У МОЗ реалізували таємну схему поставки протитуберкульозної вакцини

15 Жовтня 2011, 13:38

Як пише видання, більше того, МОЗ приховує, чому ця данська вакцина так швидко направлена для розповсюдження – адже вона повинна була не менше двох місяців проходити контроль у Центрі імунобіологічних препаратів.

Секрет виявився простим. Благодійність виявилася, за даними джерел ZN.UA, фіктивною. Одна з комерційних фірм, близьких до керівництва МОЗ, купила вакцини в одного з дистриб'юторів, який вже давно їх завіз і давно пройшов Фармконтроль. Екстрену поставку замаскували гуманітарною допомогою. При цьому неясно, як компенсуватиме Мінздоров’я витрати бізнесменів на закупівлю цієї «гуманітарки», і навіщо ж потрібна ця операція, якщо 98% потреби — 1,8 мільйона доз вакцини БЦЖ МОЗ, за його власними рапортами, вже закупив.

Виходить, в Україні утворюються надлишки вакцини, яка має дуже обмежений термін придатності. Проблема в тому, що менеджери Мінздоров’я допустилися дуже серйозних прорахунків із вибором постачальника вакцин, оскільки російська компанія «Нікомед» не може забезпечити поставки закупленої партії вакцин раніше середини грудня. При цьому гарантувати ці терміни й тепер складно, — річ у тому, що російські виробники вакцини БЦЖ не можуть задовольнити в повному обсязі навіть запити РФ.

Як відомо, у МОЗ повідомляють, що вакцина вже почала надходити до лікарень. Але за бадьорими прес-релізами приховується суть того, що відбувається. Як пише видання, вакцина БЦЖ отримана Мінздоров’ям в обсязі 200 тисяч доз. Виробник — Данія. Цього вистачить, аби вирішити проблему зі щепленнями для всіх родичів керівництва Каб­міну, але потреби країни в повному обсязі забезпечені не будуть.

Нагадаємо, 12 жовтня президент Віктор Янукович оголосив догану Міністру охорони здоров’я Олександру Аніщенко та трьом його заступникам, “у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків, зокрема невиконанням державних цільових програм та комплексних заходів з охорони здоров'я, функції з реалізації яких покладено на Міністерство охорони здоров'я України”.

Як відомо, Міністерство охорони здоров’я зірвало план державних закупівель медичних препаратів. 17 серпня, прем'єр-міністр Микола Азаров назвав ситуацію із закупівлею ліків надзвичайною і потім заявив, що має намір у найближчі кілька тижнів розглянути питання відповідності Олександра Аніщенка займаній посаді міністра охорони здоров'я. Через два дні Міністерство охорони здоров'я відзвітувало, що завершило процедуру закупівлі імунобіологічних препаратів на 2011 рік. Однак у регіонах заявили, що не бачили обіцяних МОЗ ліків.

Зокрема,  ситуація з браком вакцин для щеплення дітей спостерігається в країні з початку року. Дітям не проводять необхідні щеплення починаючи з пологового будинку, закінчуючи школярами.  

19 липня МОЗ визнало, що в Україні практично немає вакцин для проведення щеплень дітям у зв'язку з тим, що графік їх закупівлі було порушено. В результаті міністерство підготувало проект наказу про новий календар щеплень, включаючи інструкції для лікарів про дії в ситуації, що склалася. При цьому міністерство звинуватило у зриві закупівель компанії, які є постачальниками найбільш затребуваних ліків для міністерства, мовляв, вони завищують ціни на препарати або зривають тендери з їх закупівлі.

27 липня міністр охорони здоров'я Олександр Аніщенко прогнозував повне забезпечення вакцинами до листопада.

Позначки: