Нелегітимний: Як Росія розкидає наратив про кінець президентських повноважень Володимира Зеленського, а західні медіа пояснюють своїм читачам його маніпулятивність

Світ
20 Травня 2024, 19:33

Відслідковуючи наративи російської пропаганди, західні та українські аналітики вже тривалий час попереджали, що Росія намагається підірвати довіру до українського президента та зменшити підтримку України, через розкидання аргументу про начебто «нелегітимність» української влади та зокрема її президента. Цілком очікувано, що 20 травня 2024 року, коли за умови мирного часу мав би завершитися президентський термін Володимира Зеленського, могло стати апогеєм для цього наративу роспропаганди. З огляду на це, західні медіа підготували публікації та пояснення для своїх читачів, чому Володимир Зеленський залишається легітимним президентом України.

«Авраам Лінкольн виграв президентські вибори в охопленій громадянською війною Америці в 1864 році, а Франклін Делано Рузвельт отримав свій четвертий термін у 1944 році, коли американські війська воювали по всьому світу. Вінстон Черчилль, навпаки, уникав спілкування з виборцями аж до закінчення війни в Європі в 1945 році, після чого його прогнали. Проводити вибори, коли вороги окупували твою територію або бомблять її, і коли величезна кількість твоїх громадян воює, дуже складно. Не проводити їх — несе в собі іншу складність, оскільки це робить владу відритою для звинувачень у нелегітимності. Саме в такому становищі опинився президент України Володимир Зеленський, п’ятирічний термін повноважень якого закінчується 20 травня. Він не може провести вибори зараз, але повинен підготуватися до їхнього проведення в майбутньому», — пише британське видання The Economist. Автори також зазначають, що після 20 травня російські пропагандисти будуть кричати, що Зеленський «нелегітимний», «тактовно ігноруючи пантоміму переобрання Владіміра Путіна на початку цього року». Стаття щоправда звертає увагу на складний політичний клімат в Україні: «У Києві, однак, вороги президента бурмочуть, що ситуація нестерпна, і ходять чутки про відставки вищого керівництва або навіть (хоча це здається фантастикою) про державний переворот». Із затягуванням війни, популярність чинного президента й далі спадає.  «В принципі, проведення виборів зміцнило б легітимність українського уряду, покращило б підзвітність і забезпечило б збереження ліберального характеру країни. Але проводити їх зараз недоцільно. Росіяни наступають. Потужні ракетні обстріли, які відновилися в березні, вивели з ладу більшу частину неядерної енергетики України, що призвело до віялових відключень електроенергії. А 10 травня Росія почала наступ на Харківську область, звідки її вигнали українці у вересні 2022 року», — пише The Economist.

«Війна та популярність утримують Зеленського при владі, незважаючи на те, що термін його повноважень добігає кінця», — такий заголовок має публікація в іншому британському медіа BBC.

«Хоча його рейтинг неминуче знизився, Володимир Зеленський може використовувати свою незмінну привабливість, а також прагнення до стабільності, щоб продовжити свій термін перебування на посаді. У мирний час його термін вже би закінчився, і були б призначені вибори. Але воєнний стан, запроваджений у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії, означає, що цього не станеться, і це також має широку громадську підтримку», — пише BBC.

Читайте також: Виборів до кінця війни не буде, але це не точно

Видання цитує аналітиків, які зазначають, що для українців нині пріоритетом є перемога у війні, а потім вибори, тому вони не ставлять під сумнів легітимність Зеленського. «Натомість Москва, що не дивно, чинить саме так», — пише BBC. Аби переконати у хибності російських наративів видання наводить необхідну статистику.«Після максимуму у 90% після повномасштабного вторгнення, сьогодні близько 65% українців все ще довіряють Президенту Зеленському бути їхнім поводирем у ці не прості часи. Існують також величезні практичні перешкоди для потенційних виборів, не в останню чергу через те, що Росія окупувала п’яту частину країни і щонайменше сім мільйонів українців змушені жити за кордоном. Крім того, сотні тисяч солдатів воюють на фронті», — зазначає видання.

Німецьке видання Frankfurter Rundschau ще минулого тижня підготувало публікацію із заголовком: «Кінець терміну: Зеленський залишається легітимним главою держави Україна». Видання у статті посилається на коментарі українського міністра юстиції Дениса Малюськи британському медіа BBC, який сумнів у легітимності президента України у світлі ситуації тут називає «великою помилкою».

Попри те, що чимало західних медіа уже протягом тривалого часу активно пояснюють, чому навіть після 20 травня Володимир Зеленський залишається легітимним президентом, деякі — залишаються вразливими до російських аргументів. Reuters, наприклад, публікує новину із коментарем російського диктатора Владіміра Путіна. Він очікувано ставить під сумнів політичну легітимність президента України Володимира Зеленського. Саме цей коментар передруковують медіа країн так званого Глобального Півдня, як наприклад, найбільша англомовна газета Індії — The Times of India.

Очікувано, що поширювати кремлівські наративи Москві допомагають «партнери з осі зла». Ліванське медіа, яке представляє інтереси бойовиків терористичної організації Хезболла Al Mayadeen, пише „Росії не буде з ким підписувати мирну угоду в Україні», оскільки вона не визнаватиме легітимність українського президента. Щоправда мало, хто в демократичному світі визнає легітимність російського президента, але про це російська пропаганда навіть через своїх проксі не згадує.