У Азарова розробили правила роботи базарів

21 Жовтня 2013, 09:55

Рада підприємців при Кабінеті міністрів розробили законопроект "Про ринки і про організацію торгівлі на ринках". За словами керівника секретаріату ради Андрія Забловського, в допрацьовується в уряді законопроекті "Про внутрішню торгівлю" містилися норми регулювання ринкової діяльності – від введення класифікації до вирішення питань, пов'язаних з видачею земельних ділянок, пише «КомерсантЪ-Украина».

"Однак експертам вдалося переконати Міністерство економічного розвитку і торгівлі винести ці пропозиції до профільного закону. Робоча група узагальнила в даному документі всі подаються раніше пропозиції і зараз готова отримати зворотній зв'язок від ринку", – вважає він. За його оцінками, документ після погодження з громадськістю та державними органами вдасться передати до парламенту лише 2014 року. За словами керівника робочої групи, віце -президента асоціації "Укрринок " Володимира Левіна, з 1,9 тис. українських ринків 500 є "ринками вихідного дня".

Законопроект класифікує ринки по конструкції ( криті, відкриті, комбіновані), часу діяльності (постійно діючі, сезонні, ранкові, вечірні) , місцезнаходженням , видами торгівлі (опт/роздріб ), товарної спеціалізації. Наразі, за словами Андрія Забловського, законодавчо прописані правила торгівлі лише на деяких видах ринків, наприклад, оптових. Створення та організація ринків стануть можливими тільки після перемоги в конкурсі, проведеному селищними , сільськими та міськими радами. Для участі в конкурсі юридична особа повинна подати затверджений паспорт ринку та бізнес – план на 20 років. Документи повинні містити зобов'язання створити протягом року громадське об'єднання продавців ринку, яке захищатиме їхні інтереси. Такі об'єднання також отримають право викупити частки у статутному капіталі керуючої компанії.

У Союзі орендарів і підприємців пропонують запровадити систематизований відбір проектів, щоб створення конкурсних комісій не стало благодатним ґрунтом для корупції. Глава Федерації роботодавців ринків Запорізької області Анатолій Горбатов зазначає, що громадські організації торговців неприбуткові , тому коштів на викуп частки в капіталі ринків у них немає. "А якщо це приватний ринок і інвестор вклав кошти в його будівництво, розраховуючи на певний дохід, а йому саме і говорять: продай торговцям!?", – обурюється Горбатов.

Начальник об'єднання " Укоопринкторг " (управляє 35% ринків ) Василь Паламарчук пропонує шукати золоту середину, оскільки при покупці частини капіталу виникне і земельне питання.

Проблемою стане і розробка бізнес-плану розвитку, оскільки прогнозувати в нинішніх умовах перспективи торгівлі нереально. Крім того, навряд чи підприємці укладуть договори з юрособою, яка лише має намір брати участь у конкурсі на створення ринку. А без таких договорів його не допустять до конкурсу. Пріоритетним критерієм для комісії при виборі переможця має стати надання не менше 25 % торговельних місць на ринку продавцям, які торгують товарами власного виробництва. Щоб контролювати дотримання "соціальної складової", будуть створені реєстри договорів про надання торговельних місць та інших приміщень на ринку.

Дозвіл на організацію ринку буде видаватися безкоштовно на 20 років з можливістю пролонгації при виконанні умов бізнес-плану . Договір оренди з продавцем буде не менше п'яти років , а розмір орендної плати і тарифи на послуги на території комплексу будуть узгоджуватися з місцевою владою після затвердження Кабміном порядку визначення плати . Зараз, за словами Левіна, оренда одного місця коштує 600-1200 грн на місяць, 2-3 тис. грн беруть за центральні великі місця на ринках.

Позначки: