Консульства європейських країн практикують видачу «неправдивих» мультивіз українцям

23 Вересня 2011, 08:23

Про це йдеться у статті "МИД подал визу" у газеті "Коммерсант-Україна".

За даними моніторингу, найбільш масовим порушенням законодавства ЄС є штучне заниження рівня виданих віз. Так, ст. 24 ВК ЄС зобов'язує консульства видавати багаторазові візи терміном від 6 місяців до 5 років за умови позитивної візової історії заявника.

«Останнім часом консульства почали безпідставно видавати короткострокові візи на три дні замість річних», – стверджує голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Особливо частими стали випадки видачі так званих «неправдивих мультивіз» – багаторазових віз терміном дії в один місяць, тиждень чи навіть кілька днів.

За даними видання, у Литви, Словенії, Португалії та Бельгії від 86% до 100% багаторазових віз видано на термін менше півроку (велика частина з них – до місяця), що доводить явне порушення консульствами цих країн норм законодавстваЄС.

Зазначимо, що моніторинг діяльності консульств країн-членів Євросоюзу, що входять в шенгенську зону, проводиться «Європою без бар'єрів» щорічно, починаючи з 2006 року. Громадян опитують на виході з дипустанов і візових центрів.

За результатами опитування складено рейтинг адекватності вимог консульств при видачі віз. Так, найбільш різкі зміни продемонструвала Литва, посольство якої традиційно вважалося лояльним до громадян України.

У 2010 році Литва займала 2-е місце в рейтингу, проте потім консульство країни фактично припинило видачу багаторазових віз, опинившись у хвості рейтингу (ділить 14-15-е місця з Чехією).

Традиційно недружніми до українських мандрівниківзалишається Греція (17-е місце), перш за все через консульствов Маріуполі. Торік лише45% громадян, що подали документи в це консульство,отримали візи. «Цього року показник зріс до 57%», – заявив експерт організації Володимир Кіпень.

У Іспанії, Італії та Португалії (16, 18 , 19-е місця), показник відмов нижче, але вони вимагають від заявників величезний пакет документів, перекладених на національні мови або в ряді випадків на англійську, що багаторазово збільшує фактичну вартість візи.

Антирейтинг очолила Бельгія, де експерти констатували безліч проблем, у тому числі недотримання внутрішнього законодавства ЄС. Зокрема, як пише газета, у цьому консульстві відмовляються призначати заявникам співбесіди в посольстві і направляють всіх до комерційного посередника – у візовий центр.

Нагадаємо, у травні МЗС України і Європейський союз констатували зменшення кількості відмов українцям у видачі шенгенських віз.