Іран назвав умови повернення “чорних скриньок” літака МАУ Україні

7 Лютого 2020, 17:44

Посол Ірану в Україні Манучехр Мораді заявив, що Тегеран може передати "чорні скриньки" українського літака авіакомпанії МАУ, який іранські військові збили на початку січня. Про це повідомляє "Укрінформ".

 

Так, під час форуму в іранському посольстві в Києві Мораді повідомив, що Іран може передати бортові самописці збитого військовими літака Україні чи іншій державі, якщо йому не вдасться самостійно їх розшифрувати.

 

 

Він додав, що наразі очікується завершення комплексного розслідування катастрофи українського літака, яке веде Іран як країна, де стався інцидент.

 

Нагадаємо, літак Boeing 737 МАУ розбився незабаром після вильоту з аеропорту Імама Хомейні в Тегерані 8 січня. Лайнер виконував рейс Тегеран-Київ (PS 752). Загинули всі 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. На борту перебували громадяни України (11 осіб, включно з дев’ятьма членами екіпажу), Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини та Великої Британії. МАУ оприлюднила імена загиблих членів екіпажу та список пасажирів.

 

МАУ призупинила рейси до Тегерана на невизначений термін. Уряд ухвалив рішення з 9 січня припинити роботу українських авіакомпаній у повітряному просторі Ірану.

 

Як свідчив звіт іранської сторони, літак зайнявся перед катастрофою і намагався повернутися в аеропорт. На загоряння перед катастрофою вказують повідомлення очевидців, а траєкторія польоту свідчить про те, що лайнер збирався повернутися в аеропорт вильоту. Водночас, екіпаж літака не повідомляв про незвичайні обставини під час польоту. Після зіткнення з землею стався вибух.

 

Своєю чергою, у МАУ заявили, що літак був справний, і не припускали помилку екіпажу. 9 січня американський високопосадовець повідомив журналістам, що американські супутники виявили в Ірані запуск двох ракет незадовго до падіння літака. Прем'єр-міністри Канади та Великої Британії Джастін Трюдо і Борис Джонсон заявили, що літак був збитий іранською ракетою, можливо, ненавмисно.

 

Згодом Іран визнав, що літак «ненавмисно збила» іранська ракета. Як з’ясувалося пізніше, іранські військові три дні приховували від президента країни факт збиття літака.

   

В Ірані спалахнули протести з вимогою відставки верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї після визнання Тегераном збиття літака. За підозрою в організації акцій протестів було затримано посла Великої Британії в Ірані Роберта Макера.

 

Головне слідче управління Служби безпеки України розпочало досудове розслідування за трьома статтями ККУ: порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту; умисне вбивство; умисне знищення або пошкодження майна.

 

Після розмови з іранським президентом Хасаном Рухані Україна офіційно направила Ірану дипломатичну ноту.

 

14 січня Іран заявив про арешт кількох осіб у справі щодо збиття літака. Рухані закликав створити спеціальний суд для розслідування авіакатастрофи.

 

Того ж дня Верховна Рада ухвалила офіційну заяву щодо літака, у якій повністю покладає відповідальність за катастрофу на Тегеран та вимагає забезпечити проведення прозорого розслідування. 

 

16 січня міністри закордонних справ України, Канади, Швеції, Афганістану та Великої Британії, громадяни яких загинули в авіакатастрофі, зробили спільну заяву. Зокрема, владу Ірану закликали безперешкодно допускати повірених службовців в Іран і надавати їм консульські послуги.