Поляризація у словацькому суспільстві та звʼязки нападника із проросійськими організаціями: що пише світова та словацька преса про замах на премʼєра Роберта Фіцо

Світ
16 Травня 2024, 14:18

Замах на премʼєр-міністра Словаччини Роберта Фіцо — сьогодні головна тема як європейської преси, так і у коментарях політиків. Водночас політичний клімат у Словаччині та погляди нападника на словацького премʼєра ставлять більше запитань, ніж дають відповідей про мотиви злочину та кремлівський слід.

«Корені стрілянини у Роберта Фіцо лежать у гірких розбіжностях у Словаччині», — таку назву має матеріал на сайті Politico.eu. У ньому автор робить акцент на формуванні Роберта Фіцо як політика та суспільних розбіжностях між ним, його політичним оточенням та прогресивним крилом країни.

«[Партія Роберта Фіцо] «Курс» виникла на уламках авторитарної партії, яка домінувала на словацькій політичній арені в 1990-х роках, — Руху за демократичну Словаччину (HZDS), який очолював бандитський прем’єр-міністр 1994-1998 років Владімір Мечіар. Олігархи, які фінансували і керували HZDS, за всіма ознаками, шукали інший політичний проєкт після того, як Мечіар став токсичним для Заходу, і зупинилися на бездоганному Фіцо», — пише Politico.eu, — «Ще до початку свого першого терміну на посаді прем’єр-міністра Фіцо вже визначив себе як політика, що ностальгує за соціалізмом, і водночас є цинічно прагматичним у своєму прагненні до влади — полярна протилежність тому, що шукала молода, антикомуністично налаштована, бездарно прозахідна частина електорату».

Упродовж останнього часу у Словаччині наростали суспільні розколи, зокрема під час президентської передвиборчої кампанії цього року, коли прихильників основного опозиційного кандидата Івана Корчока таврували, як прихильників партії війни та тих, хто бажає, аби словацькі чоловіки воювали в Україні. Тиждень розмовляв про це в інтервʼю із словацьким політологом Александром Дулебою, одразу після другого туру виборів. Інтервʼю можна прочитати тут.

Politico.eu у своєму матеріалі також цитує міністра внутрішніх справ Словаччини Матуша Шутая Ештока, який закликав покласти край агресивній мові та нападам у соціальних мережах, які стали визначальними для словацької політики в епоху Фіцо. «Я хочу звернутися до громадськості, журналістів і всіх політиків із закликом припинити поширювати ненависть», — сказав він. «Ми стоїмо на порозі громадянської війни».

Читайте також: Александр Дулеба: «Нині для Фіцо відчинені двері, щоб спробувати перетворити Словаччину на Угорщину»

Як пише словацьке медіа Dennik N, один із лідерів словацької опозиції Міхал Шимечка (партія «Прогресивна Словаччина») закликав до утриматися від взаємних звинувачень: «Замість того, щоб звинувачувати один одного, нам сьогодні потрібно, перш за все, зменшити напругу і поляризацію в суспільстві, створити простір для розслідування цього жахливого акту і для належного функціонування конституційних органів». Раніше йому також довелося виправдовуватися, оскільки дехто почав поширювати тезу, начебто нападник на словацького премʼєра був прихильником та навіть членом опозиційної партії «Прогресивна Словаччина». Слід зазначити, що ця інформація майже одразу зʼявилася у телеграм-каналах російських пропагандистів.

Цікавою є особистість нападника. Роберта Фіцо намагався вбити 71-річний письменник Юрай Цінтула. Як пише Dennik N, він був активним учасником літературного клубу містечка Левіце, що на Заході Словаччини за 15 км від кордону з Угорщиною. Клуб засідав у місцевій бібліотеці. Директорка бібліотеки охарактеризувала нападника як «нормальну людину, кажучи, що в молодості він був “бунтарем, але не в якомусь образливому сенсі”».

«Згідно зі сторінкою клубу у Фейсбуці, до літературного клубу входили переважно люди старшого віку. Один з 23 його членів балотувався в окрузі Нітра в 2022 році від екстремістської Словацької народної партії Андрея Глінки», — пише Dennik N.

Угорський журналіст-розслідувач Сабольч Паньї у своєму твіттері опублікував фото Юрая Цінтули за 2016 рік (його досі можна переглянути тут). Фото було опубліковано у фейсбуці парамілітарної організації «Словацькі новобранці» («Slovenskí branci»). До фото також додано коментар авторства начебто Цінтули, де він захоплюється організацією. «До Європи, частиною якої є ми, прибувають сотні тисяч мігрантів. «Словацькі новобранці» готуються не воювати, а захищати. Коли вам кажуть, що вони готуються до війни — не вірте. Їхнє першочергове завдання — захищати народ, країну, традиції та культуру — вони патріоти. Я вірю в цих молодих хлопців і дівчат і висловлюю їм свою публічну підтримку», — написано під фото.

Видання VSquare раніше писало про звʼязки «Словацьких новобранців» та російської пропутінської парамілітарної організації «Нічні вовки». Так, громадянин Словаччини Йозеф Гамбалек, якого раніше представляли як президента організації «Нічні Вовки Європа» був залучений до тренування «Словацьких новобранців». З огляду на всі ці факти, ситуація у Словаччині виглядає вкрай напруженою.

Журналісти зі Східної Європи відзначають брак фахівців щодо регіону у більшості західних редакцій, зокрема з огляду на те, що назву містечка, з якого походив нападник — Левіце плутали із назвою партії Лівиця. Про брак розуміння того, що відбувається у нашому регіоні свідчать також і публікації великих американських видань, які виходять із заголовками «Хто такий Роберт Фіцо».