Експерт: підвищення позиції України у рейтингу легкості ведення бізнесу не вирішує проблем економіки

2 Листопада 2013, 15:54

«Україна перемістилася на 28 щаблів в рейтингу Doing Business формально. Фактично ці зрушення – це досить маленькі кроки, тоді як серйозніші проблеми в економіці не вирішуються», – зазначив він.

Як зауважує експерт, аспекти, котрі враховують фахівці у рейтингу Doing Business, – основні для ринкової економіки, а тому некритичні для України.

«Ці рейтинги складають фахівці з ринковою ментальністю. В Україні є чимало підводних каменів, що заважають економіці бути ринковою. А тому ці пункти рейтингу – важливі, але не критичні для України», – пояснив Шавалюк.

Тим паче, додає він, це підтверджують думки бізнесменів чи інвесторів.

«Формально уряд вжив певних заходів і ніби все чудово – Україна в рейтингу на вищих щаблях, але коли виходимо на вулицю і запитуємо інвесторів, виявляється, що нічого не змінилося», – зауважує економіст.

Як зауважує директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, окремі показники рейтингу Doing Business "можуть піддаватись легкій маніпуляції".

"Треба детальніше розглядати цей рейтинг і показники, за якими Україна підвищила свою позицію, а за якими – знизила. От якраз критичні для України позиції як захист прав інвестора, сплата податків тощо – залишились, на жаль, на тому ж вкрай незадовільному місці", – зазначив він.

«Покращення, які відбулися, – не привід для самозаспокоєння, а потреба звернути увагу на ті, які не покращилися або навіть погіршилися. Покращення за окремими позиціями вказує на те, що за належної уваги Україна може реально змінити своє економічне середовище, щоб це відповідало її ролі і місії у світі… Однак, треба акцентувати увагу на тому, чому влада не може з цим справитися», – додав Юрчишин.

Водночас експерти вважають, що найкраще ситуацію в бізнесі в Україні відображали би інші рейтинги. Так, Шавалюк вважає, що це мав би бути рейтинг, проведений лише для України, де основними показниками оцінки було би верховенство права і забезпечення захисту інвесторів.

«Можна також в цьому рейтингу визначати і дрібніші: невтручання держави у справах бізнесу, полегшення оподаткування (бо формально ми рухаємося вперед, але коли "з'явиться" Податкова, то цей розвиток стримується) тощо», – зазначив він.

«Відчуття бізнесу було б добре подивитися у вітчизняних рейтингах, опитуваннях НБУ, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій тощо», – додав Юрчишин.

Нагадаємо, 28 жовтня було оприлюднено рейтинг легкості ведення бізнесу від Світового Банку Doing Business 2014, де Україна опинилася на 112 місці серед 189 країн, покращивши свій результат порівняно із попереднім роком на 28 позицій. Зокрема, найбільший прогрес в Україні протягом останнього року відбувся в отриманні дозволів на будівництво. Так, Україна покращила свій результат на 145 позицій і опинилася на 41-мі місці у рейтингу за цим показником. Також значно покращилися показники легкості реєстрації власності та отримання кредиту.