Чотири кримські музеї подали до суду Амстердама позов щодо золота скіфів

26 Листопада 2014, 13:28
Чотири кримських музеї подали колективний позов до суду Амстердама з вимогою золото скіфів до Криму. Про це заявляє директор Керченського історико-культурного заповідника Тетяна Умрихіна.

"Ми подали колективний позов від чотирьох музеїв до суду Амстердама 19 листопада", –  повідомила Умрихіна.

Нагадаємо, виставку "Крим: золото і секрети Чорного моря" відкрили в археологічному музеї Амстердамського університету на початку лютого. Вона сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких розташований у Києві, чотири – в окупованому Росією Криму. Серед більш як 500 експонатів – артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, предмети побуту стародавніх греків і скіфів.
 
Після анексії Криму Росією постало питання про належність експонатів. У Криму заявляють, що цінності мають бути повернуті музеям, з фондів яких їх узято, а влада України стверджує, що вони є державною власністю.

У Міністерстві культури України раніше повідомили, що МЗС Королівства Нідерланди підтвердило визнання всіх експонатів виставки державною власністю України. 

9 вересня стало відомо, що скіфське золото та скарби сарматів виставлені в експозиції Музею історичних коштовностей України на території Києво-Печерської Лаври.

Повідомлялося, що в Київ з амстердамського Музею Алларда Пірсона повернулися 19 експонатів, що надавалися для виставки в рамках спільного з кримськими музеями проекту "Крим – золотий острів у Чорному морі". Це загалом 22 одиниці, серед яких вироби з золота, срібла та бронзи від IV ст. до н.е. до І ст. до н.е. Зокрема, це золотий скіфський шолом, золотий скіфський меч та піхви до нього, а також сарматські коштовності: прикраси та предмети побуту. 

Ще 565 експонатів з кримських музеїв, за словами представниці музею, залишаються в Амстердамі в Музеї Пірсона до юридичного вирішення питання про місце їх повернення.