Забудовники й архітектори проти киян. Конфлікти у столичному будівництві

28 Листопада 2016, 14:14

У понеділок, 28 листопада, в мережі з'явилися фото реконструйованої будівлі Київського Театру на Подолі, що на Андріївському узвозі. Її вигляд викликав критику з боку міських мешканців. Водночас причетний до реконструкції харківський архітектор Олег Дроздов у себе у Facebook, рекомендував усім побачити його шедевр зі знятими чохлами та скласти враження. Проте користувачі соцмережі висловили сумнів, що всі наявні залізні конструкції, які роблять будівлю схожою на ядерний реактор, є "чохлами" та будуть прибрані.

У зв'язку зі скандалом Тиждень вирішив зробити добірку скандальних забудов та сумнівних архітектурних проектів, адже далеко не вперше доводиться бачити вписані в історичну частину міста недоречні сучасні конструкції, зруйновані чи доведені до аварійного стану пам'ятки архітектури, а також порушення правил містобудування.

1. У Києві 23 листопада почали демонтувати незаконну надбудову на Будинку профспілок.

У травні 2015 р. на згорілому під час Евромайдана Будинку профспілок незаконно звели два поверхи загальною площею близько 800 кв. м. У відповідь київська мерія подала до суду з вимогою знести зайві поверхи. У липні 2015 р. київські суди постановили знести незаконно зведені надбудови на Будинку профспілок.

Також навесні 2016 р. спалахнув скандал через відкриття у Будинку профспілок закладу під назвою "Каратель".

У березні 2016 р. суд визнав незаконною надбудову над київським Будинком профспілок і зобов'язав знести її.

Забудовники не рідко нехтують безпекою громадян.

2. 8 вересня на станції "Героїв Дніпра", над якою будують ТРЦ "Oasis Kyiv", було пошкоджене склепіння. Метрополітен відремонтував пошкодження і заявив, що воно не несе загрози пасажирам.

На сайті Київради зареєстрували петицію з вимогою негайно зупинити будівництво. Увечері 12 вересня кілька сотень активістів перекрили дорогу біля станції з вимогою негайно припинити будівництво. Акція тривала кілька годин, її учасники пообіцяли збиратися на цьому місці кожного вечора. поки їхні вимоги не виконають.

13 вересня у КМДА заявили, що представникам міської влади, ініціативній групі та замовнику будівництва вдалося досягти порозуміння. Сторони зобов'язали замовника будівництва повести експертизу щодо шкідливості будівництва та призначили громадські слухання щодо забудови.

27 вересня на платформі станції метро "Героїв Дніпра" з'явилася десятиметрова тріщина. Влада Києва запевнила, над станцією «Героїв Дніпра» тривають виключно роботи з укріплення, жодних будівельних робіт зі зведення торговельного центру наразі не проводиться. 

Пізніше у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) повідомили, що будівництво торгово-розважального центру на станції метро "Героїв Дніпра" в Києві ведеться з порушеннями норм цивільної оборони, пожежної та техногенної безпеки.

3. У червні Вищий господарський суд України залишив у силі рішення суду першої інстанції про заборону введення в експлуатацію будинку по вул. Нижній Вал, 27-29.

Забудовник ТОВ "Пателі Лізинг" самовільно змінив план будівництва житлово-офісного комплексу на вул. Нижній Вал і добудував верхні поверхи. Будівля отримала назву "монстра", оскільки не вписувалася в архітектуру Подолу. Кияни тривали час домагалися припинення будівництва. У грудні 2015 року Київрада відмовилася продовжувати забудовнику договір оренди земельної ділянки, на якій стоїть будинок.

4. У жовтні цього року у Києві знесли "будинок з ромашками", зведений у 1910 році, який напередодні позбавили статусу пам'ятки архітектури.

Київська влада повідомила, що "будинок з ромашками" вул. Златоустівській, 35, ніколи не перебував на державному обліку, як пам’ятка культурної спадщини.

Міністерство культури України своїм листом від 16 червня 2016 року повідомило про недоцільність включення згаданого об’єкту до Реєстру, оскільки він за своїми технічними та архітектурно-художніми якостями не відповідає критеріям.

