Конституційний суд визнав незаконним обмеження суддівських пенсій

5 Червня 2013, 13:59

Зокрема, КС визначив, що частини 1, 2 статті 138 закону №2453 у редакції закону №3668 ("Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 20110 року в редакції закону "Про заходи для законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року) відповідають Конституції.

Разом з тим КС визнав такими, що не відповідають Конституції частини 3 статті 138, речення 1, 2, 3 частини 5 статті 138 закону "Про судоустрій і статус суддів"; статтю 2 закону "Про заходи для законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"; абзац 2 пункту 2 розділу 2 "Заключні й перехідні положення" закону "Про заходи для законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". У такий спосіб КС встановив, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді обсягом 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Також за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років обсяг щомісячного довічного утримання збільшується на 2% заробітної плати.

При цьому обсяг грошового утримання не може становити понад 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного обсягу цього утримання.

Крім того, КС встановив, що щомісячне довічне утримання виплачується судді незалежно від прибутку, який отримує суддя після виходу у відставку; грошове утримання суддям виплачується органними Пенсійного фонду за рахунок коштів державного бюджету.

Також рішенням КС за суддями залишили право переіндексувати свої пенсії.

Як відомо, у лютому 2012 року Верховний Суд просив КС оцінити конституційність обмеження пенсій і довічного утримання суддів у відставці. На думку Верховного Суду, положеннями вищезгаданих законодавчих актів значно погіршувало умови пенсійного забезпечення й виплати щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, які є гарантіями незалежності суддів.

У грудні 2011 року КС визначив, що поняття "щомісячне довічне грошове утримання", яке значиться в Податковому кодексі, означає неоподатковувану податком виплату судді, який, маючи право на відставку, продовжує працювати й отримує її з державного бюджету у вигляді щомісячного грошового утримання, або судді у відставці, що отримує таку виплату з Пенсійного фонду за рахунок коштів держбюджету.