Вперше за три роки Лукашенка запланував візит в Україну

12 Червня 2013, 07:43

Мета майбутнього можливого візиту президента Білорусі поки невідома.

Також невідома дата приїзду, проте експерти вважають, що президент Білорусі прибуде як агітатор за Митний союз.

 «Лукашенко хоче, щоб Україна увійшла до Митного союзу, не менше, ніж Путін, але зі своїх причин. Він вважає – і цілком обгрунтовано, – що в разі входження України в МС у двох країн буде більше можливостей разом захищати свої економічні інтереси. Зараз Лукашенко в МС важко: товарообіг падає, склади забиті продукцією, але продавати її нікуди. І в міру посилення інтеграції в МС Білорусь втрачає український ринок. Так що завдання-мінімум Лукашенко – вирішити проблему повернення на нього», – коментує політолог Вадим Карасьов.

Білоруський політолог Роман Яковлевський також вважає, що Лукашенко хоче помиритися з Києвом, причому готовий подарувати Януковичу ратифікацію договору про держкордон, необхідну Україні для просування в питанні безвізового режиму з ЄС (одна з умов Євросоюзу – законодавчо закріплені кордони з країнами-сусідами).

Нагадаємо, 31 травня прем'єр-міністр Микола Азаров і голова Євразійської економічної комісії (ЄЕК) Віктор Христенко підписали меморандум про поглиблення взаємодії між ЄЕК і Україною. Напередодні  країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь)підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації.

Прем'єр Росії Дмітрій Мєдвєдєв висловив сподівання, що Україна не братиме на себе зобов'язань, які в подальшому перещкоджатимуть інтеграції до ЄЕК.За словами першого віце-прем'єра Росії Ігора Шувалова, оскільки у Митному союзі не передбачений статус спостерігача, такий статус може виникнути в України тільки після підписання договору простворення Євразійського економічного союзу, яке заплановане 1 січня 2015 року.

В той же час  президент Віктор Янукович в телефонній розмові запевнив президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу, що нова модель співробітництва між Україною та Євразійським економічним союзом не суперечитьчленству України в СОТ та стратегічному курсу на євроінтеграцію. 

Між тим, європейські політики неодноразово наголошували на неможливості одночасної інтеграції України до Митного союзу та ЄС.