Газпром програє газові суперечки з іншими країнами

16 Квітня 2013, 14:35

4 квітня голова правління Газпрому Олексій Міллер і керівник Europol Gaz (Польща) Мирослав Добрут підписали в Санкт-Петербурзі меморандум про взаєморозуміння. Проте пізніше віце-прем'єр Польщі Януш Пехочіньскій заявив, що, незважаючи на підписаний з Росією меморандум, Польща може відмовити Газпрому в реалізації проекту, якщо вважатиме його невигідним. До цього міністр державного майна Польщі Міколай Будзановський звинуватив представників Газпрому у поширенні неправдивої інформації про підписаний меморандум. Також стало відомо, що польські урядові очільники не знали про підписання цього меморандуму.

У січні Газпром виставив Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році, виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay. Віктор Янукович заявив, що Україна відмовилася платити Газпрому ці $7 млрд. Раніше у Нафтогазі вимогу Газпрому назвали елементом тиску. Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що Україна не вважає за доцільне виплачувати Газпрому $7 млрд за недобір природного газу. 

У грудні минулого року Литва заявила, що не виконуватиме рішення Стокгольмського арбітражного суду про встановлені Газпромом ціни на газ для Литви. У жовтні влада Литви ухвалила рішення подати позов проти Газпрому в Стокгольмський арбітраж з приводу переплати 5 млрд літів (€1,45 млрд) за газ, поставлений Газпромом у Литву в рамках відповідних договорів протягом останніх 8 років. Раніше Стокгольмський арбітражний суд відхилив вимоги Газпрому відшкодувати збитки від поділу компанії Lietuvos dujos.

У жовтні Газпром програв спір в Арбітражному суді у Відні з чеським підрозділом німецького концерну RWE Transgas, від якого російський монополіст вимагав оплати $500 млн штрафу за законтрактований, але не відібраний газ.

У вересні Єврокомісія почала розслідування у відношенні ВАТ «Газпром» за підозрою в порушенні антимонопольного законодавства ЄС.

Тоді ж прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов заявив, що Болгарія може відмовитися від планів з будівництва газопроводу South Stream, якщо Росія буде і далі наполягати на вимозі виплатити 1 млрд євро компенсації за скасування російським «Атомбудекспортом» будівництва атомної електростанції в цій країні.

Водночас прем'єр-міністр республіки Молдова Володимир Філат заявив, що Молдова не відмовиться від угод з ЄС заради дешевого газу від РФ. Це була відповідь на заяву міністра енергетики РФ Алєксандра Новака про те, що Росія готова знизити ціну на газ для Молдови, якщо та денонсує протокол про вступ у Договір енергетичної співпраці ЄС.

Позначки: