Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

«Репортери без кордонів» відзначили прогрес українських медіа за 10 років після Майдану

21 Листопада 2023, 16:52

«Добрі новини з України», – такими словами починається звіт міжнародної організації з захисту свободи слова «Репортери без кордонів» (RSF) про Україну, приурочений до 10-ої річниці Революції гідності. «Через десять років після Євромайдану медіаландшафт став більш різноманітним і прозорим», – роблять висновок правозахисники, штаб-квартира яких знаходиться у Парижі.

«Законодавчі реформи, прозорість медіа, посилення ролі незалежних газет… За десятиліття в Україні значно покращилися умови роботи журналістів та медіаландшафт, незважаючи на війну, яку веде Росія на її території, – повідомляє звіт. – З 2013 по 2023 рік Україна піднялася зі 126-го на 79-те місце у Світовому індексі свободи преси RSF».

«З часів Євромайдану українська журналістика, яка є відображенням суспільства, пройшла довгий шлях. Поширення незалежних медіа, законодавчі реформи та більша прозорість ЗМІ покращили ситуацію зі свободою преси. Незважаючи на тиск, що здійснює війна на журналістику, попри численні виклики у царинах плюралізму та економічної життєздатності,  RSF вітають прогрес у сфері права на інформацію, якого Україна досягла за останні десять років», – наголошує Жанна Кавельє, Керівник відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії.

Читайте також: Точки зростання

У своїй доповіді міжнародна структура згадує майже десяток законодавчих реформ, спрямованих на зміцнення свободи слова, які відбулися в Україні, попри війну. «Одна з них дозволила створити у 2017 році медіагрупу суспільного мовлення. Сьогодні група «Суспільне» складається з національного новинного вебсайту, регіональних вебсайтів, телевізійного каналу та радіостанції. Інший приклад: ухвалення нового закону про медіа в грудні 2022 року дозволило гармонізувати українське законодавство з європейськими стандартами та підвищити прозорість медіавласності», – вважають у міжнародній структурі.  RSF також відзначає зменшення впливу олігархів на українські медіа, порівняно з періодом, коли при владі був президент-втікач Віктор Янукович.

RSF також відзначає, що за останні десять років в Україні значно покращилася прозорість медіа. Посилаючись на свого місцевого партнера – українську журналістську структуру Інститут масової інформації, правозахисники повідомляють, що станом на 2023 рік 68% українських медіа відповідають критеріям прозорості, зокрема — стосовно фінансових та редакційних даних. Для порівняння, в 2018 році таким вимогам відповідали лише 14% українських ЗМІ.

Поряд з позитивними змінами, «Репортери без кордонів» констатують певні негативні аспекти розвитку українського медіапростору. Зокрема, їхню увагу привернули спроби уряду контролювати медіа. Йдеться, зокрема, про тиск на військові джерела, які спілкуються з журналістами на різноманітні теми, які не містять державної небезпеки та не становлять жодної загрози для успіху військових операцій. «Жоден закон не забороняє військовим надавати інтерв’ю журналістам», – наголошують захисники свободи слова.