В Україні пам’ятні заходи до річниці аварії на ЧАЕС відкрив Патріарх Кіріл

26 Квітня 2011, 09:14

Біля меморіального комплексу ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС у Києві патріарх Кирило прочитав заупокійну молитву на згадку про загиблих внаслідок катастрофи.

Щорічно, починаючи з 1993 року, всі пам'ятні заходи, присвячені роковинам трагедії, починаються з ударів дзвонів на меморіалі ліквідаторам. Кількість ударів означає кількість років, які минули з дня катастрофи.

Цього року о 1 годину 23 хвилини за київським часом (час вибуху реактора) у дзвін 25 разів вдарив один з ліквідаторів аварії після молитви.

«Двадцять п'ять років – це і багато, і мало. І те, що сьогодні ми зібралися тут… свідчить про те, наскільки близькі нам люди, які життя своє поклали за Чорнобиль… Вічна пам'ять всім – пожежникам, ліквідаторам, відомим і невідомим людям, воїнам ", – сказав патріарх Кирило після панахиди.

Він нагадав присутнім, що жертва, принесена ліквідаторами аварії, не була марною.

"Пожежники, ліквідатори, та й усі ті мільйони людей, які постраждали від страшного чорнобильського вибуху, від тієї ні з чим незрівнянної катастрофи, – вони залишили слід серед наших душ… Вони життя своє віддали за можливість нам жити, вони захистили нас від вогняного лона підірваного ядерного реактора", – додав патріарх.

У меморіальному комплексі в цю ніч зібралися близько 700 людей. У заході взяли участь близько 100 ліквідаторів аварії на ЧАЕС, прем'єр-міністр Микола Азаров, митрополит Київський Володимир, духовенство, родичі, колеги і друзі загиблих в результаті катастрофи ліквідаторів.

Всього у меморіальному комплексі встановлено 35 пам'ятних плит з іменами загиблих ліквідаторів.

Як повідомлялось, чорнобильські громадські організації ставляться до пишних меморіальних заходів без ентузіазму. Вони вважають ставлення влади до потерпілих та ліквідаторів «геноцидом свого народу», і звинувачують її у згортанні соціального захисту чорнобильців.

Президент всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» Юрій Андреєв спростував запевнення про виділення урядом мільярдів гривень на соціальні чорнобильські програми.

Показово, що у Харкові на виставку до роковин Чорнобиля скинулися самі чорнобильці.

Нагадаємо, станом на 1 січня 2011 року статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мають 2 210 605 людей. Держава постійно говорить про необхідність зменшення цього числа.

1991 року посвідчення ліквідаторів в незалежній Україні отримало 198 тис. осіб. 2001-го їхня кількість збільшилася до 200 тис. Нині, коли третина справжніх ліквідаторів вже на кладовищах, кількість «нотаріально завірених» сягнула 255 862 особи.