НОВИНИ

Литва має намір відсудити у Газпрому 1,45 млрд євро

Влада Литви в середу ухвалила рішення подати позов проти Газпрому в Стокгольмський арбітраж з приводу переплати 5 млрд літів (1,45 млрд євро) за газ, поставлений Газпромом у Литву в рамках відповідних договорів протягом останніх 8 років.

Інформацію про ініціювання розгляду підтвердили після засідання уряду міністр енергетики Арвідас Сякмокас і прем'єр-міністр Андрюс Кубілюс.

Компенсацію в 5 млрд літів Литва вимагає за більш дорогий газ, який в рамках довгострокового договору закуповувала компанія Lietuvos dujos, що перебуває в управлінні Газпрому і німецького E.ON Ruhrgas.

"Ми бачимо, що принцип справедливої ціни, очевидно, не був дотриманий", - сказав журналістам Сякмокас.

Як зазначає у своєму повідомленні міністерство енергетики Литви, згідно з публічними умовами приватизації та договором про приватизацію газової компанії Lietuvos dujos від 2004 року, Газпром зобов'язався поставляти газ до Литви за цінами згідно з формулою, наведеною в чинному на той момент договорі про постачання, підписаному Lietuvos dujos і Газпромом.

"У період з 2004 по 2012 роки ціна на поставлений Газпромом газ значно зросла з причини змін формули розрахунку ціни на газ, які були внесені з порушенням умов договору про приватизацію", - йдеться в повідомленні міністерства.

Нагадаємо, в кінці вересня 2011 року Єврокомісія провела перевірки в офісах покупців Газпрому і його асоційованих компаній у Центральній та Східній Європі. Інспекціям піддалися компанії Gazprom Germania GmbH, E.ON Ruhrgas, RWE (Німеччина), PGNiG, EuRoPol Gas SA (Польща), Vemex ТОВ (Чехія), OMV, GWH Gashandel GmbH (Австрія), Overgas Inc. AD (Болгарія), Panrusgas Co. (Угорщина), Latvijas Gaze JSC (Латвія), Eesti Gaas AS (Естонія), Lietuvos dujos AB (Литва).

Через рік після цього організація відкрила офіційне розслідування щодо російського газового монополіста.

Читайте також: Брюссель проти Газпрому. Єврокомісія має шанс перемогти російську монополію

При цьому ЄК оголосила, що розслідування ведеться щодо трьох можливих випадків порушень конкуренції. По-перше, Газпром, імовірно, розділив ринки газу, ускладнивши вільні поставки в країни-члени ЄС. По-друге, компанія, можливо, перешкоджала диверсифікації поставок газу. Нарешті, Газпром міг встановити несправедливі ціни для своїх клієнтів, пов'язавши їх з цінами на нафту, йшлося в повідомленні ЄК.

Нагадаємо також, що влітку цього року Литва здобула перемогу над Газпромом в Стокгольмському арбітражі. В результаті російська монополія втратила контроль над литовською газопровідною системою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.