування Чорноморського флоту на українській території, але вже в перший рік відбуваються затримки з виплатами. Так у грудні 2010 року голова Севастопольської міської ради Юрій Дойников розкритикував Росію за несвоєчасну виплату місту компенсаційних коштів за перебування Чорноморського флоту Росії на території України. Дойников поскаржився, що з цієї причини не вдалося до кінця року здати низку об'єктів, наприклад, виконати заплановані роботи на газовому дюкері, побудувати школу в Козачій бухті, реконструювати деякі лікарняні відділення.

Війна за чорноморські маяки

Так звана війна за маяки почалася 1998 року, коли Україна намагалась повернути під свою юрисдикцію навігаційні та гідрографічні об’єкти, про які під час розподілу радянського Чорноморського флоту фактично забули. Але після «харківських угод» вона набула чергового напруження.  2011 року на початку серпня Господарський суд Криму за позовом державної установи «Держгідрогеографія» і за участю прокуратури Криму ухвалив рішення про вилучення маяків у Чорноморського флоту РФ. Після цього у ЗМІ з’явилася інформація, що командування Чорноморського флоту РФ посилило охорону маяків та інших гідрографічних об’єктів, вказаних у рішенні суду. Прес-служба ЧФ РФ заперечила цю інформацію, проте прокоментувала рішення суду, як «формальне, оскільки рішення щодо таких об’єктів, як маяки приймаються на урядовому рівні».

Самовільне використання причалів

У лютому 2012 року стало відомо, що Чорноморський флот Російської Федерації у Севастополі використовує 38 причалів, які не внесено до міжурядової угоди про умови оренди. 

Підтримка мовного закону КК

Ще один скандал спричинила підтримка командування Чорноморського флоту Росії мовного закону регіоналів. Зокрема у березні минулого року заступник командувача флоту капітан першого рангу Юрій Ореховський заявив: «Залучення до російської культури і використання російської мови в усіх сферах соціального життя дозволяє зберегти єдиний культурний простір Росії, України, Білорусі та інших країн Співдружності незалежних держав, зв’язок різних національних культур із «Русскім міром».

Розмитнення вантажів

Укінці листопада минулого року стався скандал із розмитненням пального для Чорноморського флоту РФ  в Севастополі. Україна заблокувала пальне, вимагаючи від російської сторони виплати митних зборів і податків. У МЗС РФ тоді заявили, що дії України не відповідають духу стратегічного партнерства між країнами. У відповідь Державна митна служба України зазначила, що Чорноморський флот Росії не має підстав користуватися податковими пільгами. Проте це не завадило главі МЗС Росії Сєргєю Лаврову переконувати, що Україна в односторонньому порядку стягує митні платежі за вантажі, які йдуть на потреби Чорноморського флоту РФ, а Надзвичайному і Повноваженому Послу України в Росії Володимиру Єльченку заявити, податки не мають платитися.

Більше морських піхотинців

У грудні минулого року спалахнув новий скандал щодо кількості російських морських піхотинців у Криму, яких значно більше, ніж це передбачено договором про базування ЧФ РФ. Так, згідно з угодою, загальна кількість особового складу морської піхоти і особового складу морської авіації не повинна перевищувати 1987 осіб. Проте, за словами експертів, «ця цифра значно завищена, хоча цей факт і не афішується російською стороною».

Об’єкти під бари і яхт-клуби

Цього року у березні стало відомо, що Чорноморський флот РФ продовжує активно практикувати суборенду, незважаючи на те, що раніше російські чиновники заявляли про припинення такої практики.

Частина територій та об'єктів, які не використовуються за прямим призначенням, здавалася в суборенду приватним структурам зі зміною їхнього цільового призначення, у тому числі в комерційних цілях. При цьому податки не сплачувались. Суборенда здійснювалася здебільшого за двома напрямами: оренда земельних ділянок, насамперед морських причалів, і передача в оренду приміщень і майна. За даними експертів, налічується 150-200 об'єктів, які російський Чорно­морський флот здавав в суборенду: на орендованих територіях і спорудах розташовані магазини, кафе, бари, склади, офісні приміщення, житлові приміщенні, приватний яхт-клуб і центр реабілітації та відпочинку яхтсменів.

А вже у вересні проблеми почалися в одного суборендаря у Феодосії – ПП «Срібний щіт», що з 1999 року незаконно займає приміщення військового містечка №3 ЧФ РФ  під стриптиз-клуб, бари, готель і аптеки. Після судової тяганини Феміда постановила звільнити усі приміщення, які займає ПП.

Примусова дружба з Росією

А в травні великий суспільний резонанс викликала заява капітана ЧФ РФ Сергія Горбачова, який закликав Москву "провести операцію з примусу України до дружби". "Жодною мірою не торкаючись суверенітету України, Москва повинна провести операцію з примусу України до дружби. Грузію ми бачили", – сказав офіцер на круглому столі в Севастополі, присвяченому кризі російського руху в Криму.

Нарощування боєздатності ЧФ РФ без відома України

З початку року Москва почала активно модернізувати Чорноморський флот без відома офіційного Києва. Проте скандал розгорівся лише у вересні після публікації про нарощування боєздатності у ЗМІ. Журналістам стало відомо, що у середині лютого десантний корабель "Азов", в порушення законів і процедур, з Новоросійська до Севастополя доставив нові БТР-82АМ. На офіційному рівні факт незаконного ввезення бронетехніки на територію України командування ЧФ РФ визнало лише в квітні. Ще одним прикладом порушення угод щодо стало незаконне введення в Україну нового судна ЧФ – офіційно на ремонт, однак за кілька днів судно залучили до буксирування. У травні РБ-389 задіяли для перешвартуванння корабелів у парадний стрій до святкування 230-ї річниці з дня заснування ЧФ. Згодом з'ясувалося, що операцію з перегону нового плавзасобу на головну базу ЧФ РФ в обхід базових угод по ЧФ РФ російська сторона готувала завчасно. А у вересні Москва, без будь-якого узгодження та дозволу, непомітно провела через морські ворота України черговий караван суден ЧФ. Лише 14 вересня судна вже на законних підставах зайшли в Севастополь на ремонт. 

Згодом у Міністерстві закордонних справ України повідомили, що знають про спроби оснащення Чорноморського флоту Росії новим озброєнням і закликали російських військовослужбовців не порушувати закони України.

Ошукані мешканці довгобудів

Нещодавно кілька десятків севастопольців і мешканців інших міст Криму – інвестори будівництва двох багатоквартирних будинків, які зводить Будівельне управлінням Чорноморського флоту РФ 20 листопада пікетували Генеральне консульство Росії в Сімферополі на знак протесту проти ненадання належного їм житла. Справа у тому, що представники ошуканих пайовиків заявили, що в 2005 році майже 45 українських і російських сімей внесли «будуправлінню ЧФ РФ» в рахунок майбутнього житла на вулиці Астана Кесаєва, 13-А, великі суми – від $50 до $100 тис. 2008-го року військові будівельники попросили тайм-аут, а потім настала криза, і пайовики залишилися без квартир.