НОВИНИ

Стокгольмський арбітраж позбавив Газпром контролю над ГТС Литви

Литва здобула перемогу над Газпромом в Стокгольмському арбітражі. В результаті російська монополія втратила контроль над литовською газопровідною системою.

Як повідомили вчора в Міністерстві енергетики Литви, Стокгольмський арбітражний суд відхилив вимоги ВАТ "Газпром" відшкодувати збитки від поділу компанії Lietuvos dujos, пише "Коммерсант-Украина".

Суд остаточно затвердив право литовського уряду ініціювати розслідування діяльності газової компанії у Вільнюському окружному суді і відхилив всі вимоги Газпрому про відшкодування шкоди, а також ухвалив, що російська монополія не може забороняти уряду Литви піднімати в суді питання про відповідність керівників компанії займаним посадам.

В Міненергетики Литви відзначають, що рішення арбітражу ще раз свідчить про те, що питання про діяльність Lietuvos dujos і реалізації Третього енергетичного пакета ЄС в газовому секторі Газпром повинен вирішувати шляхом не арбітражу, а добровільних переговорів.

Нагадаємо, Lietuvos dujos є монополістом з постачання газу споживачам в Литві і його транзиту через територію країни.

Німецькому E.On Ruhrgas International належать 38,9% акцій Lietuvos dujos, Газпрому - 37,1%, Міненергетики - 17,7%.

У минулому році уряд Литви зажадав поділу активів компанії за трьома видами бізнесу: транспорт газу, газорозподіл і продаж газу.

Такої реорганізації вимагають від Литви норми Третього енергопакету ЄС. Акціонери Lietuvos dujos домовилися, що до 2014 року компанія буде повністю поділена.

Безпосередньо за Lietuvos dujos залишиться лише продаж газу, а її магістральні газопроводи і газорозподільні мережі будуть передані новоствореним компаніям. Перша з'явиться до липня 2013 року, друга - до 2014 року, при цьому газорозподільна компанія залишиться дочірнім підприємством Lietuvos dujos.

Проти поділу Lietuvos dujos неодноразово виступав Газпром. Будучи монополістом по поставкам газу в Литву, він завжди підкреслював, що не хоче втрачати вплив на активи Lietuvos dujos.

Проте влада Литви проігнорували думку Газпрому навіть на тлі істотного зростання ціни газу для країни (більше $ 500 за 1 тис. кубометрів).

У цьому Литві допомогла німецька E.On Ruhrgas International, разом з якою Міненергетики Литви змогло провести потрібне рішення. E.On Ruhrgas підтримала Литву, оскільки сама потрапляє під нормативи ЄС.

Аналогічне поділ проводиться в Польщі та Естонії. Там газотранспортні оператори (Gaz System і Elering) виявилися підконтрольні державі на 100%.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.