За що судять суддів: “політичні вироки”, хабарі, сепаратизм, хуліганство

19 Березня 2015, 17:01

Генпрокуратура на початку березня анонсувала, що найближчим часом планує арештувати 200 суддів, причетних до фальсифікування справ щодо учасників Автомайдану та Євромайдану. Тиждень.ua проаналізував факти затримання, відкриття кримінальних проваджень та оголошень про підозру суддям за перші місяці 2015 року. Найчастіше служителі Феміди "прогорали" на ухваленні завідомо неправосудних рішень, а також на хабарах, хуліганстві та сепаратизмі.

Неправомірні вироки у "справах Євромайдану"

18 березня у прокуратурі Київської області відкрили кримінальне провадження проти судді Бориспільського міськрайонного суду. 

Підстава:

Йому інкримінують ухвалення завідомо неправосудної постанови з метою незаконного притягнення до адміністративної відповідальності учасника мирної акції протесту часів Євромайдану. 

Своїм рішенням суддя позбавив водія права керувати транспортним засобом строком на 3 місяці. Вказана постанова винесена суддею без надання належної оцінки доказам по справі та показань свідків, без визначення мотивів відхилення доказів, на які посилався водій. Пізніше постанову скасовано судом апеляційної інстанції.

Злочинні дії судді кваліфіковано як постановлення суддею завідомо неправосудної постанови. Санкція вказаної статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.

13 березня Генпрокуратура склала повідомлення про підозру судді Святошинського райсуду Київської області.

Підстава:

Судді інкримінують неправосудне рішення, вчинене в особистих інтересах, що карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

У ГПУ вважають, що суддя на 6 місяців незаконно позбавив прав активіста Автомайдану.

10 березня Вища кваліфікаційна комісія відсторонила Віктора Кицюка від посади на два місяці. 4 березня депутати дали згоду на притягнення до відповідальності  Кицюка. Верховний суд не мав заперечень проти можливості притягати суддю до відповідальності.

Підстава:

Його підозрюють в ухваленні неправосудних рішень проти учасників Автомайдану у 2014 році. В січні 2014 року Кицюк позбавив активіста Автомайдану Сергія Пояркова права керувати автомобілем строком на шість місяців. Поярков був визнаний винним у тому, що проігнорував вимоги співробітника ДАІ під час поїздки Автомайдану 29 грудня 2013 року до Межигір’я.

Крім того, Кицюк виступав слідчим суддею на процесі за обвинуваченням екс-прем'єр -міністра Юлії Тимошенко в причетності до вбивства в 1996 році депутата парламенту другого скликання Євгена Щербаня. Його також звинувачують у винесенні заздалегідь неправосудного рішення.

10 березня Вища кваліфікаційна комісія відсторонила від посади на два місяці суддю Печерського райсуду Оксану Царевич. 11 березня суд обрав їй м’якший запобіжний захід  під особисті зобов’язання строком на 2 місяці з необхідністю носити електронний браслет.

Підстава: 

Царевич стала відомою у 2013 році як суддя у справі про вбивство Євгена Щербаня, у якій проходила Юлія Тимошенко, але її звинувачують у неправосудних рішеннях, ухвалених у січні 2014 року про адміністративну відповідальність. Царевич підозрюють в ухваленні неправосудних рішень проти учасників Автомайдану у 2014 році. Особиста зацікавленість суддів полягала "у забезпеченні лояльності тодішньої влади для кар'єрного зростання".

13 березня Апеляційний суд міста Києва відмовив київській прокуратурі в утриманні під вартою судді Печерського суду Сергія Вовка.10 березня Вища кваліфікаційна комісія відсторонила його від посади на два місяці. 6 березня у Києві Голосіївський райсуд відмовив прокуратурі в обранні запобіжного заходу судді Печерського райсуду. Хоча 4 березня депутати дали згоду на притягнення до відповідальності Вовка. 

Підстава:

Суддя Печерського суду Сергій Вовк свого часу виніс обвинувальний вирок екс-міністру внутрішніх справ Юрію Луценку і два роки тому позбавив житла на Печерську київську вчительку Ніну Москаленко. Саме за справу вчительки його і переслідує прокуратура.

Вовк підозрюється в постанові завідомо неправосудного рішення по цивільній справі, якою позбавив законного власника його майна. 3 березня стало відомо про рішення Верховного суду України щодо дозволу на арешт Вовка.

10 березня Вища кваліфікаційна комісія відсторонила від посади на два місяці суддю Печерського райсуду столиці Світлану Волкову. У січні проти неї ГПУ порушила кримінальне провадження. Крім цього, у грудні 2014 року ВККСУ відсторонила від посади суддю Печерського райсуду Світлану Волкову

Підстава: 

Суддя Світлана Волкова стала підозрюваною у справі про винесення завідомо неправосудної ухвали, що призвело до тяжких наслідків. Зокрема, вона відпустила під домашній арешт екс-командира спецпідрозділу "Беркут" Дмитра Садовника, який підозрюється до причетності у розстрілу 39 мітингувальників  по вулиці Інститутській в Києві у лютому 2014 року. Згодом Садовник втік з-під домашньго арешту. Його оголосили в розшук.

