Дослідження: система нацистських таборів удвічі більша, ніж вважалось раніше

4 Березня 2013, 12:04

Дослідники, які займалися збором хронік по усіх трудових таборах, гетто та місцях утримання під вартою, створених гітлерівським режимом, разом з такими місцями як Освенцим, задокументували вже більше 42 тис. 500 установ, які використовувались для переслідування і вбивств. Цифри шокували науковців, оскільки більш як вдвічі перевищують попередні дані тієї ж команди, за якими кількість цих установ досягала 20 тис.

Редактори величезного проекту, до якого входять сотні вчених і який має бути опублікований до 2025 року, підрахували, що в установах, створених нацистами і їхніми маріонетковими режимами в окупованих країнах від Франції до Румунії, було вбито чи ув’язнено від 15 до 20 млн осіб.

«Результати нашої роботи шокують. Ми зводимо докупи цифри, які раніше ніхто не збирав, навіть щодо системи таборів, яку достатньо добре вивчали, багато чого не було відомо», – відмітив директор проекту за назвою «Енциклопедія таборів і гетто» Джефрі Мегерджі.

«Є така тенденція, що люди вважають, що Голокост складався з Освенцима і, можливо, деяких інших місць. Важливо розуміти, що система була набагато більшою і складнішою за це; що набагато більше людей знали про неї і взяли в ній участь; що вона була центром усієї нацистської системи, і, крім того, що багато інших країн мають свої власні системи таборів», – додав він.

Читайте також: Як голокост став «Голокостом»

До цих місць належать не лише концентраційні табори такі як Дахау і Берген-Бельзен, але й багато тисяч місць, де рабська праця використовувалась для виготовлення матеріалів, табори для військовополонених та військові борделі, де жінок змушували до статевих стосунків з нацистськими солдатами.

Робота, до укладення якої долучились 400 академіків, вказує також на взаємопов’язаний характер нацистської системи позбавлення волі і переслідування жертв Голокосту. Так, одні жертви часто проходили через півдюжини робочих місць, фабрик чи таборів, тоді як інших прямо посилали в гетто у жахи Треблінки або Собібору. Військовополонених, які виявлялися євреями, переводили з військових об'єктів у табори знищення.