Будівлю визнали аварійною, такою що втратила частину свого об’єму та не відповідає критеріям об’єкта культурної спадщини.

Своєю чергою, прокуратура Києва на початку жовтня подала позов до Господарського суду для повернення в комунальну власність пам'ятки архітектури на Подолі – так званого «будинку Новікова».

Зазначається, що на підставі розпорядження Київської міської держадміністрації та укладених у 2002 році інвестиційних договорів будівля була передана під реконструкцію приватній структурі.

Наразі пам’ятка архітектури перебуває у занедбаному стані.

5. Не рідко будівельні конфлікти стають причиною серйозних сутичок і конфліктів.

Зокрема, 6 вересня у Києві у Святошинському провулку, 2 сталися заворушення на будмайданчику Київміськбуду. Учасники конфлікту кидали петарди, димові шашки і світлошумові гранати, також тут сталася пожежа. Місцеві жителі повідомили, що територію захопили невідомі люди.  Прес-секретар київської поліції Оксана Блищик заявила, що конфлікт виник між групою людей (100-150 осіб) у камуфляжі та представниками забудовника. Київміськбуд стверджує, що дії протестувальників з блокування будмайданчика є незаконними, а провокатори навмисно перешкоджають будівництву.

У результаті поліція затримала близько 30 учасників заворушень.

8 вересня сутички поновилися, активісти Цивільного корпусу "Азов" пішли на штурм будмайданчика, запалили шини. ЗМІ повідомили про постраждалих.

6. У травні виникли сутички між активістами, які протестували проти забудови, та невідомими людьми у камуфляжі, після того, як довкола скандальної забудови на Осокорках знову встановили паркан. На знак протесту проти затримання активісти перекрили рух по проспекту Бажана. Пізніше рух транспорту відновили.

Протести проти цього будівництва тривали ще з червня минулого року. На зеленій зоні біля метро планували звести двоповерховий торговий центр, загальною площею 3,8 тисячі квадратних метрів.

Земельна комісія Київради прийняла рішення розірвати договір із скандальним забудовником.

Щоправда 20 квітня конфлікт спалахнув з новою силою, під час протистояння з «тітушками» постраждали дві жінки з числа протестувальників. Одну жінку було госпіталізовано до лікарні каретою швидкої допомоги.

Після цього будівельні роботи зі зведення житлового будинку на перетині вул. Здолбунівської та вул. Григоренка в Києві були припинені.

7. 25 лютого у Києві на вулиці Богдана Хмельницького, 12 обвалився аварійний будинок, у якому на той час перебували будівельники. 5 осіб врятували.

Згодом стало відомо, що роботи в будівлі відбувалися з порушенням техніки безпеки і без будь-яких дозвільних документів.

Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом обвалу будинку.

У "Звод пам'яток історії та культури" будинок, що обвалився в центрі Києва, є пам'яткою історії.

"Будинок — виразний зразок дохідної житлової споруди кін. 19 – початку 20 ст. в центральному районі міста", – йдеться у повідомлення.

8. Також доречно згадати про історію із Гостинним двором на столичному Подолі.

Гостинний двір – торговельний комплекс на Контрактовій площі у Києві, збудований у 1809 році. Конфлікт навколо нього розпочався ще 2012 року, коли Київрада надала компанії Украреставрація право на проведення будівельних робіт на території будівлі. Після цього громадські активісти почали кампанію за повернення Гостинного двору у власність міста. Верховна Рада виключила будинок із переліку пам'яток архітектури, а чисельні судові позови не призвели до скасування рішення. 

Взимку 2013 року конфлікт переріс у силовий, а в лютому 2013 року бійці київського спецпідрозділу "Беркут" влаштували штурм та "зачистку" Гостинного двору від активістів.

Наприкінці квітня 2014 року в. о. київського міського голови Володимир Бондаренко запевнив, що Гостинний двір буде повернуто у власність міста, так само, як і книжковий магазин "Сяйво", Будинок актора, Центр серця та стадіон "Старт".

У червні Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостинного двору під протиправну реконструкцію будівлі. 

У липні Київрада скасувала відведення землі під реконструкцію Гостинного двору.