Експерт: структури Ахметова зацікавились російським вугіллям і українським газом

3 Лютого 2013, 14:25

Як зауважує експерт, зокрема інтерес найбільшого енергохолдингу України компанії Рената Ахметова ДТЕК до видобутку та переробки вугілля зумовлений тим, що саме високі ціни на газ роблять цей бізнес більш рентабельним і навіть відкривають перспективи видобутку газу із вугілля.

Причому, він додає, що ДТЕК не лише концентрує вуглевидобувні активи в Україні, а й активно нарощує видобування цього палива у Східному (російському) Донбасі у Ростовській області.

«Уже 2013 року видобуті там обсяги ДТЕК мають зрости у 4,6 рази – до 1,8 млн тонн. Врешті, міф про проблеми, які створюють високі ціни на газ металургійним активам Ахметова так само перебільшений. Якщо до кризи 2008-2009 років українські метпідприємства споживали 9-10 млрд м³ газу щороку, то у 2011-му ці обсяги скоротилися до 5,5 млрд м³, а за 2012 рік навіть не сягнули 3,9 млрд м³. При цьому, частка підприємств СКМ становить майже половину цього обсягу, а заплановане (і поволі уже реалізовуване Метінвестом) застосування технології пиловугільного палива, у підсумку має знизити споживання газу меткомбінатами олігарха взагалі до 1 млрд м³ на рік», – пише Крамар.

Такий обсяг для своїх підприємств олігарх цілком може видобувати й в Україні, додає він.

«Паралельно структури Ахметова виявляють інтерес до виробництва як газу на шельфі Чорного моря (Vanco Prykerchenska), так і нетрадиційного газу, що може принести максимальні прибутки саме в умовах дорого імпортного палива», – зауважує експерт.

Так, за його словами, у грудні 2012 року ДТЕК та австралійська компанія Linc Energy (яка протягом 12 років займається підземною газифікацією вугілля на родовищах в Австралії) домовилися про співпрацю і підписали меморандум про взаєморозуміння й угоду про розробку попереднього техніко-економічного обґрунтування з виробництва синтез-газу шляхом підземної газифікації вугілля в Україні.

«Гендиректор ДТЕК Максим Тимченко заявив, що очікує початку видобутку синтез-газу у 2014-му, а прогнозована його собівартість має бути нижчою, аніж сланцевого, і близькою до ціни природного газу внутрішнього видобутку», – зазначає Крамар.

Більше про це читайте у статті «Газ для Межигір’я»  у №5 «Українського тижня».