Портнов: За новим КПК немає сенсу катувати людину в міліції

10 Квітня 2012, 01:25

«У другому читання запропоновані зміни, ми очікуємо на голосування, планується створення нового органу Державного антикорупційного бюро розслідувань, до компетенції якого будуть входити розслідування злочинів, які здійснюються правоохоронцями, суддями та державними службовцями 1-3-ї категорії», – сказав Портнов.

З його слів, новий КПК передбачає нову систему оцінки доказів, за якої показання не є доказами, якщо вони не дані суду. «Це означає, що немає жодного змісту  в тому, щоб катувати людину в міліції.  Бо як його не катуй – а показання, які ти з нього вибив, суд не може автоматично оцінювати. Ми вважаємо, в цьому плані немає ніякого сенсу катувати людину».  – сказав Портнов.

Окрім того, з його слів, минулого тижня відбулась нарада з європейськими експертами щодо створення так званого  національного превентивного механізму.  «Президент України протягом кінця квітня, можливо початку травня, має запропонувати українському парламенту закон про внесення змін до законів, пов’язаних з боротьбою з катуваннями», – сказав Портнов.

 Зокрема, внесення змін до Закону про Уповноваженого з прав людини, які передбачають новий механізм контролю правозахисників за місцями несвободи. «Це новий термін, який практично не застосовувався. Ми говорили про місця позбавлення волі, маючи на увазі слідчі ізолятори та колонії. Сьогодні під місцями несвободи можна класифікувати багато місць, де людина не може самостійно прийняти рішення про переміщення. Це дитячі будинки, геріатричні будинки, дисциплінарні батальйони, місця утримання нелегальних мігрантів, школи-інтернати» – сказав Портнов.

З його слів,  правозахисники прокласифікували 5, 400 місць несвободи в Україні.

«В Україні  буде створено новий механізм додаткового контролю не тільки з боку прокуратури, а й з боку правозахисників, які будуть мати договірні відносини з Уповноваженим з прав людини. По всій території України має бути створений новий  національний  превентивний механізм додаткового контролю», – сказав Портнов.

Нагадаємо, 6 квітня міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала Верховну Раду забезпечити гарантії запобігання катуванням та іншим видам жорстокого поводження в проекті нового Кримінально-процесуального кодексу.  

Як повідомлялось, президент Віктор Янукович висловив упевненість у тому, що Рада підтримає новий Кримінально-процесуальний кодекс у другому читанні. 9 лютого за прийняття в першому читанні відповідного законопроекту №9700 проголосувало 253 депутати при 226 мінімально необхідних.