Розслідування розкрадань в Укроборонпромі: зрада чи змова?

Політика
26 Лютого 2019, 17:46

Журналісти програми "Наші гроші" оприлюднили розслідування, у якому розкрили схему масштабних розкрадань в оборонному комплексі, до якої, ймовірно, причетні люди з оточення Петра Порошенка. Зокрема, йдеться про сина першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського – Ігоря, його бізнес-партнера Віталія Жукова та Андрія Рогоза. За даними журналістів, вони приблизно в 2015 році організували постачання контрабандних російських деталей для військової техніки, які продавали українським оборонним підприємствам з націнкою до 300%. У розслідуванні наголошується, що зазначені особи отримали від держконцерну "Укрооборонпром" щонайменше 250 мільйонів гривень. Водночас автори розслідування стверджують, що до корупційних операцій причетні Гладковський, екс-керівник Укрспецекспорту і чинний глава Укроборонпрому Павло Букін, директори підприємств та інші посадовці держконцерну.  

 

 

Варто відзначити, що це не перше розслідування команди Bihus.info з цієї теми, адже ще в 2017 році вони повідомили, що оборонні підприємства, які очолюють близькі до президента менеджери, перераховують десятки мільйонів гривень фірмам з очевидними ознаками фіктивності.

 

На тлі скандалу, який стрімко набирає обертів серед політиків та користувачів соціальних мережах, Порошенка під час виступу на оперативно-стратегічному зборі з керівним складом Збройних сил України розповів про реформування української армії й досягнення щодо озброєння та військової техніки. Він вчергове наголосив на реальній загрозі повномасштабної війни Росії проти України.

 

Читайте також: Поповнення арсеналу. Яким буде нове озброєння ЗСУ у 2019-му

 

Чинний президент неодноразово розповідав про здобутки та модернізацію армії за час його перебування на посаді. Тому відповідне розслідування є "ударом" по одному з головних для Порошенка, як кандидата на президентське крісло, напрямків.

 

Читайте також: Житомирський бронекорупційний. Як працюють тіньові схеми в оборонці

 

Однак поки одні говорять, що ця історія може "поставити хрест" на мріях Порошенка про другий термін, інші переконані – він отримав шанс "посадити друга", тим самим вийти переможцем з цієї ситуації та підвищити свої позиції в рейтингах.

 

Блискавична реакція Порошенка на цю ситуацію свідчить, бодай, про намір переграти її на свою користь. Зокрема, він зажадав від правоохоронних органів проведення термінової перевірки фактів, викладених у розслідуванні. Також президент підтримав відсторонення Гладковського від виконання обов'язків першого заступника секретаря РНБО на час проведення розслідування.

 

Сам Гладковський трохи раніше попросив про тимчасове призупинення його повноваження. Він також звернувся до головної військової прокуратури та НАБУ із заявою щодо перевірки інформації журналістів. У відповідь детективи НАБУ зазначили, що проаналізують дані про факти корупції в оборонній сфері та нададуть їм належну оцінку. У відомстві також уточнили, що підприємства, про які йдеться в матеріалі, уже є об'єктами розслідувань Бюро.

 

Водночас Гладковський нічого не сказав про намір позиватися проти авторів розслідування, що раніше анонсувала представниця президента в парламенті Ірина Луценко. За її даними, позов до суду нібито буде подавати й Укроборонпром. Про певну неузгодженість реакцій і позицій щодо скандалу свідчить й заява держконцерну, який відмовився коментувати розслідування, назвавши його маніпулятивним.

 

У виборчому штабі Порошенка також говорять про передвиборчі фейки. За словами спікера штабу Олега Медведєва, дані розслідування є "стовідсотковою передвиборчою технологією".  Ідею про вкид перед виборами ретранслюють і в соцмережах.

 

Читайте також: Без права на слабкість. Україна в обороні

 

Своєю чергою, конкуренти Порошенка на президентських перегонах та їх однопартійці вимагають від глави держави публічної відповіді та закликають до розслідування фактів, наведених журналістами. Зокрема, Олег Ляшко зажадав створення Тимчасової слідчої комісії для розслідування. За його словами, "якщо це правда – розстріляти".

 

Натомість Володимир Зеленський заявив про "заробляння на крові" та про "штучний розподіл суспільства мовою". Він не єдиний, хто вирішив обернути лозунг "Армія. Мова. Віра" проти самого Порошенка. Цей хід використала і Юлія Тимошенка, яка зажадала імпічменту для Порошенка – "за державну зраду, сприяння ворогу та торгівлю на крові з країною-окупантом". Вона не вперше закликає до подібного. Андрій Садовий назвав відповідну заяву лідерки "Батьківщини" "піар-ходом". Однак ситуацію з Порошенком він згадав лише побіжно, так само й Анатолій Гриценко.

 

А поки українське суспільство продовжує рефлексувати, розділене на табори – "зради" та "змови". Можливо, розголос і стане рушійною силою для розслідування НАБУ. Однак уже зараз стає зрозуміло, що це не останній скандал чи "вибуховий" інформпривід, який сколихне суспільство до 31 березня.