США і Росія знайшли вихід з “глухого кута” протиракетної оборони

26 Лютого 2013, 09:36

Обговорення таких документів підтвердили дипломатичні джерела з обох сторін, передає "КоммерсантЪ-Украина".

Так, сьогодні має відбутися зустріч у Берліні глави МЗС РФ Сєргєя Лаврова з новим держсекретарем США Джоном Керрі, яка триватиме, за даними видання, приблизно дві години.

У ситуації, що виникла довкола питання ПРО, виходом може стати обмін політичними деклараціями на вищому рівні про принципи співробітництва в сфері ПРО. Для підписання такого документа президентові Бараку Обамі не обов'язково запитувати згоду Конгресу. У США є форма міжнародних угод, що не вимагає ратифікації законодавцями. Мова йде про так звані президентські виконавчі угоди: в 1937 році Верховний суд США постановив, що вони мають таку ж силу, як і міжнародні договори, схвалені Сенатом.

Президенту РФ Владіміру Путіну в цьому випадку треба буде лише підписати меморандум про розуміння, за змістом аналогічний американському тексту. Передбачається, що в обох документах мова піде про прагнення сторін співпрацювати в сфері ПРО і не використовувати свої потенціали один проти одного. Також в них можуть бути зафіксовані конкретні заходи для зміцнення довіри: механізми взаємних повідомлень і обміну інформацією, спільні навчання та оцінки загроз. Те, що сторони почали обговорювати можливість вироблення таких документів, виданню підтвердили дипломатичні джерела з обох сторін.

Щоправда, у президентських "виконавчих угод" є один недолік. Не будучи ратифікованими Сенатом, вони, по суті, відображають лише волю президента, що їх підписав.

"Якщо після Обами до влади прийдуть республіканці, то вони можуть продовжувати виконувати умови такої угоди, а можуть і розірвати його", – заявив старший віце-президент" ПІР-Центру ", генерал-лейтенант запасу Євген Бужинський.

Однак, за оцінками експертів, як мінімум в якості тимчасового заходу варіант з президентською "виконавчою угодою" може влаштувати обидві сторони.

Крім питання ПРО на сьогоднішній зустрічі Сєргєя Лаврова з Джоном Керрі, який здійснює турне по Європі та Близькому Сходу, міністри торкнуться ряду інших тем – від війни чорних списків і розвитку відносин між РФ і США в сфері економіки до ситуації навколо іранської і північнокорейської ядерних програм і конфлікту в Малі.

Як відомо, у травні минулого року начальник Генштабу Збройних сил РФ Микола Макаров заявив про можливість нанесення Росією попереджувального удару по системах ПРО НАТО в Європі.

Згодом речник НАТО висловив сподівання, що Росія не нападатиме на об'єкти Альянсу.

Нагадаємо, коротка розмова президента США Барака Обами з президентом РФ у Сеулі 2012 року обернулася скандалом. Під час закритих переговорів Барак Обама, не помітивши увімкнений мікрофон, попросив колегу відкласти питання щодо ПРО до завершення виборів в США, пообіцявши вирішити його в разі свого переобрання.

Позначки: