Генпрокуратурі хочуть обрізати повноваження

26 Березня 2012, 08:14

Пропонується, зокрема, позбавити прокуратуру контролю за слідством, обмежити чисельність прокурорів і знизити вплив президента на генерального прокурора, пише "Коммерсант-Украина".

"Венеціанська комісія зараз вивчає проект закону про прокуратуру, підготовлений Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права (консультативно-дорадчий орган при президенті. – ред.), – повідомив секретар Комісії Томас Маркерт. У прес-службі ВК уточнили, що висновок комісії по даному документу буде затверджений 15-16 червня.

Як ідеться в проекті закону, який розглядає Комісія, з переліку функцій Генпрокуратури може зникнути не лише проведення досудового слідства, але і будь-яка можливість впливу прокурора на слідчих. Пропонується залишити у іданні прокуратури лише підтримку держобвинувачення в суді, а також нагляд за законністю роботи органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання, слідство і виконання покарань у сфері кримінальної юстиції.

Повністю має змінитися структура прокурорської системи. Крім Генеральної прокуратури, пропонується створити регіональні та окружні прокуратури – перші є аналогом обласних, другі покривають один або кілька районів.

Однією з найбільш помітних новацій має стати обмеження штату органів прокуратури. У ГПУ, згідно з проектом, можуть працювати не більше 50 прокурорів.

Як зазначає видання, сьогодні у відомстві працюють 8 заступників генпрокурора і 14 старших помічників глави ГПУта їх заступників. Законопроект обмежує також штат регіональних (один прокурор на 75 тис. населення) та окружних (один на 10 тис.) прокуратур.

Окрім того, проект вносить зміни і в процедуру призначення глави ГПУ. Сьогодні президент має право звільнити генпрокурора з будь-якої формальної причини. У разі прийняття закону президенту для підписання указу про відставку потрібно звинуватити керівника відомства в порушенні присяги і довести цей факт в дисциплінарній комісії. У той же час право звільнити главу ГПУ без аргументації з'являється у Верховній раді – недовіра парламенту автоматично призводить до його відставки.

Як повідомлялося раніше, Венеціанська комісія готова допомогти Україні переписати Конституцію.

читати ще

показати ще