Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова

«Беркут» влаштував у Гостинному дворі справжню «зачистку»

Офіційно захисників Гостинного двору звинуватили у нецензурній лайці в громадському місці. Боротьби із рейдерами міліція традиційно не помітила

Затишшя перед бурею

Чергова битва за Гостинний двір розпочинається близько 14-00. На цей час активістами, кількох з яких ще зранку забрали в міліцію, оголошено «загальну мобілізацію». «Мобілізувати» вдається до 200 осіб. Серед них жінки, підлітки та ще більш недоторкані  особи - народні депутати.

Всередині споруди, кажуть, забарикадувалися рейдери. Вікна заварені, біля воріт - гори мішків з піском. Але активісти знаходять можливість потрапити всередину. Хто лізе у раптово знайдене незаварене вікно, хто терпляче вибиває зачинені дерев'яні двері. Саме через них, зрештою, потрапляє всередину більшість активістів, журналісти. За ними входять бійці «Беркута».

Потрапивши на місце, люди відразу знаходять собі справу. Хлопці шикуються та, передаючи мішки з рук в руки, розбирають завали біля воріт.  

Перші ворота відчинено. Міліція та «Беркут» абсолютно спокійно спостерігають за подіями.

Депутати, тим часом, вирішують завітати до забудовників які, начебто, влаштувалися на другому поверсі будівлі. З нардепами йде частина активістів. У цю хвилину й прокидається «Беркут». Перша дрібна сутичка стається вже біля дверей у будівлю, однак більшість активістів проривається крізь кордон.

Читайте також: Генсек ЮНЕСКО про скандальні забудови Києва

На сходах

Другим, вельми незручним «полем битви», стають сходи між першим та другим поверхами будівлі. Повна плутанина. Протягом 30 хвилин активісти то заштовхують бійців «Беркута» на другий поверх, то намагаються не дати бійцям спецпідрозділу витіснити людей зі сходів. На допомогу поспішають нові «беркути». З незрозумілою метою вони перекривають підхід до сходів, на яких упереміш з розгубленими захисниками Гостинного двору стоять не менш розгублені, здається, люди у шоломах.

 

Так всі і застигають. Починаються звичайні у таких випадках розмови. «Пси! Ви бандитів захищаєте!», - кричить «беркутам» чоловік. «Тихо! Це наші хлопці, це українці, - зупиняє його літня жінка. - Якщо ви провокатор - то мовчіть!». «Ну де ж ви бачили мовчазних провокаторів?», - віджартовується він. Дівчата, сміючись, просять журналістів не знімати їх: «Ми зараз маємо бути на парах - батьки вб'ють, якщо побачать!».

В цей час у 50 метрах звідси будівлі забудовники відбиваються від людей, що прориваються до їхнього «офісу» крізь ґрати, арматурою. У хід йде сльозогінний газ. Але активісти розділені, й допомогти одне одному не можуть.

На місце прибуває ще один загін «Беркуту». Людей починають затримувати. Активістів «пакують» в автозаки хаотично та дуже жорстко. У одному кінці напівзруйнованої темної кімнати притиснутих до стіні хлопців безуспішно намагаються «відбити» нардепи. З іншого кінця до виходу міліціонери волочать чоловіка який, здається, знепритомнів. Кілька бійців хапають Юрія Левченка. Затриманих б'ють.

Читайте також: Повернення у добу бульдозерних виставок

Лежачих теж б'ють

«Беркут»  шикується вздовж відкритих виходів з території будівлі. «Виходьте! Всі виходьте! Журналісти теж! - майже в істериці кричить з вулиці, з-за спин правоохоронців, одна з активісток. - Там місять людей, там…»

Втім, залишити Гостинний двір вже нелегко. Більшість на вулицю не випускають, але залюбки «проводжають» під руки чи виносять за руки-ноги.

«Давай! Ще давай!», - командує  «беркутівець», запихаючи людей  до автозаку. За волосся всередину затягують дівчину. На землі у ніг «беркута» борсається, намагаючись підвестися, журналіст з мікрофоном у руках. Нардепи-націоналісти, вириваючись з рук бійців, мимоволі згадують російський мат.

Люди лягають та сідають на дорогу перед автозаками із затриманими. Але лежачих теж б'ють, а у найкращому випадку - бадьоро підіймають та теж відносять до машин. Скільки людей затримано - сказати неможливо. Серед них нардепи від «Свободи» Андрій Міщенко та Юрій Левченко.

Читайте також: Громадські слухання щодо забудови - гра у демократію

За лайку

Ті, хто залишився, прямують до Подільського райвідділку. За кілька годин з будівлі, вхід до якої перекрив «Беркут», вийде на волю вийде 21 людина. Більшість затриманих були на суді та дістали штрафи за «лайку у громадському місці».

Це не всі затримані під час бійки у Гостинному дворі. Кількість їх була невідома з самого початку, й не всі потрапили на Хориву, 20. Когось, розповідають активісти, відвезли до Управління охорони метрополітену. Звідти теж поволі випускають людей - станом на 20:00 залишалися двоє активістів. Їх ще не судили. Коли буде суд, не повідомляють.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.