Екологи виключають можливість заселення Чорнобильської зони

26 Квітня 2011, 14:49

«Мені взагалі незрозуміло як можна звужувати Чорнобильську зону, коли вона запорошена радіоактивними речовинами, період напіврозпаду яких доходить до мільйона років. Який сенс цим займатися. Радіаційне забруднення – це назавжди», – сказав Борейко.

Він також висловив здивування щодо планів використання площ Чорнобильської зони у сільському господарстві.

«У нас в Україні гуляє багато землі, поля не засіваються, врожай не збирається. Тому незрозуміло навіщо віднімати від зони якихось 10 квадратних кілометрів, коли вони забруднені», –  додав Борейко.

Разом з тим експерти Грінпіс зазначають, що більша територія, у понад 200 тисяч квадратних кілометрів України, Білорусі і Росії, піддалася зараженню високотоксичним елементом цезій-137,  період напіврозпаду якого складає 30 років, а термін його знаходження в довкіллі досягає 300 років.

«В Україні є великі сільські зони, на сотні кілометрів віддалені від Чорнобиля, де цезий-137 та інші радіоактивні елементи заражають грунт і воду, проникаючи з них в рослини і тварин, а потім і в продукти харчування», – заявила El Mundo науковий співробітник Greenpeace Ірина Лабунская, яка відповідає за лабораторні дослідження.

Під час свого візиту в Україну співробітники природоохоронної організації узяли 117 зразків їжі в Ровненській і Житомирській областях і піддали їх лабораторному аналізу. В ході аналізу було виявлено наявність радіації в багатьох зразках, причому її рівень набагато перевищував, норми, встановлені органами санітарного нагляду.

Нагадаємо, 26 квітня 1986 року стався вибух на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, який став причиною наймасштабнішої техногенної катастрофи у світовій історії.

Як відомо, президент Віктор Янукович заявляв, що на Чорнобильській донорській конференції у Києві було зібрано близько 550 млн євро. Після конференції про намір виділити кошти на ці цілі заявили Польща (1,5 млн євро) і Саудівська Аравія (20 млн доларів).

Україна під час міжнародної конференції розраховувала одержати €740 млн, яких не вистачає на зведення нового безпечного конфайнмента «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.