Горбенко Олена кандидат біологічних наук, Інститут молекулярної біології і генетики НАНУ

Випадкова Віагра

ut.net.ua
7 Березня 2008, 00:00

Яких тільки рецептів не випробувала на собі чоловіча половина людства, прагнучи великих сексуальних подвигів, котрі посоромили б давніх греків та змусили б укладачів Камасутри кусати собі лікті. 

Пікантна властивість серцевого препарату
Оливки й червоне вино, настоянки з коріння петрушки і женьшеню, устриці, курячі яйця, темне пиво та знахарські збовтанки невідомого складу – далеко не повний перелік засобів від такого страшного для чоловіка слова, як імпотенція. Раніше страшного. Адже іноді Фортуна таки повертається обличчям. Одним на щастя – іншим на прибуток. Мова піде про таке диво-відкриття, як цитрат силденафілу, без сумніву відомого усьому світу, але під іншою назвою – «Віагра».

Чому диво? Диво, що його взагалі відкрили. Адже, як це буває дуже часто, віагру створювали у 90-х роках зовсім для іншої мети. У 1992 році фармацевтична компанія Pfizer розпочала клінічні випробовування нового синтезованого препарату – цитрату силденафілу. Винахідники вірили, що винайшли майбутню панацею від підвищеного тиску та сердцевих нападів. Але через деякий час фармацевти зрозуміли, що очікуваних результатів не буде і на серце препарат не впливає, але… Його величносте випадок! 
 
У групах хворих на серце волонтерів, як це заведено при тестуванні будь-яких ліків, були представники обох статей. Так от, коли подальші випробування силденафілу вже визнали безперспективними і залишки препарату планували «злити в каналізацію», з’ясувалося, що чоловіча половина і чути не хоче про припинення експериментів. Перехресний допит усіх піддослідних чоловічої статі відкрив досить неочікуваний наслідок дії нових «антигіпертонічних ліків» – у чоловіків незалежно від віку і стану здоров’я після дози цитрату силденафілу різко підвищувалася потенція.
 
Таблетка кольору мрії
Тим самим ще раз підтвердилася світова наукова практика – найкращі відкриття у науці дуже часто витягнуті, майже у прямому сенсі слова, зі сміттєвого відра. Речовина, що вже отримала «чорну мітку», раптом відкрила перед вченими інші, ніким не передбачені властивост. Але у зовсім іншій галузі. Звичайно ж, тепер цитрат силденафілу викликав увагу в десятки разів вищу, ніж коли його випробовували як антигіпертонічні ліки! Ще б пак!
 [209]
На тестування блакитної таблетки компанія Pfizer витратила близько 500 тис. доларів, але воно було того варте. Впродовж чотирьох років дослідники провели більше двох десятків різних біохімічних і медичних досліджень. Вплив майбутньої віагри на чоловічий організм досліджувався з усіх можливих сторін, починаючи від механізму дії та дозування і закінчуючи обмеженнями у використанні в разі певних хвороб.
 
Найприємнішим фактом для сильної половини стало те, що цитрат силденафілу без додаткового еротичного впливу не викликає ерекцію. Отже, саме прийняття «Віагри» не є необхідним і достатнім фактором для того, щоби «все вийшло». Дія таблетки зумовлена надтонкими процесами, що відбуваються в організмі чоловіка при сексуальному бажанні. Фізіологічно це виглядає так. Під час сексуальної стимуляції від нейронів головного мозку до спеціальних порожнин пенісу (кавернозних тілець) надходить еротичний імпульс, що вивільняє окис азоту. Ця хімічна сполука активує білок гуанілатциклазу, яка напрацьовує гуанозинмонофосфат, речовину, що спричиняє релаксацію гладкої мускулатури пенісу і заповнення каверзних тілець кров’ю. Так починається ерекція. Але на кожну дію є своя протидія. Підступний білок фосфодіестераза типу 5 «не любить» гуанозинмонофосфат і руйнує його. Таким чином, при різних статевих порушеннях надактивність фосфодіестерази типу 5 перешкоджає ерекції. Цитрат силденафілу, який є активною речовиною у складі препарату «Віагра», інгібує (пригнічує) фосфодіестеразу 5. Це віддаляє в часі її активацію, внаслідок чого підвищується кількість гуанозинмонофосфату, перекривається венозний відтік крові і розвивається довготривала ерекція.
 
 «Віагра» – це не біологічно активні домішки. Це ліки, тому і використовувати їх треба лише після консультації з лікарем, щоб запобігти появі можливих побічних дій. Так, у жодному разі не можна одночасно вживати «Віагру» та нітрогліцерин, ще один препарат, який було винайдено як вибухівку, але потім вчені відкрили його позитивний вплив при лікуванні деяких серцевих хвороб. Така «вибухова» суміш ліків є фатальною для людини. Крім того, після приймання «Віагри» у багатьох чоловіків спостерігалося запаморочення та почервоніння обличчя й шиї, а також порушення кольоросприйняття. Останнє пояснюється тим, що силденафіл побічно інгібує активність фосфодіестерази типу 6, яка функціонує в сітківці ока і відповідає за кольорове бачення. Але, погодьтеся, це є порівняно невеликою платнею за перемогу над імпотенцією. 
 
Віагра для жінок
А що ж із жінками? За результатами опитувань різних медичних і психологічних закладів, від неотримання задоволення від статевого акту страждає понад 40% жінок. Прагнучи знайти засіб допомоги, Pfizer всебічно дослідила наслідки вживання «Віагри» жінками і переконалася, що вона, на превеликий жаль, не приносить бажаного результату. З іншого боку, італійські вчені запевняють, що «Віагра» позитивно впливає на жінок із статевою дисфункцією. Тобто одностайного погляду на сьогодні не існує.
 
Більшість лікарів погоджується, що на відміну від імпотенції чоловіків, основою якої є фізіологічні негаразди, сексуальна дисфункція жінок є більш складним процесом, що має радше психологічні корені. Для лікування сексуальної дисфункції у жінок з перемінним успіхом застосовується комплексна гормональна терапія, зокрема використання тестостерону. Але її слід проводити під наглядом лікаря через небезпеку розвитку побічних наслідків. Наприклад, може незворотно погрубшати голос та спостерігатися посилене оволосіння обличчя, чого, погодьтеся, жодна жінка не стерпить. Отже, залишається чекати, поки винахідникам посміхнеться вдача і вони винайдуть жіночу таблетку.
 
ЦІКАВО ЗНАТИ

Конкуренти «Віагри»
Відкриття механізму дії цитрату силденафілу та його всебічне досліждення дозволило іншим фармацевтичним компаніям піти шляхом пошуку інгібіторів фосфодіестерази типу 5 для лікування імпотенції. Вже зараз на ринку є два основні конкуренти «Віагри» – препарати «Cialis» компанії Lilly ICOS та «Levitra» німецької корпорації Bayer. Але це не заважає винахідникам «Віагри» отримувати щорічні багатомільйонні прибутки від реалізації препарату.