Релігієзнавець: УПЦ МП підтримує євроінтеграцію, але зважає на Кірілла

1 Жовтня 2013, 16:55

«УПЦ МП сьогодні у питані євроінтеграції займає проміжну позицію – однозначну в українському контексті, приєднуючись до євроінтеграційних ініціатив, але разом із тим відверто не демонструє це, боячись і не бажаючи дратувати Кірілла», – заявив Юраш.

За його словами, «у церковному середовищі УПЦ МП розуміють, що за настоятельства митрополита Володимира у них немає важелів, щоб радикалізувати позицію церкви й змінити курс».

«Аналізуючи делегацію представників церков, які поїхала до Брюсселю, то переважно всі церкви представлені найвищими своїми очільниками. Тільки від УПЦ МП поїхав один із пересічних священнослужителів, навіть не єпископ. Це є реальне дипломатичне віддзеркалення становища УПЦ МП стосовно євроінтеграції. Як і більшість церков, УПЦ МП однозначно підтримує рух у Європу, але вона мусить оглядатися на категоричну позицію свого московського очільника – патріарха Кірілла», – коментує Юраш.

Як стверджує релігієзнавець, наразі УПЦ МП намагається провадити власну світоглядну політику.

«Тому невипадково на деяких радикальних сайтах, зокрема у ЖЖ Дмітрія Скворцова, з’явилася антицерковна публікація, у якій автор автор засуджує політику митрополита Володимира, якого він, як і деякі московські політики, називає Іудою. Але така думка, як у Скворцова, є маргінальною, більшість розуміє, що УПЦ МП солідаризується із українським суспільством», – зазначає Юраш.  

За його словами, заява глав українських церков і релігійних організацій на підтриму євроінтеграції України є дуже важливою.

«Це свідчить про те, що консенсус усередині церков, і взагалі української спільноти, можна знайти. Україна дуже часто страждала від того, що не було об’єднавчої мети, адже раніше третина українців хотіли рухатись на Захід, третина – на Схід, інші – не визначились. І от, нарешті з’являється ідея, заради якої об’єднується більшість, серед яких й представники релігійної громади», – коментує Юраш.

Як повідомлялось, глави та представники десяти українських церков звернулись до українського народу, підтримуючи європейську інтеграцію України і закликаючи Росію поважати цей вибір.

Як відомо, з 30 вересня релігійні діячі України проведуть низку зустрічей з високопоставленими чиновниками Європейського Парламенту, представниками інститутів Євросоюзу, представництв держав-членів ЄС, експертами та релігійними діячами. Вони планують обговорити актуальні питання міжрелігійного діалогу та ролі релігійних організацій у Євросоюзі, а також поточну ситуацію в Україні і її довгострокові європерспективи.