Розведення сторін на Донбасі. Усе про ситуацію на трьох пілотних ділянках

11 Жовтня 2016, 12:09

Тристороння контактна група у Мінську 21 вересня підписала рамкову угоду про розведення сил і засобів, що передбачає створення трьох зон безпеки площею не менше 2 на 2 кв км кожен у населених пунктах Золоте, Петрівське та Станиця Луганська.

Документ прийняли у продовження протоколу від 5 вересня 2014 року, меморандуму від 19 вересня 2014 року, комплексу заходів щодо виконання Мінських угод від 12 лютого 2015 року.

Від України рамкове рішення підписав Леонід Кучма, від ОБСЄ – Мартін Сайдік, від Росії – Боріс Гризлов. Також документ підписали ватажки терористичних угруповань "ДНР" та "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький.

Як повідомила прес-секретар представника України в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарина Оліфер, документ передбачає деескалацію в районі лінії зіткнення і фактично створює умови, в яких стрілецька зброя не може використовуватися для обстрілів

Відповідно до угоди, СММ ОБСЄ здійснює «на постійній основі моніторинг та верифікацію процесу розведення сил і засобів на узгоджених ділянках розведення». Українська сторона наголосила, що в процесі імплементації угоди можуть бути відпрацьовані підходи до можливого розведення сил і засобів уздовж всієї лінії розмежування.

У Міністерстві оборони наголосили, що відведення сил розпочнеться після того, як на ділянці протягом тижня повністю буде дотримуватися режим тиші.

1 жовтня в районі міста Золоте Луганської області сторони здійснили розведення сил: відійшли на один квадратний кілометр по лінії фронту. Військовослужбовці заздалегідь провели роз'яснювальну роботу серед місцевого населення, попередили, що не залишають людей і гарантують безпеку. Місія ОБСЄ підтвердила, що на стороні бойовиків також відбулося відведення військ.

7 жовтня у районі сіл Богданівка та Петрівське Донецької області відбулося успішне розведення військ. Сили АТО відійшли на 1 кілометр на захід і зайняли нові, заздалегідь облаштовані, позиції. Спостерігачі ОБСЄ підтвердили, що відведення відбулося синхронно.

Розведення сил і засобів у Станиці Луганській було заплановане на 9 жовтня, проте не відбулося через обстріли бойовиків. Відведення перенесли на невизначений термін. Вранці 10 жовтня Головне управління розвідки Міноборони доповіло, що підрозділи бойовиків не проводять відведення і залишаються на позиціях у районі мосту через Сіверський Донець. Надвечір 10 жовтня заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука повідомив, що бойовики почали відводити сили в районі Станиці Луганської. 

Зазначимо, у вересні, після підписання угоди, голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз заявив, що українська армія втратить Станицю Луганську, якщо відведе від неї сили. Проте представник України у підгрупі з безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук спростував такі ризики. За його словами, «три ділянки розміщені на лінії зіткнення і не «в населених пунктах», а «в районі населених пунктів».

Місія ОБСЄ заявила, що може цілодобово верифікувати розведення сил і засобів за умови безпечного доступу до ділянок розведення. Зараз спостерігачі проводять цілодобовий моніторинг за допомогою камер і безпілотників, але не можуть здійснювати мобільне наземне патрулювання вночі через недостатню видимість та з міркувань безпеки. Місія повідомляла, що їй відмовляють у доступі до ділянок розведення через наявність мін. 10 жовтня у Міноборони розповіли, що у районі Петрівського місцевість розмінована, у районі Золотого залишаються міни. 11 жовтня СММ ОБСЄ не змогла потрапити на ділянку біля Станиці Луганської через можливі міни.

Наступна зустріч Тристоронньої контактної групи запланована на 26 жовтня. Представник України в гуманітарній підгрупі Ірина Геращенко повідомила, що після відведення сили і техніки на всіх узгоджених ділянках Україна наполягатиме в Мінську на відкритті КПВВ у Золотому і відновленні мосту у Станиці Луганській. За її словами, після відведення живої сили і техніки в Золотому і Петрівському військові облаштовують місце для постійної дислокації СММ ОБСЄ.