11 березня Вища кваліфікаційна комісія суддів розглянула дисциплінарне провадження відносно судді В'ячеслава Підпалого, який зняв арешт із рахунків Сергія Арбузова. Про результати засідання інформації у відкритих джерелах немає. 

Підстава:

Як відомо, ГПУ порушила кримінальну справу проти В'ячеслава Підпалого за фактом  ухвалення завідомо неправосудного  рішення. Суддя В'ячеслав Підпалий наприкінці листопада минулого року зняв арешт з рахунків Сергія Арбузова – колишнього першого віце-прем'єра часів Януковича. Наразі місцезнаходження Підпалого невідоме. 

Крім цього, раніше у ГПУ заявляли, що судді Печерського районного суду Києва Ірина Кирилюк, Христина Тарасюк, а також В'ячеслав Підпалий навмисно перешкоджають у розслідуванні кримінального провадження щодо масових вбивств на Майдані.

Хуліганство служителя Феміди

2 березня прокуратура Києва розпочала кримінальне провадження за фактом погроз співробітникам Державтоінспекції нетверезим суддею Макарівського районного суду Київської області. За два дні Владиславу Оберемку анулювали дозвіл на зброю, а вже 1 березня йому оголосили про підозру. 14 березня ГПУ направила до ВР матеріали щодо позбавлення недоторканності судді.

Підстава:

Владиславу Оберемку інкримінують погрозу співробітникам правоохоронних органам, погрозу вбивства та хуліганство. 1 березня працівники ДАІ зупинили автомобіль, за кермом якого перебував суддя Макарівського райсуду Київщини  Владислав Оберемко, який заявив, що «я п’яний їду додому і це нормально», крім того він погрожував правоохоронцям пістолетом та прикривався іменем «свого хорошого друга» прокурора Києва Серія Юлдашева.

Суддівське хабарництво

16 березня на Житомирщині затримали заступника голови райсуду

Підстава:

56-річний службовець вимагав  від позивача у цивільному провадженні $1 тис. за винесення рішення на його користь. Його затримали під час отримання хабара, гроші при цьому правоохоронці вилучили. Як відомо, затриманий є заступником голови Черняхівського райсуду Житомирщини.

5 лютого в Києві затримали суддю одного з районних судів столиці. Щодо неї порушено кримінальну справу за одержання хабара службовою особою, яка займає відповідальне становище.Наразі проводяться слідчі дії з метою всебічного, повного і об’єктивного дослідження обставин вчинення злочину. Затриманій судді обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. Вчинення злочину карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Підстава: 

Суддя отримала хабара в розмірі однієї тисячі доларів США від підсудного за винесення щодо нього вироку, непов’язаного з позбавленням волі.

13 лютого стало відомо, що одеську суддю Оксану Трачеву визнали винною у вимаганні та отриманні великого хабара.

Крім Оксани Трачевої, судді Савранського районного суду, затримали також і секретаря того ж суду Тетяну Швець

Підстава:

Жінки отримали у розмірі майже 4 тис доларів. Ці гроші передали працівникам суду навесні 2013 року. Вирок оголосили наприкінці січня, однак про це стало відомо лише в лютому 2015 року.

Як відомо,  у 2014-му році Вища кваліфікаційна комісія суддів відсторонила Оксану Трачеву від посади судді. Наразі обидві обвинуваченні залишаються на волі під особисте зобов’язання і чекають на апеляцію. 

13 січня ГПУ відкрила кримінальне провадження проти судді Київщини. Судді загрожує до десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Підстава:

Суддя вимагав у потерпілого внаслідок ДТП тисячу доларів, аби винести вирок винуватцю інциденту. Лише після отримання першої частини неправомірної вигоди, суддя оголосив вирок, яким позбавив волі винного у ДТП водія на 5 років та зобов’язав відшкодувати збитки потерпілому у розмірі 180 тисяч гривень. 

Сприяння суддями тероризму

6 березня на Луганщині СБУ затримала працівника одного з районних судів регіону, який підозрюється у пособництві терористичній організації «ЛНР».

Підстава:

Зловмисник випитував у знайомих-правоохоронців інформацію про місця дислокації, особового складу та озброєння Збройних Сил України. Отримані відомості він передавав двом ватажкам незаконних збройних формувань «ЛНР», які використовували її при планування збройних нападів проти українських військових та вчинення диверсій у мирних регіонах.

Інформатор бойовиків здобував для них відомості про місцевих українських активістів, деталі проведення мобілізаційної компанії, а також відстежував та передавав до т.зв. «штабу ЛНР» інформацію про бойовиків, затриманих правоохоронними органами України. Співробітники спецслужби задокументували зустрічі зловмисника із «поліцаями» т. зв. «ЛНР», де обговорювалися злочинні плани захоплення адміністративних будівель та службового транспорту державтоінспекції. Спільнику бойовиків обіцяли, що він очолить районну «автоінспекцію ЛНР».