Золота акція

ut.net.ua
26 Лютого 2010, 00:00

Увага сьогодні прикута до НУ–НС не випадково: ця фракція перетворилася на золоту акцію будь-якої парламентської більшості. Якщо в НУ–НС знайдеться 36 голосів (більшість від 71 члена фракції) за нову коаліцію, з’явиться нова парламентська більшість у складі ПР, НУ–НС, КПУ і Блоку Литвина. БЮТ же перетвориться на єдиного парламентського опозиціонера. Якщо ні, можливі варіанти.
Що стосується інших коаліціантів, то лідер БЮТ Юлія Тимошенко у понеділковому вечірньому зверненні до народу пообіцяла «за жодних обставин не утворювати з Януковичем спільних коаліцій», не підписувати з ним «універсалів та меморандумів». Натомість вона запевнила, що докладе всіх зусиль до «об’єднання у Верховній Раді демократичних, державницьких сил, усіх мислячих депутатів «Нашої України – Народної самооборони», Блоку Литвина, БЮТ».

Фракція Блоку Литвина теж поки що формально є членом коаліції, попри те що періодично голосує в унісон із регіоналами. За чутками, переможець президентських виборів обіцяв Володимирові Михайловичу залишити його у спікерському кріслі в обмін на слухняність. Проте повторити вчинок Олександра Мороза і зрадити партнерів по коаліції першим Литвин не наважується: недоброзичливці спікера подейкують, нібито він сподівається, що першими це зроблять нунсівці. Окрім того, є ризик, що після розпаду старої коаліції нову створити не зможуть і над нинішнім депкорпусом нависне загроза розпуску. А Володимир Литвин, набравши на президентських виборах менше ніж 3% голосів, найімовірніше, не зможе провести свою політичну силу в наступний парламент. Тому зараз він не робитиме різких рухів.

Спілкування з представниками партій і груп, що входять до фракції НУ–НС (загалом НУ–НС об’єднує дев’ять партій-«акціонерів»), засвідчило: з восьми наших співрозмовників лише один, представник групи «Єдиний центр», до якої входять п’ятеро депутатів, ­висловився на підтримку коаліції НУ–НС із Партією регіонів, тоді як решта проти. Зараз, за підрахунками Тижня, відвертих прихильників альянсу з ПР у фракції НУ–НС менше ніж десяток.

Таким чином, попри те що чимало нунсівців, вочевидь, самі ще не визначилися зі своєю позицією, Тиждень спрогнозував наступний розвиток подій. 2 березня 226 голосів на підтвердження існування коаліції БЮТ – НУ–НС – Блок Литвина надано не буде і спікер, імовірно, констатує її «смерть». Поза сумнівом, прихильники збереження коаліції, які вважають вимогу спікера надати 226 підписів неправомірною, намагатимуться оскаржити це рішення. Проте лічильник буде ввімкнуто, і Партія регіонів муситиме у 30-денний термін створити нову коаліцію. З огляду на брак голосів нунсівців, які перетворилися на золоту акцію для формування будь-якої парламентської більшості, зробити це буде фактично неможливо. Що тоді? Розпуск Ради й оголошення дострокових парламентських виборів. Щоправда, регіонали можуть спробувати вдатися до іншого заходу – змінити законодавство, як уже писав Тиждень, щоб дозволити формувати коаліцію не фракціям, а партіям – складовим політичних блоків, які пройшли у парламент. Проте зробити це не менш складно, отже, про такий варіант поки що не йдеться.

Іван Заєць,
перший заступник голови Української народної партії: 
За десять днів не потрібно буде підтверджувати існування старої коаліції, тому що буде зроблено спроби створити нову. Сьогодні є багато можливостей. Приміром, є імовірність створення коаліції ПР і БЮТ, але це вирішить лише проблему працевлаштування нинішньої прем’єрки. Є можливість створення коаліції ПР і НУ–НС. Утім, у нашій фракції є різні групи впливу, деякі з яких намагаються убезпечити Україну від політики реваншу. Тоді як значна частина ПР йшла на вибори саме з такою політикою. Є частина депутатів, які керуються не національними, а бізнес-інтересами. На чиєму боці сьогодні перевага, поки що складно сказати. Але є інше питання: чи готова ПР на співпрацю з НУ–НС? Адже у цьому разі потрібно буде проводити багато реформ, ПР доведеться багато від чого відмовитися, зокрема й від тих речей, які роз’єднували Україну. Ми зараз обговорюємо різні варіанти утворення коаліції. Бо є реальність. Нам треба зупинити це взаємопоборювання у владі. Інакше ми втратимо державу.

Висновок Тижня: партія швидше проти коаліції з ПР, але не категорично.

Роман Зварич,
заступник голови фракції НУ–НС:
Коаліція може розвалитися тільки після того, як одна з фракцій вийде з неї. Формально я не бачу підстав для цього. Політично – тим більше. Якщо керівництво ВР діятиме всупереч регламенту, тоді може бути все. Чому Литвин перший не виходить із коаліції – це зрозуміло. Він не бажає навісити на себе клеймо зрадника. Він хоче, щоб 37 таких «дурнів» знайшлося у нашій фракції. Поки що жоден з учасників Ради коаліції не висловив бажання вийти з неї. Я не виключаю, що у своєму прагненні створити коаліцію регіонали застосовуватимуть такі методи, як терор, страх, відповідні фінансові операції.

Висновок Тижня: проти коаліції з ПР, за збереження нинішньої.

Владислав Каськів,
голова партії «Пора»:
Процедуру збирання підписів на підтвердження існування коаліції вважаю безглуздою. Наша позиція полягає в тому, що коаліція є, і цього не потрібно підтверджувати. Якби я приймав рішення, взагалі діяв би інакше. Я давно пішов би в опозицію і звідти доводив би свою правоту шляхом реалізації програмних принципів. Думаю, питання зараз не в прізвищах і не в політиках, а в тому, що ця ситуація дискредитує Україну. Чи знайдуться підписи на підтвердження існування нинішньої коаліції, не можу спрогнозувати. Водночас будуть вони зібрані чи ні – це точно не показник настроїв у фракцій, об’єднаних у коаліцію, бо, на думку багатьох людей, питання є непринциповим. Я особисто вважаю себе членом коаліції.

Висновок Тижня: партія проти коаліції з ПР, за збереження нинішньої .

Андрій Парубій,
група «За Україну»:
Нинішня коаліція, найімовірніше, розвалиться. Нова може створитися, але, мені здається, швидше у складі БЮТ і Партії регіонів, аніж у якомусь іншому. Лишається дуже високою імовірність дочасних виборів як одного з варіантів виходу із ситуації. У нашій фракції немає необхідних голосів ані за коаліцію з БЮТ, ані за коаліцію з ПР. Тому є два варіанти: або ПР домовиться з БЮТ (до речі, вони вже не раз ситуативно так співпрацювали), або глухий кут. Розмови про те, що нібито під загрозою розпуску парламенту НУ–НС піде на будь-яку коаліцію, є перебільшенням. У нас багато людей, які не зможуть поступитися певними ідейними принципами, навіть якщо розумітимуть, що більше до парламенту не потраплять.

Висновок Тижня: група проти коаліції з регіоналами, але й членами коаліції з БЮТ себе не вважають.

Віктор Тополов,
член президії партії «Єдиний центр»:
Я не підписувався під входженням у коаліцію і був впевнений у її недієздатності ще тоді, коли вона створювалася. Вважаю переформатування коаліції потрібним. У парламенті має бути коаліція, яка не буде в опозиції до президента. Я вже втомився від стану війни. Не маю нічого проти Юлії Володимирівни, але вона повинна поступитися іншій команді. Як на мене, 2 березня існування нинішньої коаліції припиниться. Чи буде знайдено підписи, що підтверджуватимуть її існування? Мого там точно не буде. А за коаліцію з ПР я свій підпис поставлю. Логіка мені підказує – коаліція з ПР буде.

Висновок Тижня: партія однозначно за коаліцію з ПР.

 

Тарас Стецьків,
група «Народна самооборона», заступник голови фракції НУ–НС:
Литвин увімкнув лічильник для коаліції не випадково. Я переконаний, що він має певні домовленості з ПР, ціна яких – збереження за ним посади спікера. Тому він оголосить про припинення діяльності коаліції на початку березня. У нашій фракції 36 голосів на сьогодні немає ні за коаліцію нинішню, ні за коаліцію з ПР. Такий розбалансований склад фракції…

Висновок Тижня: група швидше проти коаліції з ПР.

Анатолій Матвієнко,
голова партії «Собор»:
Верховна Рада увійшла в зону правової турбулентності та нігілізму. З якогось дива скасували місцеві вибори, призначили інавгурацію, не дочекавшись рішення суду… Чому взагалі виникло питання про існування коаліції, якщо вона вже давно легалізована? Не думаю, що регіонали керуватимуться юридичною складовою, вона просто ігнорується. Швидше за все, вони оголосять, що коаліції немає. Янукович це сприйме як дар Божий і рахуватиме 30 днів до розпуску парламенту. Це зробить рентабельнішим формування нової коаліції: когось налякають, хтось перебіжить на бік Януковича. У такий спосіб може бути створено якусь коаліційну вибухову суміш. У цих умовах найкращим варіантом буде розпуск Ради. Після дострокових виборів кількість депутатів у фракції Януковича буде меншою, тоді він, може, заспокоїться.

Висновок Тижня: партія проти коаліції з ПР, за збереження нинішньої.

 

 

 

Позначки: